EDWIN BENDYK, JACEK ŻAKOWSKI
15 kwietnia 2008, „Polityka”
Nauka i nauczka

Miała być rewolucja. I będzie. Ale kontrolowana. Ci, którzy uważali, że polska nauka i wyższa edukacja wymagają naprawy – będą zadowoleni. Radykałowie raczej się rozczarują.
Po dziesięciu latach wmawiania nam, że tysiące bezrobotnych studentów psychologii, marketingu i politologii czynią z Polski kraj cudu edukacyjnego. Po dziesięciu tygodniach pracy kilkunastu wybitnych profesorów i kilku urzędników jesteśmy blisko momentu, który na zdrowy rozum powinien był nastąpić w 1990 albo 1991 r. Państwo nareszcie odpowiada sobie na pytanie, po co mu nauka i szkolnictwo wyższe, a nawet wyciąga z tej odpowiedzi organizacyjne wnioski. Teraz my – obywatele – mamy powiedzieć państwu, czy dobrze to sobie wymyśliło.

Poradnik - Promocja w nauce (760.76 KB)


W roku 2007 opublikowano raport dotyczący obecności tematu badań naukowych w mediach. Tekst w języku angielskim.

Report Scientific research in the media.pdf (1.97 MB)


W roku 2007 opublikowano raport Nauka Polska. Autodiagnoza polskiego środowiska naukowego.
Raport Nauka Polska.pdf (755.47 KB)


Milcząca i zapomniana ofiara Czarnobyla

W ogniu czarnobylskiej katastrofy ludzkość spaliła znaczną część swojej wiedzą o tym jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z energii jądrowej. Obraz tej katastrofy przypomina średniowieczne stosy z płonącymi książkami. Gdy zabrakło wiedzy, szczególnie tej powszechnej, to energetyką jądrową zaczął rządzić zabobon i przesąd.

Na posiedzeniu Prezydium PAN (22.I.2008) Prezes PAN, prof. Michał Kleiber wręczył dyplomy zdobywcom nagród naukowo-organizacyjnych Prezesa PAN oraz laureatom konkursu „Złoty Umysł -Mistrz Popularyzacji Wiedzy” za rok 2007.

Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci poinformował o wynikach polskich eliminacji Konkursu prac młodych naukowców Unii Europejskiej w 2008 roku.
Nagrodzono 9 prac: 2 prace z biologii, 2 z biochemii, 1 z fizyki, 3 z matematyki, 1 z medycyny.

W finałach europejskich Polskę będą reprezentować 3 prace: z biochemii, biologii i matematyki.


W ramach zorganizowanej przez miesięcznik „Forum Akademickie” III edycji konkursu popularyzatorskiego dla młodych naukowców pt. „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”, w dniu 1 lutego 2008 r. jury wyłoniło laureatów konkursu za najlepszy artykuł popularnonaukowy.


12 marca ogłoszono zwycięzców nagród naukowych i nagród w dziedzinie popularyzacji nauki.
http://eceuropa.eu/research/science-awards/index_eu.htm
W tej drugiej kategorii nagrody zostały przyznane w 3 grupach:
• Popularyzator roku
• Pisarz roku
• Audiowizualny dokument roku



Na XII Festiwalu Nauki przyznano Nagrodę „Złotej Róży”, Festiwalu Nauki, Instytutu Książki i Redakcji „Nowe Książki”, za najlepszą polska książkę popularno-naukową minionego sezonu wydawniczego dla Pana dr Marka Ostrowskiego za książki: „Spojrzenie Warsa”, „Oblicze Sawy”, „Pokolenie Varsovia.pl” z cyklu „Tryptyk Warszawski”, wydawnictwo Sci-Art.

Na XII Festiwalu Nauki Rada Programowa wyróżniła młodego badacza dr Michała Bilewicza z Wydziału Psychologii UW za prezentację „Swoi i obcy. Jak ich widzimy?” przedstawioną w czasie debaty „Polska i świat: wizerunek przez socjologów i psychologów malowany”



W czwartek 25 września 2008 zakończył się w Kopenhadze jubileuszowy XX Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. W uroczystości zakończenia uczestniczyli Komisarz Unii Europejskiej ds. Badań Naukowych Janez Potočnik, Książę Joachim i Księżniczka Maria oraz duński minister nauki i technologii.


Zakończono przyjmowanie zgłoszeń do IV edycji Konkursu "Popularyzator Nauki-2008", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na stronie www.naukawpolsce.pap.pl rozpoczyna się prezentacja sylwetek tegorocznych uczestników konkursu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi podczas uroczystej gali pod koniec roku. Celem konkursu jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej w społeczeństwie.



Museo Egizio di Torino, najstarsze muzeum egiptologiczne świata (Turyn, Włochy), przygotowuje na rok 2010 wielką wystawę poświęconą portretowi w starożytnym Egipcie.


W laboratorium CERN w Genewie na przełomie wiosny i lata rozpocznie się uruchamianie akceleratora LHC - największego urządzenia badawczego fizyki wysokich energii jakie kiedykolwiek zbudowano na Ziemi. Uroczysta inauguracja "polityczna" zapowiedziana została na 21.10.2008 r.


Centrum Nauki Kopernik (w budowie) będzie organizatorem jednego z największych wydarzeń w środowisku centrów nauki i muzeów na świecie - konferencji ECSITE (European Network of Science Centres and Museums) w 2011 roku. W konferencji tej uczestniczy co roku blisko tysiąc osób z całego świata. Obradom towarzyszy wystawa produktów firm wystawienniczych i technologicznych, działających na tym rynku.


Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS) oraz UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych proklamowała rok 2008 Światowym Rokiem Planety Ziemia (International Year of Planet Earth - IYPE).



Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji
zaprasza na prelekcje w semestrze letnim w roku akad. 2007/2008