Hasło Genetycznie Modyfikowane Organizmy (GMO), za sprawą Ustawy o nasiennictwie, wróciło na łamy prasy i innych przekaźników medialnych. Wyrażane są m.in. opinie, że Ustawa, zresztą zawetowana przez P. Prezydenta RP, odda monopol produkcji nasion w ręce zagranicznych potentatów. Miałoby to stworzyć zagrożenia związane z możliwością drastycznego podniesienia cen lub zablokowania dostaw nasion przez wrogie działania międzynarodowych monopoli. Prof. Włodzimierz Zagórski z IBB PAN napisał co sądzi o tak formułowanych zastrzeżeniach. (patrz: załącznik)

XIII Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach odbędzie się 6-8 października i 14-16 października 2011 r. Program jest bardzo bogaty (patrz: załącznik), wiele atrakcji związanych jest z trwającym Międzynarodowym Rokiem Lasów. W czasie festiwalu można będzie korzystać z kawiarenki festiwalowej, w której – przed i po wykładach - będą prowadzone dyskusje naukowe na spotkaniach „oko w oko z profesorem”. Organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

www.festiwal.uph.edu.pl

Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Wydział Biologii UW i dr Marek Ostrowski – twórca Projektu Warszawa i koncepcji Akademii Wiedzy o Mieście powołują Akademię Wiedzy o Mieście. Będzie ona szerzyła wiedzę o mieście na przykładzie Warszawy. Inauguracja Akademii – 13 września 2011 r. o godz. 17.00 w auli głównej Wydziału Biologii UW (ul. Miecznikowskiego na Ochocie). Rekrutacja rozpocznie się 12 września o godz. 00. Zapisy poprzez stronę internetową: www.Varsovia.pl


„…Padał okropny kapuśniak, więc poszliśmy do czegoś, co się reklamuje jako "Park Jurajski", zapewne według Spielberga. No i okazało się, że jest to - moim zdaniem - przedsięwzięcie godne najwyższej pochwały.

Ogłoszono nowy nabór wniosków grantowych w zakresie Science in Society 2012.

http://ec.europa.eu/research/fp7/pdf/wp2012/wp2012_science_in_society.pdf#view=fit&pagemode=none :

Wyniki badań Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Uczniów ujawniły brak przygotowania polskich 15 - latków do wyjścia poza znany im ze szkoły schemat postępowania. Nauki matematyczno - przyrodnicze przyczyniają się do pełniejszego rozwoju umiejętności i powinny stać się jednym z priorytetów reformy edukacji w Europie.
Sytuacji tej ma zapobiec m. in. unijny Projekt EDUSCIENCE, który jest skierowany właśnie do uczniów i nauczycieli z 250 losowo wybranych szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia. Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.
W dniach 24-28 maja Centrum Nauki Kopernik było gospodarzem międzynarodowej konferencji ECSITE - Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki. Grono międzynarodowych ekspertów bardzo wysoko oceniło zarówno organizację wydarzenia, jak i samo Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji:

http://www.kopernik.org.pl/nc/program/konferencjaecsite0/

Podczas walnego zgromadzenia stowarzyszenia ECSITE, dyrektor CNK – Robert Firmhofer, został wybrany nowym prezesem zarządu tej organizacji. Po raz pierwszy w historii tego stowarzyszenia osoba z naszej części Europy objęła to zaszczytne stanowisko. Robert Firmhofer jest także członkiem Rady Upowszechniania Nauki PAN. Panu Prezesowi serdecznie gratulujemy.

W dniach 24-28 maja Centrum Nauki Kopernik było gospodarzem międzynarodowej
konferencji ECSITE - Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki. Grono międzynarodowych ekspertów bardzo wysoko oceniło zarówno organizację wydarzenia, jak i samo Centrum Nauki Kopernik.

Więcej - patrz Imprezy

szn35m

Podsumowanie działalności szkół współpracujących z Centrum Edukacji Obywatelskiej to święto polskiej edukacji – nowoczesnej, zorientowanej na ucznia, uczącej krytycznego myślenia i samodzielności, zachęcającej młodych ludzi do obywatelskiego zaangażowania i korzystającej z nowych technologii.
W Festiwalu wezmą udział uczniowie i nauczyciele ze szkół z całej Polski, wyjątkowo zaangażowani w realizację projektów wykorzystujących nowe technologie i nakierowanych na działanie w lokalnych społecznościach. Prezentacja ma na celu przedstawienie najciekawszych pomysłów na działanie, inspirację uczestników i ich motywowanie do dalszej pracy. Zapraszani są także eksperci z wielu dziedzin odpowiadających tematyce prezentacji.

17 czerwca 2011 r. w godzinach 11.00-15.00 w ośrodku konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 20 odbędą się prezentacje projektów, atrakcyjny i sprawdzony sposób na podsumowanie i docenienie działań szkół aktywnie współpracujących z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Co informatyka może zaoferować psychologii - i co otrzyma w zamian?
(streszczenie wystąpienia w „Kawiarni Naukowej” w Warszawie)

Jednym z obiecujących obszarów wzajemnej inspiracji jest obecnie pogranicze informatyki i psychologii. Informatyka może dostarczyć psychologii nowych narzędzi do realizacji celów związanych z diagnostyką i terapią, co jest ważną funkcją praktyczną współczesnej psychologii. Z pomocą specjalizowanych stron internetowych i specjalistycznych serwisów komputerowych można dotrzeć z poradą psychologiczną do osób potrzebujących pomocy, ale niedecydujących się na osobistą wizytę u terapeuty.Informatyka wzbogaca także psychologię, ponieważ ułatwia prowadzenie badań i eksperymentów ujawniających nieoczekiwane formy ludzkich zachowań. Można także interpretować zjawiska psychologiczne za pomocą komputerowych modeli.
Psychologia może z kolei wyposażyć informatyków w wiedzę potrzebną do tego, by nowe systemy komputerowe lepiej dopasowywały się do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Psycholog może także usprawnić pracę programistów i projektantów komputerowych systemów, wykorzystując wiedzę o naturze i uwarunkowaniach pracy twórczej.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz, AGH Kraków. Krakowskie Przedmieście 60a, Centrum Artystyczne „Trzciny”, godz. 18.00, 17 czerwca 2011


UWAGA: nietypowy termin, bo piątek.


BARDZO ZACHĘCAMY DO SPOTKANIA Z CIEKAWYM BADACZEM, PRZYJEŻDŻA SPECJALNIE DO NAS Z KRAKOWA!!!

P5260981Dąb „Popularyzator Nauki” posadzony przed rektoratem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach jest już pięknie ulistniony. I w dobrej kondycji.

Będzie jednak wymagał drobnej korekty koronki, ponieważ zrobiła się nieco asymetryczna. Ale dąb da się ładnie wyprostować. Może ta asymetria wynika z tego, że jeszcze nie wszyscy czują potrzebę  włączania się w upowszechnianie osiągnięć naukowych? Ale dębczaka wyprostujemy i wtedy wszyscy będą zwolennikami Festiwali Nauki, Pikników Naukowych, Kawiarni Naukowych i innych, dziś jeszcze nieznanych, form upowszechniania wiedzy. 

Z serdecznym pozdrowieniem z Siedlec – Ryszard Kowalski, Instytut Biologii   

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. W tym roku w 237 stanowiskach na 40 000 m kw zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z kraju i zagranicy. Gościem specjalnym Pikniku są Włochy. Odbędzie się ponad tysiąc pokazów, podczas których można się będzie przekonać, że nauka to przede wszystkim przygoda i wyzwanie. Hasłem przewodnim tegorocznego pikniku jest „Wolność”, dlatego zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy nawiązujące do tego tematu. Muzeum Historii Polski ukaże wolne elekcje jako manifestacje wolności wyboru panującego, a nie anarchii. Szczegółowo przedstawiony zostanie przebieg pierwszej elekcji, która wyniosła na tron Polski Henryka Walezego.

Piknik wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej. W 2005 r. został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Więcej na stronie : www.pikniknaukowy.pl

Już w najbliższą sobotę 28 maja 2011 r. mieszkańcy Warszawy i okolic spotkają się w godz. 11.00-20.00 w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ten wielki naukowy happening popularyzuje naukę poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia. Oprócz instytucji krajowych w Pikniku wezmą udział przedstawiciele wielu krajów świata, w tym – po raz pierwszy - Izraela i Norwegii. Będzie wiele gwiazd - przyjadą wyjątkowi, znani w świecie naukowcy, np. charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany jako dr Bunhead.

Konferencja ECSITE – Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki, odbywająca się w tym roku w Warszawie, zgromadziła blisko 1000 przedstawicieli najważniejszych ośrodków na świecie.

24-29 maja 2011 r. Centrum Nauki „Kopernik” jest gospodarzem prestiżowej międzynarodowej konferencji ECSITE – Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki. To jedno z największych dorocznych wydarzeń w dziedzinie komunikacji naukowej w Europie. Na konferencji spotyka się blisko 1000 przedstawicieli najważniejszych ośrodków z całego świata. Hasłem tegorocznego spotkania jest – z inicjatywy Polaków – „Wolność”.

IX Bałtycki Festiwal Nauki potrwa od 25 do 29 maja 2011 r.

Udział w festiwalu zadeklarowały 42 (40 w roku ubiegłym) instytucje:
uczelnie wyższe, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg) - pełna lista z nazwiskami koordynatorów, telefonami i adresami poczty elektronicznej na stronie
www.festiwal.gda.pl/IXBFN/organizatorzy

IX Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 25 (środa) do 29 (niedziela) maja 2011 roku, ale niektóre imprezy odbędą się wcześniej.
Festiwalowy program (860 różnych wydarzeń!) najwygodniej można przeglądać na stronie www.festiwal.gda.pl/IXBFN.