Magdalena Richter z Instytutu Biochemi i Biofizyki mówiła o użyteczności kodu DNA w pracy kryminologów. Klaudia Szklarczyk-Smolana z Instytutu Farmakologii zastanawiała się nad tym co strach robi z naszym mózgiem. Grzegorz Kreiner z tego samego instytutu przekonywał, że tworzenie leków jest jak budowanie z klocków Lego.  Marcin Stolarski z Centrum Badan Kosmicznych uświadamiał co może spotkać komputer, który leci w kosmos. A Piotr Konieczny z Instytutu Fizyki Jądrowej pytał, czy świat istniałby bez magnesu.

Trzyminutowymi wystąpieniami na te tamty pracownicy Polskiej Akademii Nauk zapewnili sobie miejsca w dziesiątce finalistów konkursu FameLab 2013.

Do finału zakwalifikowali się także Magdalena Jagielska (psychologia, Ośrodek Badań Układów Złożonych Uniwersytetu Warszawskiego), Adam Gągol (matematyka dyskretna, Uniwersytet Jagielloński), Artur Franczuk (Zakład Genetyki Bakterii UW), Igor Zubrycki (Wydział Elektroniki Politechniki Łódzkiej) oraz Maciej Jasiński (Centrum Nowych Technologii UW) .

Finał konkursu organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council wraz z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej odbędzie się 27 kwietnia.

więcej: www.famelab.org.pl

Jest głównym doradcą ds. naukowych Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Opracowuje niezależne ekspertyzy dotyczące nauki, technologii lub innowacji. Dba o kontakty z organami doradczymi i strukturami w krajach członkowskich. Zwraca uwagę na sprawy, w których postęp naukowy może być korzystny, ale też jest jednoosobowym „systemem wczesnego ostrzegania” o ewentualnych zagrożeniach dla Unii Europejskiej.
Na wykład prof. Anne Glover zaprasza Polska Akademia Nauk.

Science, engineering and technology – delivering a successful future for Europe
czwartek (21 lutego), godz. 10
Pałac Staszica, Sala Lustrzana, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
wstęp wolny
rejestracja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

run glover foto

 

 

Jaki jest stan nauki polskiej w kontekście warunków tworzenia gospodarki konkurencyjnej dla przedsiębiorstw innowacyjnych? Jak promować osiągnięcia polskich naukowców? W jakim stopniu system edukacji odpowiada na potrzebę kształcenia kompetencji (wiedzy i umiejętności), oczekiwanych przez rynek pracy? Na takie tematy rozmawiać będą uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach projektu Polskie Puzzle przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Uniwersytet Warszawski.
W spotkaniu prowadzonym przez Damiana Kwieka z Programu III Polskiego Radia udział wezmą prof. Alojzy Nowak - Prorektor UW ds. Badań Naukowych i Współpracy, prof. Leszek Rafalski - Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, prof. Łukasz Turski - Przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik i prof. Marek Chmielewski - Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Czy polska nauka idzie w las?
piątek (15 lutego), godz. 11-13.30
Uniwersytet Warszawski
Sala Senatu Pałacu Kazimierzowskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa
wstęp wolny
rejestracja: http://www.terazpolska.pl/pl/a/Polskie-Puzzle-Czy-polska-nauka-idzie-w-las

 

„Jak nie leczyć autyzmu” oraz „Pułapki intuicyjnego oceniania skuteczności działań terapeutycznych”. Te dwa tematy zostaną poruszone podczas czwartkowego spotkania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
O pierwszej kwestii wypowiadać się będzie Rafał Motriuk – dziennikarz, korespondent naukowy Polskiego Radia, współpracownik BBC i nauczyciel akademicki. Drugą podniesie prof. Jerzy Karyłowski, były Dziekan Wydziału Psychologii oraz Kierownik Katedry Poznawczej Psychologii Społecznej w SWPS.
Spotkanie organizują  Klub Sceptyków Polskich, Psyche - Books&Cafe oraz SWPS.

 „Autyzm – kontrowersje związane z terapią”
czwartek (31 stycznia), godz. 15:30 – 17:30
Psyche - Books@Cafe , Poziom -1
ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
wstęp wolny

więcej: http://www.facebook.com/events/117907511718338/?ref=22

Biorą udział w formowaniu naszej osobowości. Wpływają na procesy zapamiętywania. Mają znaczenie dla życia emocjonalnego, decydują o inteligencji. Zapewniają nam także sprawność motoryczną. Jednocześnie sprawiają, że jesteśmy niezwykle wrażliwi na oddziaływania środowiskowe, w tym czynniki patologiczne. To powoduje, że czasami padamy ofiarą chorób otępiennych, psychoz lub zachowujemy się w sposób, który określić można jednym słowem: głupota. Neurony cholinergiczne.

Wykład na ich temat proponuje w czwartek prof. dr hab. med. Andrzej Szutowicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spotkanie jest częścią programu Kawiarni naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Nasz „układ” cholinergiczny. Jak z niego korzystamy?

czwartek (31 stycznia), godz. 18 Hotelu Rezydent, Plac Konstytucji 3 Maja 3, Sopot

wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy do udziału

w KONKURSIE DLA UCZNIÓW na FILM O MAGII RZECZYWISTOŚCI – NIEZWYKŁYCH ZJAWISKACH, KTÓRE NAS OTACZAJĄ

Konkurs ma na celu umożliwienie uczestnikom pokazania niezwykłych zjawisk, które nas otaczają,
rozwijanie dociekliwości i popularyzowaniu nauki wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zgłoszenia i filmy można przesyłać do 9 marca 2013 roku, do godziny 24.00.

W skład komisji Konkursowej wejdą: prof. Magdalena Fikus – Przewodnicząca Komisji, dr Patrycja Dołowy, prof. UW Paweł Golik, dr Adam Kolondra, Jakub Piątkowski, Michał Sieradzan.

Więcej informacji na www.laickie.pl

Dr Sebastian Gasparis z Zakładu Genomiki Funkcjonalnej, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie wygłosi w piątek prelekcję zatytułowaną „Wykorzystanie RNAi w analizie funkcjonalnej genów u zbóż”. Zaprasza Polskie Towarzystwo Genetyczne Oddział Warszawski.

piątek (30 listopada), godz. 14
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN,
ul. Adolfa Pawińskiego 5a, Warszawa,
sala E im. prof. Wacława Gajewskiego
Turbina gazowa to silnik posiadający wiele zalet – szczególnie jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jej używanie jest jednocześnie mniej kosztowne. Przekonywać o tym będzie prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz z Akademii Morskiej w Gdyni podczas wykładu zatytułowanego „Zastosowanie turbin gazowych w napędach okrętowych, czyli jak pływać tanio i ekologicznie".
W prezentacji omówiona zostanie możliwość zastosowania turbin gazowych do napędu
głównego statków w miejsce obecnie stosowanych rozwiązań siłowni okrętowych z silnikami tłokowymi. Pokazane zostaną rodzaje statków, gdzie turbina gazowa jako napęd główny jest często stosowana. Słuchacze będą także mieli okazję zapoznać się z propozycjami rozwiązania napędu głównego dla gazowców, które już niedługo będą przywoziły do portów polskich skroplony gaz np. ziemny.
Warto przypomnieć, że od października wszystkie spotkania rejestruje Naukowa Interaktywna Telewizja HD Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Nagrania – pełne zapisy oraz skróty – można znaleźć na www.task.tv.pionier.net.pl/Default.aspx?id=1515.


czwartek (29 listopada), godz. 18,
Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki,
Hotel Rezydent,
Plac Konstytutcji 3 Maja, Sopot,
wstęp wolny,
więcej: http://festiwal.gda.pl/kawiarnia
„Po co mysleć matematycznie?”,  „Edukacja humanistyczna – ocalenie? ciężar? hobby?”, „Idee wychowawcze Korczaka wobec wyzwań współczesności”. Spotkania poświęcone tym tematom Rada Upowszechniania Nauki przygotowała na XVI Festiwal Nauki. Wszyscy, którzy nie mogli w nich uczestniczyć we wrześniu, mają teraz szansę nadrobić zaległości.
Nagrania zostały zamieszczone na stronie: festiwalnauki.edu.pl/taxonomy/term/847.
Korzystając z przyjazdu do Polski Profesora Alain Touraine’a  Instytut Socjologii UW i Centrum Badań Solidarności i Ruchów Społecznych IS UW wraz z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW postanowiły zorganizować dla jego uhonorowania specjalne seminarium. Organizatorzy chcą przedstawić znaczenie dawnych badań Prof. A. Touraine’a nad Solidarnością dla socjologii i dla życia społecznego w Polsce oraz z jego udziałem rozważyć, na ile idea społecznej i europejskiej Solidarności jest dalej ważna i aktualna.

wtorek, 18 grudnia 2012
godz. 11-13
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego,
ul. Dobra 56/66, sala 316,

więcej

Wybitni polscy i zagraniczni astronomowie będą gośćmi Seminariów im. B. Paczyńskiego - nowego cyklu spotkań organizowanych przez Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Pierwszym zaproszonym wykładowcą jest prof. Rashid Sunyaev (Max-Planck Institute for Astrophysics, Space Research Institute, Moscow, Institute for Advanced Study, Princeton). Jego wystąpienie nosi tytuł „Hot Intergalactic Gas in Clusters of Galaxies, Cosmic Microwave Background Radiation and Cosmology".


piątek, 16 listopada, godz. 15
Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika
ul. Bartycka 18, Warszawa
wstęp wolny

więcej: www.camk.edu.pl/pl/seminars/bp/

„Nigdy tak dużo nie mówiono w polskich mediach o chemii analitycznej, jak po aferze trotylowej. Jako magister o tej właśnie specjalności, śledziłem tę debatę z rozbawieniem, ale i przerażeniem. A więc tyle zamieszania może wyniknąć z braku znajomości podstaw tej pięknej nauki?”. Tak rozpoczyna swój tekst zatytułowany „Jak odróżnić trotyl od nitrogliceryny?” Wojciech Orliński. A później proponuje przyspieszony kurs chemii.

Więcej: Ciekawe teksty
„Nigdy tak dużo nie mówiono w polskich mediach o chemii analitycznej, jak po aferze trotylowej. Jako magister o tej właśnie specjalności, śledziłem tę debatę z rozbawieniem, ale i przerażeniem. A więc tyle zamieszania może wyniknąć z braku znajomości podstaw tej pięknej nauki?”. Tak rozpoczyna swój tekst zatytułowany „Jak odróżnić trotyl od nitrogliceryny?” Wojciech Orliński. A później proponuje przyspieszony kurs chemii:

„Zacznijmy od podstaw. Podstawą nowożytnej chemii jest odróżnienie trzech pojęć: pierwiastka, związku chemicznego i mieszaniny. Wykuwało się ono w gorących sporach z przełomu XVIII i XIX wieku, które ostatecznie rozstrzygnął szwedzki chemik Jöns Jakob Berzelius w 1811 roku. Zawdzięczamy mu obowiązujący do dzisiaj sposób zapisywania sumarycznych związków chemicznych takich jak H2O czy C2H5OH. Berzelius doświadczalnie potwierdził "prawo stałości składu", zgodnie z którym np. woda zawsze składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu.
Spalając wodór w tlenie, zawsze otrzymamy albo zwykłą wodę o wzorze H2O, albo nadtlenek wodoru (czyli wodę utlenioną) H2O2 - inną substancję o innych właściwościach. Nigdy nie otrzymamy jednak na przykład wody o formule H2O1,5, która miałaby pośrednie właściwości między wodą zwykłą a utlenioną. Możemy najwyżej mieszać jedną z drugą.
Teoretycznie każdy powinien tę wiedzę posiąść w szkole podstawowej”.

Całość do przeczytania na portalu wyborcza.pl:
Kiedy i jak słuchać ludzi? Kiedy i jak rozmawiać z ludźmi? Jak rozwiązywać konflikty, aby nikt nie poczuł się dotknięty z powodu porażki? Jak zbudować i utrzymywać otwarty dialog z tymi, na których nam zależy? To wszystko powinniśmy wiedzieć, żeby nasze stosunki z innymi były trwałe i pozytywne – mówi prof. Andrzej Blikle. I zaprasza na rozmowę na temat „Inteligencja emocjonalna i budowanie relacji”.

Konwersatorium
Kompleksowe zarządzanie jakością
czwartek, 15 listopada, godz.  16 – 20
Ośrodek rozwoju Edukacji
Al. Ujazdowskie 28, Warszawa
wstęp wolny

„Postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski” – pod takim hasłem odbędzie się VII Kongres Obywatelski. Zaplanowano siedem sesji tematycznych, m.in. „Innowacyjność i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – gdzie leży pies pogrzebany”, „Co znaczy człowiek kulturalny – w poszukiwaniu źródeł postaw i umiejętności” oraz „Strategiczne projekty energetyczne – czy stać nas na dialog i porozumienie”.

Politechnika Warszawska
Pl. Politechniki 1
10 listopada
godz. 11-17.30

więcej
„Znaczenie tlenu: fotosynteza i oddychanie. Pochodzenie tlenu na Ziemi”. „Wielki wybuch, model standardowy, pierwotna synteza pierwiastków, wtórna synteza pierwiastków, utworzenie Układu Słonecznego,tlen w atmosferze”. „Jednostki stężenia tlenu. Stężenie tlenu w wodzie bałtyckiej - Głębia Gdańska. Stężenie tlenu w wodzie bałtyckiej – strefa przybrzeżna. Przyczyny i skutki fluktuacji stężenia tlenu w wodzie bałtyckiej”. Takie tematy poruszy prof. dr hab. inż. Janusz Pempkowiak z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie podczas spotkania zatytułowanego „Czy w Morzu Bałtyckim zabraknie tlenu?”.

czwartek (25 października), godz. 18
Kawiarnia Naukowa w Hotelu Rezydent
Sopot, Plac Konstytucji 3 maja 3

Spotkanie zorganizowane przez Rade Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent***** w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki

więcej: www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
„Nauka scala rodziny! Nauka łączy pokolenia” - pod takim hasłem siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny organizuje od 18 do 21 października XIV Festiwal Nauki i Sztuki. Program podzielony został na bloki tematyczne, m.in. „Tajemnicze rośliny, tajemnice roślin”, „Święty Franciszek nad Bugiem. Inicjatywy społeczne i gospodarcze oraz badania przyrodnicze w nadbużańskich krajobrazach z sozologicznym przesłaniem” czy  „Hipologia, hipoterapia, zoopsychologia”.

Jakub Nagrodzki z Warszawy i Anna Kuśnierczak z Mieczewa zostali laureatami 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, którego finał odbył się w Bratysławie.
Młodzież z Polski od lat zajmuje na tych konkursach bardzo dobre miejsca - od debiutu w 1995 roku nagrody uzyskało 28 polskich projektów, 34 autorów.

Czy szczepienia dzięki którym ludzkość jest wolna od plagi czarnej ospy, a przypadki zachorowań na polio, tężec, odrę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B są rzadkością, są już dziś niepotrzebne? Jak chronić nasze społeczeństwo przed chorobami zakaźnymi w czasach kryzysu zaufania do medycyny, producentów leków i polityków? Czy rzeczywiście szczepionki szkodzą?
Te i podobne kwestie poruszy dr med. Paweł Grzesiowski, pediatra, wakcynolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, podczas dyskusji w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zatytułowano „Jak szczepić w czasach kryzysu (… zaufania do medycyny)”.

15 października, godz. 18
Kawiarnia Skwer, Filia Centrum Artystycznego Trzciny
Krakowskie Przedmieście 60a,
Więcej: www.fb.com/KawiarniaFN
Patronat medialny: dziennik Metro.
„Zrozumienie ekologii jamy ustnej, wzajemnych stosunków między śliną, tkankami jamy ustnej a drobnoustrojami wraz z poznaniem homeostazy i immunologii jamy ustnej, stwarzają nowe możliwości dla profilaktyki chorób jamy ustnej, a tym samym stanowią o naszym zdrowiu”. Na ten temat mówić będzie prof. zw. dr hab. n. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, kierowniczka Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas kolejnego wieczoru w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki
  • „Ekosystemy jamy ustnej w zdrowiu i chorobie człowieka od poczęcia do starości”
czwartek (27 września), godz. 18
Hotel Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3
wstęp wolny