W piśmie Nature Genetics (48, 657-66, 2016) opublikowano pracę opisującą genom marchwi. Złożyły się na nią doświadczenia wykonane w instytucjach USA, Chin, Włoch, Hiszpanii, Argentyny, Turcji i Polski (z Instytutu Biologii i Biotechnologii Roślin UJ). Jest to pierwsza światowa praca, z zakresu genomiki roślin, która obok struktury genomu powala na analizę ewolucyjnej historii gatunku.

Przyznano tzw "brukselki" dla Polski, czyli wyróżnienia za skuteczność w zdobywaniu unijnych grantów. Zdobyli je w kategoriach:
Duże przedsiębiorstwo - KGHM S.A.
Małe i średnie przedsiębiorstwo - Syntetiks S.A.
Uczelnia – Uniwersytet Warszawski
Instytut - Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Dr Tomasz Płonek z Wrocławia wygrał konkurs na najwybitniejszego młodego kardiochirurga Europy. Ma 31 lat, jest pierwszym lekarzem w rodzinie. Pracuje w Klinice Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jury Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej zaimponował badaniami dotyczącymi ryzyka pęknięcia tętniaka aorty.
Młody kardiochirurg z Wrocławia rewelacyjnie zapowiadał się już w trakcie studiów – Akademię Medyczną ukończył jako najlepszy absolwent. Badania dotyczące ryzyka pęknięcia tętniaka aorty prowadzi z inżynierami z Politechniki Wrocławskiej. Wspólnie poszukują skutecznej metody kwalifikowania pacjentów do operacji.

 

Jan Kalabinski3Dni Nauki i Techniki w Raciborzu RUN PAN wspomina do dziś. Niezwykłe imprezy naukowe organizowane oddolnie, z pasją, ale i przy wsparciu władz Raciborza oraz z udziałem gości – naukowców z całej Polski. Jedną z osób, które od lat z zapałem wprawiają tę machinę w ruch jest Jan Kalabiński. "Skąd bierze się prąd" to temat zestawu doświadczeń z którymi wystąpił gościnnie wraz ze swoimi uczniami z "Mechanika" 20 maja 2016 na Pikniku Naukowym G - 5 w Raciborzu. Mówi, że ciągle sprawia mu przyjemność, gdy uczniowie z zainteresowaniem odbierają efekty doświadczeń laboratoryjnych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) dokonała w poniedziałek stutysięcznego okrążenia orbity Ziemi. Mknącą z prędkością 28800 km/h stację można obserwować nad Polską. W ciągu jednej nocy może być widoczna nawet cztery razy.
Cały artykuł na PAP Nauka w Polsce

 

Wybitny polski historyk, badacz dziejów kultury staropolskiej. Publicysta, autor licznych książek i esejów historycznych, za które był wielokrotnie nagradzany. W 2012 roku za całokształt twórczości został uhonorowany tytułem Warszawskiego Twórcy, przyznawanym co roku w ramach Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi w rozwoju nauki polskiej), Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Miał 88 lat.