Rozpoczęła się piąta edycja konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis PAP poświęcony nauce polskiej. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października 2009. Biogramy i opis dokonań należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Trzynastka okazała się dla Warszawskiego Festiwalu Nauki szczęśliwa. Choć sponsorzy podejmowali decyzje w czasie kryzysowego dołka, nie mieli węża w kieszeni, bo zdają sobie sprawę z wagi i osiągnięć Warszawskiego Festiwalu Nauki – uważają jego organizatorzy. W ubiegłym roku w Warszawskim Festiwalu Nauki uczestniczyło ponad 70 tysięcy osób. Podczas tegorocznego festiwalu trwającego od 19 do 27 września 2009 r. odbędzie się ponad 500 imprez przygotowanych i prowadzonych przez 1000 pracowników naukowych w kilkudziesięciu instytucjach naukowych i artystycznych Warszawy. „Polskie festiwale, w odróżnieniu od wielu zagranicznych, rozszerzają rozumienie słowa „nauka” o nauki humanistyczne, tym samym przybliżając jej rozumienie ku wielkiemu zakresowi ludzkiej działalności, którą jest kultura” - napisała zapraszając do udziału w Warszawskim Festiwalu profesor Magdalena Fikus, Wicedyrektor Festiwalu i Przewodnicząca Rady Programowej.
Może w nazwie kolejnego festiwalu pojawi się słowo „sztuka”.
Kielecki Festiwal Nauki potrwa aż dwa tygodnie – od 15 do 30 września 2009, a gospodarzem festiwalowych imprez będą nie tylko Kielce, ale również Bodzentyn, Busko Zdrój, Chęciny, Ostrów, Sandomierz, Włoszczowa i Zagnańsk. W programie jest prawie 200 imprez popularno-naukowych: wykładów z zakresu nauk humanistycznych i przyrodniczych, pokazów multimedialnych, warsztatów psychologicznych i artystycznych, pokazów doświadczalnych, koncertów i wernisaży. Głównym organizatorem festiwalu jest największa uczelnia regionu Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego.
15 września 2009 r. rozpoczął się po raz piąty Nyski Festiwal Nauki, trzydniowa impreza, którą organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Każdy z instytutów PWSZ przygotował warsztaty i wykłady. Nyski festiwal skierowany jest szczególnie do ludzi młodych, którzy niedługo staną przed wyborem kierunku dalszej edukacji. Uczestnictwo w festiwalu ma zachęcić do kontynuowania nauki w szkole wyższej.
„Aby przywrócić Wisłę Polsce” – pod takim hasłem Marek Kamiński wyruszył wraz z grupą podróżników i miłośników dzikiej przyrody na spływ kajakowy w ramach programu „Ekspedycja Wisła”. Ekspedycja trwająca od 21 sierpnia do 1 października 2009 r. zatrzyma się w 26 miejscach. W większości z nich przewidziane są spotkania z mieszkańcami. Każdy z dłuższych postojów ma temat przewodni, a uczestnicy wyprawy będą jednocześnie przygotowywać propozycje wycieczek szkolnych dla odwiedzanych miejsc. Ich opis znajdzie się w Internecie. Program może być wykorzystywany przez nauczycieli z całej Polski, którzy chcą pokazać swoim uczniom znane miejsca w niekonwencjonalny sposób. Jeden z postoi nastąpił w terenowej bazie badawczej Centrum Badań Ekologicznych PAN, gdzie podróżnicy przyjrzeli się z bliska działalności ornitologów badających życie mew i innych ptaków bytujących nad rzeką. W ramach programu przeprowadzone też zostaną badania nad obecnością żółwia błotnego w rejonie Wisły.
www.ekspedycjawisla.com
Edukacja prozdrowotna, w tym udzielanie pierwszej pomocy, powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Fundacja Świat Dzieciom uczy najmłodszych uczy przełamywać barierę strachu i bezradności, gdy zdarzy się wypadek. Już po raz trzeci zorganizowała „Ogólnopolski konkurs udzielania pierwszej pomocy” dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjów biorących udział w programie „Serce na start”. I etap konkursu odbędzie się 22-23 września 2009 r. na platformie internetowej.
www.swiat-dzieciom.pl
Otwartej 10 września 2009 wystawie „Światłoczułe. Kolekcja fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie” towarzyszą ciekawe imprezy, w tym wiele dla dzieci. Mogą one wziąć udział w warsztatach „W krainie czarów fotografii” i dowiedzieć się kiedy i dlaczego wynaleziono fotografię, co najchętniej fotografowano i czym fotografia artystyczna różni się od zdjęć z wakacji, a także jak powstaje negatyw i pozytyw i jakie są zasady kadrowania zdjęcia. Na lekcjach muzealnych dla grup szkolnych ”Światłoczułe obrazy” dzieci poznają najważniejsze terminy fotograficzne i będą szukały odpowiedzi na pytanie czy fotografia zabiła sztukę oraz czy w czasach fotografii cyfrowej każde zdjęcie jest dziełem sztuki.
19 września 2009 r. w Warszawie w Akademii Pedagogiki Specjalnej odbędzie się inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Dzieci. Uroczystego otwarcia dokona rektor APS prof. dr hab. Jan Łaszczyk. Wykład inauguracyjny „Dlaczego żyrafa ma długą szyję” wygłosi dr Maciej Fuszara z Centrum Badań Ekologicznych PAN. Uniwersytet Dzieci działa w trzech ośrodkach: Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Na zajęcia uczęszcza w sumie około 3 tys. małych studentów.
11 września organizatorzy Festiwalu Nauki w Warszawie rozdawali zaproszenia na „Lekcje Festiwalu” – grupowe zajęcia dla klas szkolnych z nauczycielem. W roku bieżącym przygotowano 81 propozycji Lekcji dla szkół podstawowych i 83 dla gimnazjów, wielokrotnie powtarzanych, w sumie ponad 200. Wszystkie skierowania, jak i cały Festiwal są bezpłatne.
Ruch Kawiarni Naukowych w Polsce nadal rozkwita. Aktualnie, wg naszych informacji stale działają Kawiarnie w Warszawie: naukowa i filozoficzna, w Trójmieście, w Krakowie i w Katowicach.
Pierwsze po wakacjach spotkanie Kawiarni Naukowej Warszawy , z udziałem dr Anety Brzezickiej i dr hab. Piotra Durki „Jak działa mózg?” odbędzie się 19 października w Centrum Artystycznym „Fabryka Trzciny” Skwer Hoovera, ul Krakowskie Przedmieście 60a. Spotkanie będzie transmitowane przez internetową telewizję lookr.tv
XIII Warszawski Festiwal Nauki rozpoczyna się 19 września o godz. 18 debata ""Jacy będziemy - czy humanistyka jest jeszcze potrzebna?" z udzialem Prof. Tadeusza Gadacza, Prof. Andrzeja Ledera i Prof. Roberta Piłata, z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Debata odędzie się w Sali Lustrzanej Palacu Staszica, ul. Nowy Swiat 72. Festiwal potrwa do 27 września. Pełny Program Festiwalu na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Oganizatorzy zapraszają. Na wszystkie impezy wstęp wolny.

Ponad 100 zawodników z 17 krajów przyjechało w końcu lipca 2009 r. do Wrocławia na VII Międzynarodową Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej. Impreza ta odbywała się w Polsce po raz pierwszy. Nasz kraj reprezentowały dwie drużyny uczniów szkół średnich z Bydgoszczy, Krakowa, Leszna, Rybnika, Wrocławia i Katowic. Organizatorzy olimpiady to Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacja Matematyków Wrocławskich. Złoty medal w turnieju indywidualnym zdobył Łukasz Cegieła, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu.

Poznać skuteczne techniki zapamiętywania; pokonać nieśmiałość; poznać świat szyfrów i kryptografii – tego wszystkiego będą mogli się nauczyć Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego (DUD) podczas warsztatów, które rozpoczną się w październiku 2009 r. To tylko część bogatej oferty wykładów i zajęć, które mają rozwinąć potencjał twórczy i intelektualny dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Organizatorami DUD są Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i tamtejszy Urząd Miejski.

Codziennie aż do końca wakacji 2009 można odwiedzać na gdańskiej plaży w Jelitkowie Plażowe Centrum Nauki i Edukacji – EduFun. Po raz pierwszy w Polsce można poznawać tajemnice nauki na plaży. Atrakcje Centrum to m.in. pokazy plazmy, iluzje optyczne, rozszczepianie światła za pomocą pryzmatu. W przystępny, a przede wszystkim intrygujący sposób pokazanych zostanie wiele zjawisk fizycznych. Pomysłodawcą plażowego centrum jest Dawid Kubacki, doktorant Politechniki Gdańskiej, organizatorami: Fundacja „Wspólnota Gdańska”, gmina Gniewino i Politechnika Gdańska.
Ogólnopolski miesięcznik informacyjno-publicystyczny „Forum Akademickie” ogłasza konkurs na artykuł popularnonaukowy „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”. Konkurs odbywa się już po raz piąty. Autor najlepszej publikacji otrzyma 3,5 tys. zł i inne nagrody. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 listopada 2009 r., rozstrzygnięcie – w styczniu 2010 r.
http//:www.forumakad.pl

Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnął konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Laureatem w roku 2009 został dr Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN. Nagroda przyznawana jest młodym uczonym, którzy oprócz wybitnych osiągnięć naukowych wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami i umiejętnością przekraczania granic swojej specjalizacji naukowej. Dr Błażejowski pokazuje młodym ludziom na podstawie własnych doświadczeń zdobytych w Arktyce i Antarktyce, że nauka jest fascynująca, a jej poznawanie jest przyjemnością.

Dr hab. Mikołaj Bajończyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał w roku 2009 europejski grant badawczy dla młodych naukowców – zwycięzców konkursu „Ideas”. Jego projekt „Excpressive Power of Tree Logics” dotyczy zastosowań logiki w informatyce.
Wymarzone stanowisko eksperymentalne to temat konkursu „Mały Experymentator” ogłoszonego przez gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT. W konkursie mogą wziąć udział młodzi pasjonaci nauki, którzy nie ukończyli jeszcze 12 lat. Ich zadanie polega na narysowaniu lub opisaniu wymarzonego stanowiska w Centrum Nauki, prezentującego dowolną dziedzinę nauki i zjawisko fizyczne. Zaplanowano 4 sesje konkursowe. Pierwsza kończy się w sierpniu 2009 roku, ostatnia w maju 2010.
Zwiedzanie ścieżki geologicznej „Kamieniołom Kielniki”, zajęcia w Letniej Szkole Geologii, wystawa skamieniałości i minerałów, gry geologiczne dla dzieci to tylko niektóre atrakcje Pikniku Geologicznego, który odbędzie się 8 lipca w Olsztynie pod Częstochową. Organizatorzy imprezy: Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) i Urząd Gminy Olsztyn będą przekonywać podczas imprezy samorządowców i działaczy gospodarczych, że geoturystykę można uprawiać niemal wszędzie, nie tylko w tak atrakcyjnych geologicznie regionach jak Jura Krakowsko-Częstochowska.