Migotanie przedsionków to kolejna epidemia XXI wieku. Jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. W Polsce dotyka najpewniej 300-400 tys. osób i stanowi duży problem zarówno dla pacjenta, jak i opiekujących się nim lekarzy. O tym, na czym dokładnie to schorzenie polega i jak sobie z nim radzić, będzie mówił 27 lutego prof. dr hab. n. med. Andrzej Lubiński podczas LXXVI Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Zapadalność na migotanie przedsionków rośnie proporcjonalnie do wieku w skali rocznej wynosi około 5-7%. Częstość występowania udarów niedokrwiennych mózgu czy napadów przemijającego niedokrwienia mózgu u chorych z tą arytmią jest około 2-7 razy większa niż u osób bez migotania. Umieralność wśród osób   migotaniem przedsionków jest prawie dwa razy większa niż u osób z prawidłowym, zatokowym rytmem serca. W wykładzie zostaną omówione nie tylko najważniejsze podstawowe zagadnienia na temat rozpoznawania arytmii, lecz także aktualne informacje dotyczące przyczyn i mechanizmów migotania, strategii leczenia, leków antyarytmicznych oraz przeciwzakrzepowych, odpowiedzi na pytania, czy i kiedy stosować zabiegi ablację i tzw. zatyczek uszka lewego przedsionka, i jak postępować po zabiegu oraz niektóre inne tematy w miarę możliwości czasowych.

 

Na rozmowę z prof. Henrykiem Skarżyńskim, otolaryngologiem, twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, zaprasza 17 lutego Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki w Warszawie
Podczas rozmowy z redaktorem Pawłem Walewskim z tygodnika „Polityka” prof. Henryk Skarżyński podzieli się swoimi refleksjami na temat najbardziej frapujących odkryć medycyny, wyjaśni, na czym polega pojęcie odpowiedzialności lekarskiej i odpowie na pytanie, kim powinien być współczesny lekarz. Goście dowiedzą się także, dlaczego w Polsce coraz więcej dzieci gorzej słyszy i w jaki sposób medycyna może zaradzić postępującej głuchocie.

Wywiad: Być lekarzem
Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki
17 lutego 2014 r. (poniedziałek), godz. 18
Skwer, filia Fabryki Trzciny
Ul. Krakowskie Przedmieście 60a, Warszawa
Wstęp wolny

Organizuję Akcję „Więcej Dobrej Nauki”, której celem jest wsparcie polskich naukowców (niezależnie od reprezentowanej dyscypliny badawczej) w przygotowywaniu wniosków grantowych o finansowanie projektów badawczych tak, aby dobre pomysły przekuć na projekty o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu – ogłosił prof. Janusz Bujnicki. W ten sposób realizuje swoją obietnicę złożoną w trakcie plebiscytu „Polacy z Werwą”.

Szczegóły swojej propozycji zawarł w liście, który można przeczytać tutaj.

https://www.facebook.com/pages/RUN-PAN/434960486615436

Globalne ocieplenie będzie tematem LXXV Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Pomiary instrumentalne pokazują, że ostatnie 50 - 60 lat było najcieplejszym okresem od początku instrumentalnych pomiarów temperatury a wiek XX był najcieplejszym wiekiem II tysiąclecia.
Wg Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jest wysoce pewne, że za obserwowane, współczesne ocieplenie odpowiedzialny jest człowiek.
Współczesne ocieplenie, przejawia się w istotnych zmianach szeregu parametrów opisujących klimat Ziemi. Spodziewane w skali XXI wieku zmiany charakterystyk klimatu wskazują, z wysokim prawdopodobieństwem, na możliwość wystąpienia w wielu regionach istotnych, nieodwracalnych zmian klimatu Ziemi, co stwarzać będzie istotne zagrożenia dla żyjących tam ludzi.
O tym wszystkim będzie mówił prof. dr hab. Mirosław Miętus z Uniwersytetu Gdańskiego podczas spotkania zatytułowanego „Klimatyczna apokalipsa. Czy jest już za późno?”.

„Klimatyczna apokalipsa. Czy jest już za późno?”
LXXV Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Czwartek, 30 stycznia, godz. 18
Hotel Rezydent, Plac Konstytucji 3 Maja 3, Sopot
Wstęp wolny
Szczegóły: http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
Relacje wideo z poprzednich spotkań: www.tv.task.gda.pl/kawiarnia

W związku ze zmiana miejsca zatrudnienia i wyjazdem zagranicę Redaktor Zagórski wystosował pismo do Prezesa PAN z prośbą o zwolnienie go z uczestnictwa w Radzie Upowszechniania Nauki PAN. Dziękujęmy Panu Redaktorowi za aktywny, ciekawy i inspirujący wkład do pracy RUN. Życzymy dalszych sukcesów.

Wykład „Marihuana, kannabinoidy i co dalej?” wygłosił 13 listopada 2013 w ramach Wszechnicy PAN prof. Wojciech Kostowski członek RUN. Spotkanie zgromadziło wielu słuchaczy, w tym dużą liczbę młodzieży. Wykładowca wyjaśnił, czym są marihuana i haszysz oraz jakie czynne związki (kannabinoidy) zawierają. Podkreślił, że konopie wykazują wiele działań leczniczych, w tym przeciwbólowe, przeciwwymiotne, stymulujące łaknienie i przeciwspastyczne. Ważnym wątkiem wykładu były endogenne kannabinoidy - „własne konopie" występujące w mózgu, powstające przy udziale kwasu arachidonowego, takie jak anandamid i arachidonyloglicerol. Przedstawiony został też problem psychotycznego działania kannabinoidów i ich możliwego związku ze schizofrenią. Po wykładzie wywiązała się żywa dyskusja.

Otaczający nas świat funkcjonuje zgodnie z prawami przyrody najogólniej ujętej w teorii termodynamiki. Na jej gruncie daje się opisać zachowanie układów w stanach równowagowych i nierównowagowych, a w ograniczonym zakresie również zmiany natury termicznej, fotochemicznej lub jądrowej dokonujące się w czasie. Ich poznanie umożliwia modelowanie procesów służących człowiekowi. Współczesne możliwości doświadczalne i obliczeniowe badania przemian chemicznych przedstawi w czwartek prof. dr hab. Jerzy Błażejowski (Uniwersytet Gdański).

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK - www.tv.task.gda.pl/kawiarnia.

„Przyroda z perspektywy fizykochemika”
czwartek (24 października), godz. 18
LXXIII Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Hotel Rezydent, Plac Konstytucji 3 Maja 3, Sopot
wstęp wolny
więcej: https://www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154?sk=events

1111Jaka modernizacja Polski?
VIII Kongres Obywatelski
26 października 2013 r.

O CZYM BĘDZIEMY DYSKUTOWALI?

Miło nam poinformować, że na stronie www.kongresobywatelski.pl znajdują się szczegółowe opisy poszczególnych sesji tematycznych VIII Kongresu Obywatelskiego.

Zapraszamy serdecznie także do zapoznania się z kolejnymi głosami w naszej debacie przedkongresowej, które odnajdziecie Państwo TUTAJ. Publikowane są tam filmy z wypowiedziami panelistów i moderatorów sesji kongresowych, między innymi: Roberta Firmhofera, dra Bogusława Grabowskiego, Wojciecha Kłosowskiego, Krzysztofa Domareckiego oraz Mateusza Morawieckiego.

Po raz pierwszy, dla wszystkich tych, którzy nie dotrą na Kongres, będzie istniała także możliwość obejrzenia transmisji on-line. Dla internautów udostępnimy transmisję na żywo z sesji plenarnych poprzez stronę www.kongresobywatelski.pl.
Dla przypomnienia – pełny program Kongresu odnajdą Państwo w załączniku. Będzie on także wydrukowany przez „Rzeczpospolitą” w specjalnej wkładce, która ukażę się w najbliższą środę.

Wszystkich raz jeszcze serdecznie zapraszamy. Zachęcamy do przekazania zaproszenia rodzinie i znajomym. Szczególnie zapraszamy ludzi młodych: uczniów i studentów do aktywnego udziału w Kongresie.

Wstęp oczywiście wolny. Wystarczy zarejestrować się na:
rejestracja.kongresobywatelski.pl

Więcej na www.facebook.com/KongresObywatelski oraz www.kongresobywatelski.pl.

W piątek 18 października w konkursie INTER Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który odbywał się pod patronatem Obywateli Nauki zostało nagrodzonych ośmiu młodych naukowców. Jury pod przewodnictwem prezesa FNP prof. Macieja Żylicza, w skład którego wchodziło dwoje członków naszej Rady - dr Patrycja Dołowy i red. Krzysztof Michalski oraz wybitni popularyzatorzy nauki dr hab. Marcin Grynberg, dr Ilona Tańska i laureat zeszłorocznego konkursu INTER dr Paweł Rutkowski wyróżniło lek. med. Elizę Głodkowską-Mrówkę z WAM, dr Joannę Sułkowską z Wydziału Chemii UW, dr Remigiusza Worcha z Instytutu Fizyki PAN, dr Halinę Waś z Instytutu im. Nenckiego,  dr Konrada Juszczyka z Wydziału Neofilologii UAM,  dr Jana Guzowskiego z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, dr Katarzynę Kamińską z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz dr Piotra Wasilewskiego z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Laureaci otrzymali po 100 tys. złotych na realizację własnych badań naukowych. Każdy z uczestników miał pięć minut na zaprezentowanie w zrozumiały i przystępny sposób swojego interdyscyplinarnego projektu naukowego.

Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienia o wartości 3 tys. złotych. Otrzymali je: mgr Michał Choptiany z Wydziału Artes Liberales UW, dr Agnieszka Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego UM w Lublinie, mgr Anna Orylska z Wydziału Psychologii SWPS, dr Alicja Sielicka z Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Sławomir Wacewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dodatkowo nagrodę publiczności wartą 10 tys. złotych otrzymała lek. med. Eliza Głodkowska-Mrówka z WAM.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu Skills.

DSCN0398

17 października rozpoczyna się czterodniowe święto nauki w Siedlcach, którego jednym z patronów jest Rada Upowszechniania Nauki. W programie spotkania, wykłady, warsztaty i zajęcia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Przy okazji pierwszego wydarzenia - zaplanowanego na czwartek na godz. 15 w Pałacu Ogińskich przy ul. Konarskiego 2 Naukowego spotkania „Pod Dębem” -  można będzie zobaczyć jak radzi sobie drzewko „Popularyzator nauki”. Posadzono je w 2008 roku, w rocznicę 40-lecia Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, podczas 10. Edycji Festiwalu Nauki i Sztuki.

 

 

Festiwal Nauki i Sztuki
17 – 20 października
Siedlce
program: www.festiwal.uph.edu.pl

DSCN0397

„Co ty wiesz o nauce?” to nowy cykl rozmów z przedstawicielami nauk przyrodniczych proponowany widzom przez TVP Kultura. Osiem obecnie emitowanych odcinków poświęconych jest genetyce. Prowadzi je prof. Magdalena Fikus.
„Co ty wiesz o nauce?”

Emisje: niedziele, godz. 13
TVP Kultura

Opracować interdyscyplinarny projekt łączący środowisko szkolne i akademickie. Dowiedzieć się jak wykorzystać naukę obywatelską (Citizen Science) w pracy z uczniami i studentami. Nauczyć się efektywnie wykorzystywać w swojej pracy otwarte zasoby i nowe technologie. Poznać przepisy prawa autorskiego w edukacji. To wszystko będzie można zrobić podczas warsztatów dla nauczycieli szkolnych i akademickich, doktorantów oraz studentów ostatnich lat, na które zapraszają Edu-Akcja i Centrum Nauki Kopernik.

XVII Festiwal Nauki w Warszawie rozpoczyna się 20 września. Na najbliższe 10 dni zaplanowano dyskusje, pokazy i warsztaty a także wycieczki, wystawy i gry edukacyjne.
Wśród wielu wydarzeń są oczywiście również te, na które zaprasza Rada Upowszechniania Nauki!

 

Patrycja Dołowy, sekretarz Rady Upowszechniania Nauki, jest również fotografką. Jej zdjęcia można teraz oglądać w warszawskiej Galerii 2b+r.

„Światła mijania” – krótkie rejestracje wyławiane z przepływu ulicy, zatrzymane spojrzenia w trakcie podróży, nawiązanie kontaktu na chwilę. Marzenia o poznaniu tych wszystkich mijanych osób w obcych miastach, które spieszą się do swoich domów, mają swoje zwykłe życia, tam, gdzie ja jestem tylko przejazdem, mieszkańców małych wiosek, przez które pociąg przejeżdża, nie zatrzymując się, ludzi krzątających się za firankami rozpalonych światłem okien o zmierzchu. Nigdy niespełnione. I tylko dzięki jednemu naciśnięciu spustu aparatu, jednej rejestracji na wysokoczułej kliszy mimowolna percepcja staje się "jakąś historią”.
Patrycja Dołowy jest artystką fotografką i działaczką Fundacji MaMa, posiadaczką dyplomu MKiDN, wyróżnioną za pracę dyplomową „Lilith odchodzi…” w WSF AFA we Wrocławiu. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą. Publikowała w pismach artystycznych „Format” i „tytuł roboczy. otwarty magazyn sztuki”. Tworzy własną techniką fotograficzną. Wydała album „Efemeryki”. Jej fotografie znajdują się w kolekcji galerii Artdelu.
No i Patrycja jest także Sekretarzem RUN

„Światła mijania”
Galeria 2b+r, Bukowińska 22a, Warszawa
(budynek „Przyorle”, najbliższe metro: Wilanowska)

run ukraina ilustracja

To pierwsza tego typu inicjatywa na Ukrainie. We wrześniu i październiku w kilku tamtejszych miastach będą się odbywały pikniki naukowe.
Pomysł wyszedł od studentów, którzy uczestniczyli  w projekcie "Study Tours to Poland". Partnerem merytorycznym projektu zostało Centrum Nauki Kopernik, finansowo zabezpiecza go Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności a koordynuje Centrum Inicjatyw Międzykulturowych.
Imprezy zaplanowano na  14 września we Lwowie, na 21 września w Kijowie, na 28 września w Ługańsku oraz na 5 października w Charkowie.

Uporządkowanie sfery finansowej upowszechniania nauki. Rozpatrzenie możliwości utworzenia jakiejś formy przygotowywania kadr „naukowych komunikatorów”. Uwzględnianie i premiowanie podobnej działalności jako dorobku zawodowego indywidualnego i instytucjonalnego. Takie postulaty padły 16 maja podczas posiedzenia Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Biorący w nim udział Prof. Magdalena Fikus, Prof. Jan Madey i Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer przedstawili wcześniej opinie o rozwoju popularyzacji nauki w Polsce. Mowa zatem była o Festiwalach Nauki i imprezach im towarzyszących, o Funduszu na Rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik i także sieci podobnych instytucji w Polsce, Europie i na świecie. Po prezentacjach wywiązała się ożywiona dyskusja. Rozmawiano m.in. o podobnej działalności w uczelniach wyższych, o zanikaniu autorytetu intelektualistów, o konieczności przeciwdziałania nienaukowym tendencjom w opiniach społecznych oraz o roli uniwersytetów Dzieci i UTW.

Nowe pomiary długości i szybkości lotów migracyjnych ptaków wprawiają w zdumienie. Koliberek rubinobrody regularnie przelatuje nad Zatoką Meksykańską pokonując około 1100 km w ciągu 18 godzin nieprzerwanego lotu. W tym czasie wykonuje jakieś 3,2 milionów uderzeń skrzydłami. W wypadku koliberka pokonywany dystans to 16 milionów długości jego ciała, a względna szybkość - 873 tys. długości ciała/godz. Oczywiście lot to nie bieg, ale dla porównania odnotujmy, że dobrze wytrenowany długodystansowiec osiąga 12 tys. długości ciała/godz. Gdyby osiągał względną szybkość koliberka pokonanie dystansu maratonu zajmowało by mu niecałe 2 minuty!
Te wyniki zostaną porównane z rekordami szlamnika, sokoła wędrownego i innych ptaków podczas spotkania w warszawskim Skwerze, prowadzonego przez dr Jarosława Nowakowskiego ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków UGda.

„O niemożliwych dokonaniach ptaków i ptaszków”
poniedziałek (17 czerwca), godz. 18
Kawiarnia naukowa
Skwer, Krakowskie Przedmieście 60a
wstęp wolny

run ptaszki foto

Jak zwiększyć zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi? Jak efektywnie nauczać w XXI wieku? Jak stworzyć na platformie e-learningowej innowacyjny program nauczania? Tym między innymi tematom poświęcona będzie konferencja zatytułowana „Nauka, Edukacja, Technologie – dobre praktyki Cyfrowej Szkoły”.
Uczestnicy zastanawiać się będą także nad e-podręcznikami jako przyszłością edukacji, e-doświadczeniami w fizyce oraz technologii, dzięki której naukowcy mogą prowadzić zajęcia w szkołach.
Konferencja jest elementem upowszechniania projekt EDUSCIENCE.

3 czerwca (poniedziałek)
Akademia Pedagogiki Specjalnej
ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa
więcej informacji oraz rejestracja na stronie http://konferencja.eduscience.pl/