I Festiwal Nauki i Sztuki w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie Lubelskim www.chelm.pl odbył się 16-18 IV pod patronatem Rady Upowszechniania Nauki PAN. Z okazji Festiwalu RUN odbył w Liceum sesje wyjazdową. Festiwal zorganizowała Rada Pedagogiczna liceum, razem z uczniami i rodzicami, (koordynatorki: Lilianna Kostecka i Anna Batiuk), a bardzo bogaty program 3. dniowych spotkań umieszczono na stronie www.1lo.chelm.pl/festiwal/
Warsztaty „DNA – encyklopedia życia” już za nami. We wszystkich spotkaniach warsztatowych w Warszawie wzięło udział łącznie około 2500 osób, a w całej Polsce liczbę uczestników oszacowano na 4000 osób - tak duża frekwencja na imprezie poświęconej tylko jednej dziedzinie nauki daje powody do zadowolenia. Materiały o Warsztatach ukazały się między innymi w TVP: w „Teleexpresie”, w programie „Laboratorium XXI wieku” i w lubelskiej edycji „Panoramy”, w kilku stacjach radiowych, m.in. w Polskim Radiu dla Zagranicy i Antyradiu oraz w licznych pismach popularnonaukowych i młodzieżowych.
Kolejna edycja Warsztatów, planowana jest prawdopodobnie na wiosnę 2011.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że organizatorami Warsztatów są w większości studenci i asystenci, młodzi entuzjaści DNA, a całość imponuje świetną organizacją i kulturą.

Polska Federacja Biotechnologii zaprasza wszystkich biopasjonatów, bioprzeciwników oraz każdego, kto chce poznać tajniki biotechnologii i genetyki na kwietniowe Warsztaty Naukowe „DNA – Encyklopedia Życia”.

Instytut Kultury Polskiej UW
Przegląd Polityczny
Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze, Oddział Warszawski


zapraszają na dyskusję wokół książki Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918
(cz. I: Maciej Janowski, Narodziny inteligencji, cz. II: Jerzy Jedlicki, Błędne koło, cz. III: Magdalena Micińska, Inteligencja na rozdrożach, red. Jerzy Jedlicki, wyd. IH PAN i Wydawnictwo Neriton).

Uniwersytet Dzieci, z ktorym współpracuje RUN został w plebiscycie czytelników wybrany "Fenomenem Roku 2008" . Tytuł nadawany przez Redakcję Przekroju, statuetke wreczono na gali 18 kwietnia 20098. Otrzymali je również Agnieszka Radwańska, Krystian Lupa i serwer "Wykop.pl"

W dniach 14-25 maja 2009 roku przebywać będzie w Polsce wybitny ewolucjonista Francisco J. Ayala.

www.kbet.pan.pl

Od 23 lutego do 15 marca można będzie glosować na „Nieprzeciętnych 2008” , w plebiscycie organizowanym przez Polskie Radio Euro. Plebiscyt promuje młodych ludzi o nietypowych zainteresowaniach i zdolnościach. Kandydat na „Nieprzeciętnego” musi mieć od 15 do 25 lat i wykazać, że w minionym roku dokonał czegoś wyjątkowego, np. miał ciekawy pomysł, rozwinął swoje zainteresowania czy realizował marzenia.
Jak zdobycze nauki i techniki mogą służyć ochronie przyrody w lasach i jednocześnie być skutecznie wdrażane do praktyki leśnej? Czy rozwój nauk leśnych i biologicznych nadąża za potrzebami i wyzwaniami stojącymi przed praktyką leśną? – odpowiedzi na te pytania chcą znaleźć uczestnicy V konferencji „Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie”. Konferencja odbędzie się 30-31 marca 2009 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Wezmą w niej udział nie tylko leśnicy i przedstawiciele środowisk akademickich, ale również organizacji pozarządowych związanych z problematyką aktywnej ochrony przyrody.
Wykład dra Wojciecha Pycha „Ciemna masa” zainaugurował 2 lutego 2009 roku wiosenny cykl wykładów popularnonaukowych z astronomii, organizowany przez Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika w Warszawie i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Seria 17 otwartych wykładów zakończy się 1 czerwca. W pogodne wieczory po wykładach będzie można wziąć udział w teleskopowych pokazach nieba.
Centrum Nauki Kopernik zaprasza na III edycję konferencji „Pokazać- Przekazać”. Konferencja odbędzie się 12-14 marca 2009 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 79 w Warszawie. Adresowana jest do osób prowadzących pokazy naukowe, które chcą wymienić się doświadczeniami, podzielić pomysłami i doskonalić swój warsztat. W programie konferencji są targi, na których uczestnicy zaprezentują swoje eksperymenty naukowe. Przewidziane są także zajęcia warsztatowe, wykłady oraz występ gościa z zagranicy.

WYSTAWA "WIELKI ZDERZACZ HADRONOW: JAK TO DZIAŁA?"
po debiucie na XII Festiwalu Nauki w Warszawie rozpoczęła swoje wędrówki po Polsce. W styczniu była prezentowana przez 9 dni w murach Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ocenia się, że wystawę odwiedziło od 6 do 8 tysięcy widzów - to podobna liczba jak podczas inauguracyjnej prezentacji wystawy w 2008 r. na Politechnice Warszawskiej w ramach prezentacji Festiwalu Nauki.

Nasze dzieci, pokolenie Internetu, to istoty z innej planety. Właśnie dorosły i sięgają po władzę.
Edwin Bendyk

Zapalnikiem zazwyczaj jest gniew. Tak jak w Korei Południowej latem ub.r. Lee Myung-bak, nowy proamerykański prezydent, postanowił wznowić import wołowiny ze Stanów Zjednoczonych. Urzędnicy stwierdzili, że jest już bezpieczna, a amerykańskie stada są wolne od choroby wściekłych krów. Koreańczycy nie uwierzyli i organizując się przez Internet tłumnie wylegli na ulice Seulu. Tygodnie wielotysięcznych demonstracji, setki rannych. Każdy ruch policji monitorowali reporterzy-amatorzy, nadając filmowe komunikaty za pomocą podłączonych do Internetu telefonów komórkowych.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Barack Obama powiedział o nauce:

„… Przywrócimy nauce należną jej pozycję i sprawimy, by cuda technologii poprawiły jakość opieki zdrowotnej i obniżyły jej koszty. Zaprzęgniemy słońce, wiatr i ziemię, by napełniły paliwem zbiorniki naszych samochodów i instalacje naszych fabryk. Przekształcimy nasze szkoły i uczelnie wyższe zgodnie z wymaganiami nowej epoki. To wszystko możemy wykonać. To wszystko zrobimy….”


Nagrodzono 9 prac: z astronomii, biochemii, biotechnologii, chemii, ekologii, fizyki, matematyki (2) i medycyny.
W finałach europejskich Polskę będą reprezentować 3 prace: z biochemii, fizyki i medycyny.

W dniach 15-16 stycznia 2009 roku odbyły się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego finały Polskich Eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

W Polskich Eliminacjach uczestniczyć mogą jedynie prace wcześniej nagrodzone w jednym z konkursów ogólnopolskich lub polecone przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora.

Zgodnie z regulaminem ustalonym przez Komisję Europejską w tegorocznym konkursie uczestniczyć mogli uczniowie i studenci (co najwyżej I roku studiów) urodzeni pomiędzy 30 września 1988 a 1 września 1995

Na Polskie Eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w 2009 roku zgłoszono 29 prac 40 autorów: 1 z astronomii, 7 z biologii, 1 z biochemii, 1 z chemii, 7 z ekologii, 3 z fizyki, 4 z matematyki, 1 z medycyny, 3 z techniki.
10 grudnia rozstrzygnięta została czwarta edycja Konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na „Popularyzatora Roku 2008” w trzech kategoriach.
W kategorii „Naukowiec, Instytucja naukowa” laureatami zostali: Prof. Wojciech Nawrocik, fizyk, UAM, prof. Andrzej Kokowski, archeolog, UMCS oraz Instytut Oceanologii PAN.

GMO – zagrożenie czy szansa

Nazwa „Genetycznie Modyfikowane Organizmy” przypisana jest obecnie wszystkim organizmom, do których ludzie wprowadzili w sposób zamierzony obcy/e gen/y i geny te organizm przekazuje w miarę rozmnażania kolejnym pokoleniom. Człowiek stworzył w sposób zamierzony i kontrolowany nową genetyczną odmianę.
Istnieją genetycznie modyfikowane bakterie, grzyby, rośliny, zwierzęta, prowadzi się prace nad genetyczną modyfikacją tkanek ludzkich, za wyjątkiem reprodukcyjnych. Zakazane jest tworzenie jakąkolwiek metodą Genetycznie Modyfikowanych Ludzi.