golikW dniach 26-27.09.2019 w Instytucie Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu odbyły się warsztaty ,,Nowoczesne metody wykrywania i identyfikacji wirusów roślin” w których udział wzięli studenci kierunków przyrodniczych.

Podczas warsztatów odbyły się wykłady oraz zajęcia praktyczne w laboratoriach i kompleksie szklarniowym Zakładu Wirusologii i Bakteriologii IOR-PIB, Kliniki Chorób Roślin oraz Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych IOR-PIB. Studenci mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń z wykorzystaniem technik biologii molekularnej np. izolacja RNA z roślin, przygotowanie i przeprowadzenie reakcji izotermicznej amplifikacji kwasów nukleinowych, a także wykonania testów biologicznych w szklarni. Podczas drugiego dnia warsztatów studenci przygotowywali preparaty do obserwacji w transmisyjnym i skaningowym mikroskopie elektronowym, a także mieli możliwość zwiedzenia Centrum BOKIGZ. Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs z nagrodami dotyczący zagadnień poruszanych podczas zajęć.

Współorganizatorem warsztatów był Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN. Wydarzeniu patronowały Akademia Młodych Uczonych PAN i Rada Upowszechniania Nauki PAN. Główną organizatorką warsztatów jest dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska - członek Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN, Komitetu Nauk Agronomicznych PAN i Rady Upowszechniania Nauki PAN.

W ramach Otwartych Dni Nauki Instytut Oceanologii PAN organizuje po raz kolejny Sopocki Dzień Nauki, w tym roku pod hasłem  „Ocean Zmian”.  Uczestnicy tego przedsięwzięcia, które odbędzie się 8 czerwca w godzinach od 10-15 w Sopocie na Placu Przyjaciół Sopotu, będą mogli zapoznać się z najważniejszymi problemami związanymi z oceanami w kontekście zmian klimatu, z nowoczesnymi metodami badania tych zjawisk oraz z propozycjami, jak sami możemy modyfikować zachowania, tak aby pomniejszyć tempo zmian klimatu. Wszystkie zajęcia i pokazy będą interaktywne. Będzie można również wysłuchać prezentacji  i zobaczyć pokazy uczestników i uczestniczek Warsztatów Edukacyjnych pt. „Ocean zmian”, które odbyły się w formie World Café w Instytucie Oceanologii PAN.

Szczegóły imprezy pod adresem: http://www.iopan.gda.pl/odn2019/sdn/index.html

fff 20 maja zmarł Profesor Michał Nawrocki. Miał 75 lat.

Trudno się pisze wspomnienie z użyciem czasu przeszłego. Bo właśnie trzeba napisać w czasie przeszłym o Michale Nawrockim. W życiu, w różnych okresach naszej historii naukowej , społecznej i politycznej pełnił wiele funkcji, które przy samym wyliczeniu już mówią jakim BYŁ człowiekiem. Był fizykiem, wiernym swojej Uczelni przez całe życie – od studiów zaczynając. Kierował zespołami naukowców, stowarzyszeniami, Uniwersyteckim Związkiem zawodowym „Solidarność (także w podziemiu). BYŁ Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Prorektorem UW (odznaczony Krzyżem Kawalerskim RP za zbudowanie nowej biblioteki UW), członkiem i Prezesem Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk.

RUN w Kawiarni 1A

8 lutego w Kawiarni 1A redaktor Krzysztof Michalski, (pierwszy Prezes PR w III Rzeczpospolitej) mówił o „Magii radia”. Pan redaktor tak mówi, ze stwarza sam magię, do tego dodając archiwalne, wspaniałe nagrania, których byśmy nigdy nigdzie nie usłyszeli. Więc tylko najważniejsze punkty informacyjne, całość nagrywano dla portalu www. wszechnica org.pl

KAWIARNIA Naukowa Festiwalu Nauki Warszawa tworzona jest pod patronatem RUN, prowadzona od 2000 roku przez prof. Magdalenę Fikus (Przewodnicząca RUN) i dr Zuzannę Toeplitz (Dyrektor Festiwalu Nauki).

Kawiarnia odbywa spotkania (wstęp wolny) zawsze w 3. poniedziałek miesiąca, od października do czerwca. Lokal (Pałac Staszica i poczęstunek wyborem napojów finansowane są przez PAN i Festiwal Nauki. Program ustalany jest przez organizatorki z nastawieniem iż obrazuje rozwój nauk humanistycznych i ścisłych w jak najszerszym zakresie. Poi godzinnej prelekcji następują pytania i dyskusje, zazwyczaj także ok. godzinne.

Spotkania ogłaszane są na FB Kawiarni, i FB Festiwalu Nauki. Spotkania rejestrowane są w całości na portalu www.wszechnica.org.pl, sporadyczne omawiane w Radio Campus, RDC.

Można wpisać się na listę e-mailową Kawiarni wysyłając swój adres pod http://festiwalnauki.edu.pl, otrzymuje się zawiadomienie o kolejnych spotkaniach i w pliku kolorowy plakat.

Na spotkania przychodzi średnio 50-100 osób, zarejestrowane spotkania ogląda ponad tysiąc .

Przykłady spotkań w sezonie 2016/7 : Ł. Niesiołowski – Spano „Czy istniało królestwo Dawida?”, J. Chwedeńczuk, T. Stawiszyński „Kwantowa fizyka i metafizyka”, J. Barlińskia, Z. Toeplitz „Oblicza agresji”, N. Dołowy – Rybińska „Czy wszyscy będziemy mówić jednym językiem?” , S. Obirek „Co tracimy zapominając o Reformacji w Polsce?”, M. Różyczka „Spacerkiem przez Wszechświat” (najczęściej odgrywane spotkanie we Wszechnicy).

Nowy sezon Kawiarni   (2017/2018) rozpoczął się spotkaniami: Paweł Góra „Jak nauka może usprawnić transport?”, Szymon Drobniak „O medycynie ewolucyjnej”, Przemysław Tomalski, „O czym myślą dzieci?” Martyna Molak. „Antyczny DNA”.

RUN objął też patronatem Kawiarnię Naukową 1A, w Wawerskim Centrum Kultury, Żegańska 1A Wawer (spotkania w 2. czwartek miesiąca), http://www.wck-wawer.pl/strefakultury/aktualnosci/. Dla przykładu: w styczniu "Homo frajer" prowadził dr. Michał Rauszer, etnograf, a w lutym wystąpi Krzysztof Michalski ”Magia radia”.

zdjecc

bez

DZIEŃ CHORÓB RZADKICH

28 lutego 2018 (środa) w godz. 10:00 –16:00 Instytut Biochemii i Biofizyki oraz WO Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i WO Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki zapraszają na mini-sympozjum pt.: "Dzień Chorób Rzadkich: od eksperymentu do leczenia"

Miejsce spotkania - sala E, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Pawińskiego 5a,

Wstęp wolny po rejestracji na stronie

https://chorobyrzadkie.evenea.pl/

Nowy sezon Kawiarni naukowej Festiwalu Nauki i RUN w pełnym rozwoju (październik2017-czerwiec 2018) Dotychczas odbyły się spotkania: „ Jak nauka może usprawnić transport?” Paweł Góra, „O medycynie ewolucyjnej” Szymon Drobniak, „O czym myślą dzieci?” Przemysław Tomalski, „Antyczny DNA” Martyna Molak. Do końca sezonu spotkamy się jeszcze słuchając o: Sztucznej inteligencji, Rysiach w Polsce, Urodzie, Zdradzie Judasza, Splątanych białkach. Spotkania rejestrowane są w całości przez portal Wszechnica (www.wszechnica.org.pl) a informacje zamieszczane na facebooku https://www.facebook.com/KawiarniaFN?ref=ts&fref=ts wraz z krótkimi filmami o danym spotkaniu. Można także wpisać się na listę e-mailową Kawiarni wysyłając swój adres pod http://festiwalnauki.edu.pl

Plakat kwieci2017 kopia

Przypominamy także, że Kawiarnia Naukowa 1A, pod patronatem RUN,  działa w Wawerskim  Centrum Kultury, Żegańska 1A Wawer (spotkania w 2. czwartek miesiąca), http://www.wck-wawer.pl/strefakultury/aktualnosci/.  11 stycznia "Homo frajer" prowadził dr. Michał Rauszer, etnograf, doktor kulturoznawstwa, z Wydziału Pedagogicznego UW  (rejestracja także przez portal Wszechnica).

kn1a 12 10

 


 

 

Migotanie przedsionków to kolejna epidemia XXI wieku. Jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. W Polsce dotyka najpewniej 300-400 tys. osób i stanowi duży problem zarówno dla pacjenta, jak i opiekujących się nim lekarzy. O tym, na czym dokładnie to schorzenie polega i jak sobie z nim radzić, będzie mówił 27 lutego prof. dr hab. n. med. Andrzej Lubiński podczas LXXVI Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Zapadalność na migotanie przedsionków rośnie proporcjonalnie do wieku w skali rocznej wynosi około 5-7%. Częstość występowania udarów niedokrwiennych mózgu czy napadów przemijającego niedokrwienia mózgu u chorych z tą arytmią jest około 2-7 razy większa niż u osób bez migotania. Umieralność wśród osób   migotaniem przedsionków jest prawie dwa razy większa niż u osób z prawidłowym, zatokowym rytmem serca. W wykładzie zostaną omówione nie tylko najważniejsze podstawowe zagadnienia na temat rozpoznawania arytmii, lecz także aktualne informacje dotyczące przyczyn i mechanizmów migotania, strategii leczenia, leków antyarytmicznych oraz przeciwzakrzepowych, odpowiedzi na pytania, czy i kiedy stosować zabiegi ablację i tzw. zatyczek uszka lewego przedsionka, i jak postępować po zabiegu oraz niektóre inne tematy w miarę możliwości czasowych.

 

Na rozmowę z prof. Henrykiem Skarżyńskim, otolaryngologiem, twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, zaprasza 17 lutego Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki w Warszawie
Podczas rozmowy z redaktorem Pawłem Walewskim z tygodnika „Polityka” prof. Henryk Skarżyński podzieli się swoimi refleksjami na temat najbardziej frapujących odkryć medycyny, wyjaśni, na czym polega pojęcie odpowiedzialności lekarskiej i odpowie na pytanie, kim powinien być współczesny lekarz. Goście dowiedzą się także, dlaczego w Polsce coraz więcej dzieci gorzej słyszy i w jaki sposób medycyna może zaradzić postępującej głuchocie.

Wywiad: Być lekarzem
Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki
17 lutego 2014 r. (poniedziałek), godz. 18
Skwer, filia Fabryki Trzciny
Ul. Krakowskie Przedmieście 60a, Warszawa
Wstęp wolny

Organizuję Akcję „Więcej Dobrej Nauki”, której celem jest wsparcie polskich naukowców (niezależnie od reprezentowanej dyscypliny badawczej) w przygotowywaniu wniosków grantowych o finansowanie projektów badawczych tak, aby dobre pomysły przekuć na projekty o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu – ogłosił prof. Janusz Bujnicki. W ten sposób realizuje swoją obietnicę złożoną w trakcie plebiscytu „Polacy z Werwą”.

Szczegóły swojej propozycji zawarł w liście, który można przeczytać tutaj.

https://www.facebook.com/pages/RUN-PAN/434960486615436

Globalne ocieplenie będzie tematem LXXV Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Pomiary instrumentalne pokazują, że ostatnie 50 - 60 lat było najcieplejszym okresem od początku instrumentalnych pomiarów temperatury a wiek XX był najcieplejszym wiekiem II tysiąclecia.
Wg Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jest wysoce pewne, że za obserwowane, współczesne ocieplenie odpowiedzialny jest człowiek.
Współczesne ocieplenie, przejawia się w istotnych zmianach szeregu parametrów opisujących klimat Ziemi. Spodziewane w skali XXI wieku zmiany charakterystyk klimatu wskazują, z wysokim prawdopodobieństwem, na możliwość wystąpienia w wielu regionach istotnych, nieodwracalnych zmian klimatu Ziemi, co stwarzać będzie istotne zagrożenia dla żyjących tam ludzi.
O tym wszystkim będzie mówił prof. dr hab. Mirosław Miętus z Uniwersytetu Gdańskiego podczas spotkania zatytułowanego „Klimatyczna apokalipsa. Czy jest już za późno?”.

„Klimatyczna apokalipsa. Czy jest już za późno?”
LXXV Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Czwartek, 30 stycznia, godz. 18
Hotel Rezydent, Plac Konstytucji 3 Maja 3, Sopot
Wstęp wolny
Szczegóły: http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
Relacje wideo z poprzednich spotkań: www.tv.task.gda.pl/kawiarnia

W związku ze zmiana miejsca zatrudnienia i wyjazdem zagranicę Redaktor Zagórski wystosował pismo do Prezesa PAN z prośbą o zwolnienie go z uczestnictwa w Radzie Upowszechniania Nauki PAN. Dziękujęmy Panu Redaktorowi za aktywny, ciekawy i inspirujący wkład do pracy RUN. Życzymy dalszych sukcesów.

Wykład „Marihuana, kannabinoidy i co dalej?” wygłosił 13 listopada 2013 w ramach Wszechnicy PAN prof. Wojciech Kostowski członek RUN. Spotkanie zgromadziło wielu słuchaczy, w tym dużą liczbę młodzieży. Wykładowca wyjaśnił, czym są marihuana i haszysz oraz jakie czynne związki (kannabinoidy) zawierają. Podkreślił, że konopie wykazują wiele działań leczniczych, w tym przeciwbólowe, przeciwwymiotne, stymulujące łaknienie i przeciwspastyczne. Ważnym wątkiem wykładu były endogenne kannabinoidy - „własne konopie" występujące w mózgu, powstające przy udziale kwasu arachidonowego, takie jak anandamid i arachidonyloglicerol. Przedstawiony został też problem psychotycznego działania kannabinoidów i ich możliwego związku ze schizofrenią. Po wykładzie wywiązała się żywa dyskusja.

Otaczający nas świat funkcjonuje zgodnie z prawami przyrody najogólniej ujętej w teorii termodynamiki. Na jej gruncie daje się opisać zachowanie układów w stanach równowagowych i nierównowagowych, a w ograniczonym zakresie również zmiany natury termicznej, fotochemicznej lub jądrowej dokonujące się w czasie. Ich poznanie umożliwia modelowanie procesów służących człowiekowi. Współczesne możliwości doświadczalne i obliczeniowe badania przemian chemicznych przedstawi w czwartek prof. dr hab. Jerzy Błażejowski (Uniwersytet Gdański).

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK - www.tv.task.gda.pl/kawiarnia.

„Przyroda z perspektywy fizykochemika”
czwartek (24 października), godz. 18
LXXIII Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Hotel Rezydent, Plac Konstytucji 3 Maja 3, Sopot
wstęp wolny
więcej: https://www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154?sk=events

1111Jaka modernizacja Polski?
VIII Kongres Obywatelski
26 października 2013 r.

O CZYM BĘDZIEMY DYSKUTOWALI?

Miło nam poinformować, że na stronie www.kongresobywatelski.pl znajdują się szczegółowe opisy poszczególnych sesji tematycznych VIII Kongresu Obywatelskiego.

Zapraszamy serdecznie także do zapoznania się z kolejnymi głosami w naszej debacie przedkongresowej, które odnajdziecie Państwo TUTAJ. Publikowane są tam filmy z wypowiedziami panelistów i moderatorów sesji kongresowych, między innymi: Roberta Firmhofera, dra Bogusława Grabowskiego, Wojciecha Kłosowskiego, Krzysztofa Domareckiego oraz Mateusza Morawieckiego.

Po raz pierwszy, dla wszystkich tych, którzy nie dotrą na Kongres, będzie istniała także możliwość obejrzenia transmisji on-line. Dla internautów udostępnimy transmisję na żywo z sesji plenarnych poprzez stronę www.kongresobywatelski.pl.
Dla przypomnienia – pełny program Kongresu odnajdą Państwo w załączniku. Będzie on także wydrukowany przez „Rzeczpospolitą” w specjalnej wkładce, która ukażę się w najbliższą środę.

Wszystkich raz jeszcze serdecznie zapraszamy. Zachęcamy do przekazania zaproszenia rodzinie i znajomym. Szczególnie zapraszamy ludzi młodych: uczniów i studentów do aktywnego udziału w Kongresie.

Wstęp oczywiście wolny. Wystarczy zarejestrować się na:
rejestracja.kongresobywatelski.pl

Więcej na www.facebook.com/KongresObywatelski oraz www.kongresobywatelski.pl.