Zapraszamy na dwie wiosenne sesje "Czwartkowych wykładów popularnych z matematyki" pod wspólnym tytułem "Słynne problemy".

Wykłady adresowane są do licealistów, nauczycieli, studentów nauk ścisłych, pracowników naukowych, osób, które chciałyby studiować matematykę i wszystkich innych miłośników tej nauki.


Pragniemy przedstawić Państwu cykl spotkań dyskusyjnych, zatytułowany "Granice w nauce" organizowany wspólnie przez Collegium Civitas oraz Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. Cyklem tym chcielibyśmy nawiązać do comiesięcznych spotkań członków i sympatyków Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, jak również zainaugurować drugą dekadę działalności Collegium Civitas, tworząc inspirujące i żywe forum wymiany poglądów i wiedzy dla przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych oraz różnych szczebli naukowego wtajemniczenia.

Granice w nauce (757.58 KB)



W dniach 16-19 października odbędzie się w Siedlcach X Festiwal Nauki.


Rozpoczął się kolejny semestr działalności w Warszawie Uniwersytetu Dzieci www.ud.edu.pl, imprezy cieszącej się niezwykłą popularnością. W tym semestrze Rada Upowszechniania Nauki PAN oraz Festiwal Nauki w Warszawie zorganizowały towarzyszącą wykładom dla dzieci Kawiarnię Naukową dla rodziców, na ten sam temat, o którym słuchają dzieci. Pierwsze takie łączone spotkanie, wysoko ocenione przez słuchaczy dużych i małych, odbyło się 4 października na Wydziale Biologii UW. Wykład inauguracyjny poświęcony dinozaurom, poprowadził doc. dr hab. Marcin Machalski, kierownik Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk. Dorosłym o dinozaurach opowiadał dr Grzegorz Niedźwiedzki, UW.
W kolejnych spotkaniach Kawiarni Naukowej mówiono o:
"Tradycja antyku" , Prof Jerzy Styka UJ
"Ile na świecie jest pieniędzy?" dr Piotr Ptak, FOR
" O umyśle zwierząt" Prof Wojciech Pisula, SWPS
" Co jest w tym DNA?" Prof. Magdalena Fikus IBB PAN.
Kolejne spotkanie 4 kwietnia, "Fizyk w kuchni" Prof. Krzysztof Dołowy , SGGW.



Jak to się dzieje na naszych festiwalach, także w tym roku prezentowano imprezy wielu typów i rodzajów, dla publiczności w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach ( w sumie ponad 500 rodzajów imprez właściwego Festiwalu i 200 rodzajów Lekcji).
Rada Upowszechniania Nauki patronowała i częściowo finansowała na XII Festiwalu imprezy związane z Rokiem Ziemi: 3 główne debaty, sesję 6 wykładów „Ziemia Planeta Ludzi”, warsztaty geofizyczne i Lekcje dla młodzieży gimnazjalnej. Szczególne podziękowania za trud wniesiony w organizację i prowadzenie imprez Roku Ziemi, w szczególności debaty „Katastrofy Ziemskie”, należą się członkowi Rady doc.dr hab. Krzysztofowi Jakubowskiemu, dyrektorowi Muzeum Ziemi PAN. Dziękujemy także Prof. Andrzejowi Żelaźniewiczowi, Przewodniczącemu Komitetu „Planeta Ziemia” za organizację, przygotowanie i przeprowadzenie wyżej wymienionego cyklu wykładów i ogólną pomoc merytoryczną.


Rada nie posiada komisji, sekcji i zespołów.