Wybitni polscy i zagraniczni astronomowie będą gośćmi Seminariów im. B. Paczyńskiego - nowego cyklu spotkań organizowanych przez Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Pierwszym zaproszonym wykładowcą jest prof. Rashid Sunyaev (Max-Planck Institute for Astrophysics, Space Research Institute, Moscow, Institute for Advanced Study, Princeton). Jego wystąpienie nosi tytuł „Hot Intergalactic Gas in Clusters of Galaxies, Cosmic Microwave Background Radiation and Cosmology".


piątek, 16 listopada, godz. 15
Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika
ul. Bartycka 18, Warszawa
wstęp wolny

więcej: www.camk.edu.pl/pl/seminars/bp/

„Nigdy tak dużo nie mówiono w polskich mediach o chemii analitycznej, jak po aferze trotylowej. Jako magister o tej właśnie specjalności, śledziłem tę debatę z rozbawieniem, ale i przerażeniem. A więc tyle zamieszania może wyniknąć z braku znajomości podstaw tej pięknej nauki?”. Tak rozpoczyna swój tekst zatytułowany „Jak odróżnić trotyl od nitrogliceryny?” Wojciech Orliński. A później proponuje przyspieszony kurs chemii.

Więcej: Ciekawe teksty
„Nigdy tak dużo nie mówiono w polskich mediach o chemii analitycznej, jak po aferze trotylowej. Jako magister o tej właśnie specjalności, śledziłem tę debatę z rozbawieniem, ale i przerażeniem. A więc tyle zamieszania może wyniknąć z braku znajomości podstaw tej pięknej nauki?”. Tak rozpoczyna swój tekst zatytułowany „Jak odróżnić trotyl od nitrogliceryny?” Wojciech Orliński. A później proponuje przyspieszony kurs chemii:

„Zacznijmy od podstaw. Podstawą nowożytnej chemii jest odróżnienie trzech pojęć: pierwiastka, związku chemicznego i mieszaniny. Wykuwało się ono w gorących sporach z przełomu XVIII i XIX wieku, które ostatecznie rozstrzygnął szwedzki chemik Jöns Jakob Berzelius w 1811 roku. Zawdzięczamy mu obowiązujący do dzisiaj sposób zapisywania sumarycznych związków chemicznych takich jak H2O czy C2H5OH. Berzelius doświadczalnie potwierdził "prawo stałości składu", zgodnie z którym np. woda zawsze składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu.
Spalając wodór w tlenie, zawsze otrzymamy albo zwykłą wodę o wzorze H2O, albo nadtlenek wodoru (czyli wodę utlenioną) H2O2 - inną substancję o innych właściwościach. Nigdy nie otrzymamy jednak na przykład wody o formule H2O1,5, która miałaby pośrednie właściwości między wodą zwykłą a utlenioną. Możemy najwyżej mieszać jedną z drugą.
Teoretycznie każdy powinien tę wiedzę posiąść w szkole podstawowej”.

Całość do przeczytania na portalu wyborcza.pl:
Kiedy i jak słuchać ludzi? Kiedy i jak rozmawiać z ludźmi? Jak rozwiązywać konflikty, aby nikt nie poczuł się dotknięty z powodu porażki? Jak zbudować i utrzymywać otwarty dialog z tymi, na których nam zależy? To wszystko powinniśmy wiedzieć, żeby nasze stosunki z innymi były trwałe i pozytywne – mówi prof. Andrzej Blikle. I zaprasza na rozmowę na temat „Inteligencja emocjonalna i budowanie relacji”.

Konwersatorium
Kompleksowe zarządzanie jakością
czwartek, 15 listopada, godz.  16 – 20
Ośrodek rozwoju Edukacji
Al. Ujazdowskie 28, Warszawa
wstęp wolny

„Postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski” – pod takim hasłem odbędzie się VII Kongres Obywatelski. Zaplanowano siedem sesji tematycznych, m.in. „Innowacyjność i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – gdzie leży pies pogrzebany”, „Co znaczy człowiek kulturalny – w poszukiwaniu źródeł postaw i umiejętności” oraz „Strategiczne projekty energetyczne – czy stać nas na dialog i porozumienie”.

Politechnika Warszawska
Pl. Politechniki 1
10 listopada
godz. 11-17.30

więcej
„Znaczenie tlenu: fotosynteza i oddychanie. Pochodzenie tlenu na Ziemi”. „Wielki wybuch, model standardowy, pierwotna synteza pierwiastków, wtórna synteza pierwiastków, utworzenie Układu Słonecznego,tlen w atmosferze”. „Jednostki stężenia tlenu. Stężenie tlenu w wodzie bałtyckiej - Głębia Gdańska. Stężenie tlenu w wodzie bałtyckiej – strefa przybrzeżna. Przyczyny i skutki fluktuacji stężenia tlenu w wodzie bałtyckiej”. Takie tematy poruszy prof. dr hab. inż. Janusz Pempkowiak z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie podczas spotkania zatytułowanego „Czy w Morzu Bałtyckim zabraknie tlenu?”.

czwartek (25 października), godz. 18
Kawiarnia Naukowa w Hotelu Rezydent
Sopot, Plac Konstytucji 3 maja 3

Spotkanie zorganizowane przez Rade Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent***** w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki

więcej: www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
„Nauka scala rodziny! Nauka łączy pokolenia” - pod takim hasłem siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny organizuje od 18 do 21 października XIV Festiwal Nauki i Sztuki. Program podzielony został na bloki tematyczne, m.in. „Tajemnicze rośliny, tajemnice roślin”, „Święty Franciszek nad Bugiem. Inicjatywy społeczne i gospodarcze oraz badania przyrodnicze w nadbużańskich krajobrazach z sozologicznym przesłaniem” czy  „Hipologia, hipoterapia, zoopsychologia”.

Jakub Nagrodzki z Warszawy i Anna Kuśnierczak z Mieczewa zostali laureatami 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, którego finał odbył się w Bratysławie.
Młodzież z Polski od lat zajmuje na tych konkursach bardzo dobre miejsca - od debiutu w 1995 roku nagrody uzyskało 28 polskich projektów, 34 autorów.

Czy szczepienia dzięki którym ludzkość jest wolna od plagi czarnej ospy, a przypadki zachorowań na polio, tężec, odrę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B są rzadkością, są już dziś niepotrzebne? Jak chronić nasze społeczeństwo przed chorobami zakaźnymi w czasach kryzysu zaufania do medycyny, producentów leków i polityków? Czy rzeczywiście szczepionki szkodzą?
Te i podobne kwestie poruszy dr med. Paweł Grzesiowski, pediatra, wakcynolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, podczas dyskusji w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zatytułowano „Jak szczepić w czasach kryzysu (… zaufania do medycyny)”.

15 października, godz. 18
Kawiarnia Skwer, Filia Centrum Artystycznego Trzciny
Krakowskie Przedmieście 60a,
Więcej: www.fb.com/KawiarniaFN
Patronat medialny: dziennik Metro.
„Zrozumienie ekologii jamy ustnej, wzajemnych stosunków między śliną, tkankami jamy ustnej a drobnoustrojami wraz z poznaniem homeostazy i immunologii jamy ustnej, stwarzają nowe możliwości dla profilaktyki chorób jamy ustnej, a tym samym stanowią o naszym zdrowiu”. Na ten temat mówić będzie prof. zw. dr hab. n. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, kierowniczka Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas kolejnego wieczoru w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki
  • „Ekosystemy jamy ustnej w zdrowiu i chorobie człowieka od poczęcia do starości”
czwartek (27 września), godz. 18
Hotel Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3
wstęp wolny

XVI Festiwal Nauki odbywa się od 21 do 30 września w Warszawie. Rada Upowszechniania Nauki PAN proponuje wydarzenia w Klubie Akcja – Edukacja.
Podczas wieczorów dyskusyjnych w Auditorium Maximum (Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) będzie można porozmawiać na następujące tematy:
  • „Po co myśleć matematycznie” - J. Bednarczuk, Z. Marciniak, P. Strzelecki, dyskutantów zaprosił i spotkanie poprowadzi  M. Kordos, UW - poniedziałek (24 września), godz. 18
  • „Edukacja humanistyczna: ocalenie, ciężar, hobby?” - S. Falkowski, S. Szatkowski, dyskutantów zaprosił i spotkanie poprowadzi P. Stępień, UW - wtorek (25 września), godz. 18
  • „Idee wychowawcze Korczaka wobec wyzwań współczesności”  - K.  Starczewska - środa (26 września), godz 18.30
Odpowiedzi na pytania „Dlaczego czasem tak trudno dojść do porozumienia, a przedłużające się dyskusje nie prowadzą do niczego?” czy „Co to znaczy precyzyjna komunikacja?” będzie zaś można poszukać w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny filia Skwer (Krakowskie Przedmieście 60a):
  • „Zagraj słowami w Kawiarni Naukowej”  - gra socjologiczna „Symbole” - poniedziałek (24 września) o godz. 18, zapisy: www.pracownia.edu.pl
Więcej informacji na temat wydarzeń Festiwalu Nauki: www.festiwalnauki.edu.pl.
Polecamy kolejne  konwersatorium „Kompleksowe zarządzanie jakością”
30 maja 2012, wyjątkowo w środę, godz. 16:00 – 20:00
Ośrodek Rozwoju Edukacji, Al. Ujazdowskie 28
wstęp wolny
 
Opiekuńcze instynkty w mózgu
prof. Rafał Ohme

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
Renmin University w Pekinie

Czy socjologia wykorzystała doświadczenie Solidarności - to temat konferencji, na którą serdecznie zapraszają Ośrodek Badań nad Solidarnością i Nowymi Ruchami Społecznymi  przy Instytucie Socjologii UW oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Konferencja odbędzie się 18 maja 2012 (piątek),  godz. 10.00-14.00 w Pałacu Potockich w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 15 (Sala Balowa).  

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na prelekcję dr Anny  Łasicy z Zakładu Genetyki Bakterii Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego: „CRISP – sposób na faga”.

27 kwietnia (piątek) godz. 14, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Pawińskiego 5 a.
Wstęp wolny.

Czwarty już Festiwal Nauki i Sztuki zorganizowano 12-14 kwietnia w I LO im. S. Czarnieckiego w Chełmie.  Zorganizowano dzięki uporowi i konsekwencji  nauczycieli, przychylności i pomocy Dyrektora Liceum, pracy uczniów i udziału wychowanków - dziś studentów i dorosłych ludzi pracujących w całej Polsce i w różnych zawodach. Uczestnicy Festiwalu ciepło mówili o Radzie Upowszechniania Nauki, którą reprezentowała jej Przewodnicząca, Prof. dr hab. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Logo Rady widniało na materiałach programowych. W Chełmie pamiętano wizytę RUN podczas pierwszego Festiwalu. Oprócz nauki była też sztuka: w wykonaniu uczniów oraz z doskonałą, inspirującą wystawą malarstwa Jolanty Studzińskiej „Drogą linii” eksponowaną w  Muzeum Ziemi Chełmskiej.
O zaletach, ograniczeniach i niebezpieczeństwach liczbowego opisu rzeczywistości  będzie mówił prof. dr hab. Mirosław Szreder z Uniwersytetu Gdańskiego na spotkaniu 62. Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Profesor Szreder specjalizuje się w rozwoju i upowszechnianiu metod liczbowych w zagadnieniach ekonomicznych i społecznych. Popularyzuje tę wiedzę jako publicysta. Spotkanie odbędzie się  w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)

26 kwietnia 2012 roku (czwartek), godz. 18:00. Wstęp wolny.

25 marca zakończył się trwający 7 dni VIII Festiwal Nauki organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej <www.wsb.edu.pl> oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.  Po raz trzeci w Festiwalu  wzięli udział członkowie RUN. 10 tysięcy uczestników, ponad 60 spotkań festiwalowych oraz imprez towarzyszących, blisko 70 prelegentów. Do tego ciekawego i różnorodnego Programu z naszej strony wnieśliśmy:
•    wykład Prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego „Nano dla megabogaczy, czyli nanotechnologia dla ludzi biznesu,
•    wykład Prof. Ewy Pisuli „Autystyczny umysł”,
•    wykład Prof. Magdaleny Fikus „Nauka w medycynie”,
•    wykłady  dr Weroniki Śliwy „Astronomia XXI wieku” i „Niebo Kopernika”,
•    warsztaty fotograficzne dr Patrycji Dołowy.

13 kwietnia (piątek) 2012 r. w warszawskim  Centrum Edukacyjno-Kulturalnym „Karmelicka” przy ul. Karmelickiej 26  odbędzie się spotkanie Kawiarni Naukowej.  Razem z Anną Kostrzyńską-Miłosz z Instytutu Sztuki PAN będzie się można zastanowić (przy kawie i czymś słodkim) po co nam meble i przedmioty rzemiosła artystycznego. Początek o godz. 18.00.

Szczegóły w  załączniku.

Mediateka Start-Meta, ul. Szegedyńska 13a, Warszawa-Bielany, 28 marca 2012, 16:00 – 18:00

W ramach Projektu Festiwalu Nauki „SciCafe” odbędzie się pierwsza w Polsce Oranżeria Naukowa, czyli rozmowy  o nauce i nie tylko w środowisku młodzieży szkolnej, inspirowane propozycjami tejże młodzieży.

Każdy licealista i gimnazjalista będzie miał szansę razem z prof. Jerzym Tyszkiewiczem (Instytut Informatyki, Uniwersytet Warszawski) wypróbować teorię gier na sobie samym. Będą też gry z nagrodami. Poza tym poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ulice są zaśmiecone? Po co są podatki? Jak powstają korki uliczne? Zgłoszenia do udziału w warsztacie pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc ograniczona.

http://www.facebook.com/KawiarniaFN

Zwracamy uwagę nie tylko na blog  http://copernicanum.blogspot.com/2012/03/w-purdzie-studenci-beda-rozbierac.html , lecz także i przede wszystkim na bardzo ciekawą, kolejną inicjatywę studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z Olsztyna. Oni topią Marzannę ekologicznie i w dodatku pokazują dzieciakom z podstawówki co jeszcze się dzieje w tym czasie w przyrodzie.  Chyba ta akcja ma też coś wspólnego z niestrudzonym tegorocznym laureatem, popularyzatorem nauki w konkursie PAP i  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,   Prof. Stanisławem Czachorowskim Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Gratulacje. Chciałoby się być w Purdzie 21 marca. A może utopić Marzannę jeszcze w innym miejscu, naśladując olsztyńskich studentów ….