Zespół Analizy Ruchów Społecznych (ZARS) powstał z inicjatywy pracowników naukowych różnych uczelni i środowisk przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności oraz Centre d'Analyse et d'Intervention Sociologiques. Jego zamierzeniem jest budowa  platformy dialogu i badań nad ruchami społecznymi. ZARS nie jest instytucją i nie posiada formalnego statusu.

Najbliższe spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
ul. Pańska 3, 
1 piętro.

Zespół Analizy Ruchów Społecznych (ZASR), który powstał z inicjatywy pracowników naukowych różnych uczelni i środowisk, zaprasza na debaty o ruchach społecznych.

Najbliższa odbędzie się 12 stycznia 2011 r. (czwartek), godz. 18.00-20.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, 1 piętro.

Więcej – patrz Imprezy.

Staraniem Wrocławskiego Centrum Badań EIT 20 grudnia 2011 otworzono w Kampusie Pracze obiekt Humanitarium, pierwszą część większego projektu Ogrody Doświadczeń.
Obiekt dysponuje 30 multimedialnymi, interaktywnymi instalacjami na powierzchni ok. 1200 m kw. W styczniu dojdzie kolejnych 10.
Humanitarium zaprasza do współpracy centra nauki w całej Polsce, a także na stronę http://www.humanitarium.pl/aktualnosci.html    i  do Wrocławia!
Wydawnictwo W.A.B i Wydział Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych zaprasza na spotkanie z Alecosem Papadatosem – współautorem komiksu, który podbił światowe rynki księgarskie.  Wykład otwarty  zatytułowany Logikomix  odbędzie się  10 stycznia (wtorek) 2012 r.,  godz. 18.00, Warszawa, ul. Koszykowa 86, budynek A, aula główna.  Patrz: Logikomix: the making of, Part 1 of 3 – YouTube oraz  załącznik.

Alecos Papadatos weźmie też udział w międzynarodowej konferencji „Badania naukowe w projektowaniu graficznym. Projektowanie graficzne w badaniach naukowych”, która odbędzie się 12-13 stycznia 2012 r. w Katowicach. Patrz: http://conference.aspkat.edu.pl/2012/
Podczas konwersatorium „Kompleksowe zarządzanie jakością”, które poprowadzi Prof. Andrzej Blikle, Prof. Jerzy Bralczyk zajmie się czynnikami wiarygodności w mówieniu publicznym. Konwersatorium odbędzie się 12 stycznia (czwartek) 2012 r. w godz. 16.00-20.00 w Ośrodku Rozwoju Edukacji, Al. Ujazdowskie 28, Warszawa. Wstęp wolny.
Podczas uroczystości odznaczania kobiet badaczek w Pałacu Prezydenckim 14 grudnia 2011 głos zabrał Prof. Krzysztof A. Meissner. Tekst tego godnego uwagi wystąpienia, a właściwie wykładu – w załączniku.

Spotkanie z Profesorem Łukaszem Turskim „Choinkowa fizyka” w warszawskiej Kawiarni Naukowej 19 grudnia 2011 roku zgromadziło liczną publiczność, a prelegenta nagrodzono długimi oklaskami. Święty Mikołaj stał się bliższy, bo jego działania skomentowano zgodnie z prawami fizyki. Z okazji spotkania Pan Profesor napisał felietony do dziennika „Metro”, które zamieszczamy obok – patrz załączniki.

W związku z kończącym się Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką uczestniczyli 14 grudnia 2011 roku w specjalnej uroczystości poświęconej Noblistce. Podczas spotkania prezydent wręczył odznaczenia państwowe wybitnym kobietom nauki polskiej.

Maria Skłodowska-Curie ma swoje następczynie, w dalszym ciągu wpływa na budowanie aspiracji naukowych kobiet w Polsce, jest źródłem inspiracji, jest źródłem natchnienia dla Polski współczesnej - powiedział Bronisław Komorowski. Dziękował i gratulował wszystkim odznaczonym paniom. - To szczególny przywilej prezydenta, aby dziękować w imieniu całego narodu….

Relacja ze spotkania w Pałacu Prezydenckim a także lista odznaczonych uczonych na www.prezydent.pl


Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na prelekcję dra Łukasza Dziewita ”Genomy prokariotyczne w świetle analiz genomicznych”, która odbędzie się 16 grudnia 2011 r. (piątek).

Więcej: patrz załącznik.

Cechą nauki jest to, że publicznie ogłaszane wyniki mogą podlegać weryfikacji przez innych badaczy. Łatwiej to zrobić w naukach ścisłych – trudniej w humanistycznych. O znamiennym przypadku w zakresie psychologii społecznej pisze na portalu www.racjonalista.pl dr Jarosław Klebaniuk „Profesor Stapel na dopingu. O upiększaniu psychologii społecznej”. Autor pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto poczytać.
W warszawskiej Kawiarni Naukowej 19 grudnia 2011 r. (poniedziałek) o godz. 18 rozpocznie się spotkanie z Łukaszem A. Turskim z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Temat: Fizyka choinkowa i może nie tylko. Miejsce spotkania: Kawiarnia Skwer, filia Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, Krakowskie Przedmieście 60a.
Ekipa Rady Upowszechniania Nauki wraz z gośćmi przebywała 17-18 listopada 2011 roku w Chodzieży, biorąc udział w „Jesieni z nauką". Pierwszego dnia odbyło się spotkanie Kawiarni Naukowej, drugiego zaś dwa wykłady i trzy warsztaty. Imprezy spotkały się z dużym zainteresowaniem, a chodziescy gospodarze okazali się świetnymi organizatorami.
Teatr Polonia zaprosił Kawiarnię Naukową do spotkania z widzami po spektaklu o matematykach i matematyce Davida Auburna „Dowód”. Sztuka odniosła wielki sukces na scenach amerykańskich, zdobywając wiele nagród dla aktorów i reżysera. W Warszawie wystawia ją od 2008 roku, z niesłabnącym powodzeniem, Teatr Polonia. Ta realizacja także została wielokrotnie nagrodzona. "Dowód" jest aktorskim powrotem (po 28 latach) Andrzeja Seweryna na polską scenę teatralną. Do rozmowy z prawdziwym matematykiem, prof. Markiem Kordosem (UW) Kawiarnia i Teatr Polonia zaprosili widzów 23 listopada 2011 roku.

24 listopada 2011 roku (czwartek) o godz. 18:00 w Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) rozpocznie się spotkanie z prof. dr hab. Krzysztofem Liberkiem (Uniwersytet Gdański) zatytułowane: Molekularne przyzwoitki, czyli rzecz o białkach opiekuńczych...

Wstęp wolny.

Podkreślenie osiągnięć naukowców o polskich korzeniach i integracja polskiego środowiska naukowego, a także poważna dyskusja o przyszłości nauki w Polsce to cele niezwykłego spotkania naukowców, które odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji „Multi-Pole Approach To Structural Biology” 16—19 listopada 2011 r. w Warszawie, Nałęcz Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa.
Tematem głównym konferencji jest biologia strukturalna i według tego klucza tematycznego zaproszono 35 wykładowców. Ważnym elementem konferencji jest dyskusja panelowa o przyszłości nauki w Polsce (17 listopada), zorganizowana przez Fundację na rzecz Nauki polskiej.
Po krótkiej chorobie zmarł 12 listopada 2011 r. Profesor Zbigniew JAWOROWSKI. Miał 84 lata. Naukowo zaangażowany w badania skutków promieniowania jonizacyjnego na żywe organizmy, zajmował się także zjawiskami klimatycznymi, głównie w perspektywie sporu o globalne ocieplenie. Piastował liczne funkcje publiczne w Polsce i za granicą, wielu z nas pamięta jak udzielał rzeczowych informacji po katastrofie w Czarnobylu. Budził uznanie dzięki żywemu, aktywnemu reagowaniu na ważne zjawiska w tych zakresach, odwagę i niekonformistyczne zachowania. Chodził po górach, lubił przyrodę, poezję.
W pejzażu intelektualnym Polski powstała dotkliwa luka.
Warszawska Kawiarnia Naukowa (www.kawiarnie-naukowe.pl; www.facebook.pl/KawiarnieNaukowe) należy do Projektu Unijnego „SciCafe", koordynującego i inwentaryzującego" tego typu inicjatywy w Europie. A kiedy i gdzie powstała pierwsza taka kawiarnia? W Wielkiej Brytanii, w Leeds w roku 1998. Pomysłodawcą i założycielem był Ducan Dallan, zainspirowany francuskimi Kawiarniami Filozoficznymi. Informacje te podaje pod hasłem Science Cafe Encyclopedia of Science and Technology Communication. Zamieszczamy, bez tłumaczenia, dość długi tekst z Encyklopedii, świadczący o znaczeniu takich form kontaktu nauki z publicznością - patrz: więcej. Takich kawiarni są już setki na całym świecie. W Ugandzie na przykład powstała w roku 2007 w mieście Entebbe. Można ją obejrzeć zaglądając na : http://www.globalpressinstitute.org/global-news/africa/uganda/international-program-fillls-science-education-voids-uganda. A w Holandii wielkim powodzeniem cieszy się Kawiarnia Naukowa istniejącą od roku 2008 w miasteczku Deventer. Założono ją dla dzieci, a wspierają ją bardzo energicznie – rodzice (www.scicefe.eu/node/99)

I znów jesień przyniosła spotkania z nauką w Raciborzu – gościliśmy na nich w ubiegłym roku i zachowaliśmy bardzo ciepłe wspomnienia. W roku 2011 to były już IV Dni Nauki i Techniki, skierowane do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w Raciborzu i oczywiście do szerokiej publiczności. Aktywny udział wzięli w nich naukowcy z Centrum Geoplanet PAN, z Instytutu Geofizyki PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przedstawiono projekt edukacyjny dla wybranych polskich szkół „Eduscience". Na wykładach była mowa o Madame Curie, tsunami i podobnych klęskach ziemskich, kosmicznej pogodzie, polskim wkładzie w poznawanie Kosmosu, o dobrym i złym ozonie, o przemieszczaniu się piasku w nurcie rzek. Zwiedzano unikatowe Obserwatorium Geofizyczne i nowoczesne Zakłady Wodociągowe, wystawę prac badawczych uczniów.

Do zobaczenia i usłyszenia za rok. Organizatorom – Stowarzyszeniu Skala, Radzie Miasta, szkołom, a przede wszystkim Panu Janowi Kalabińskiemu – gratulujemy!

Kolejne spotkanie warszawskiej Kawiarni Naukowej odbędzie się 21 listopada 2011 r. o godz. 18.00, Kawiarnia Skwer, Krakowskie Przedmieście 60 a. Temat: Czy możliwa jest muzyka bez melodii?, a zaproszony ekspert to Pan Tadeusz Wielecki, dyrektor Festiwalu Warszawska Jesień. Może współczesna muzyka to trudne wyzwanie, ale ten prelegent potrafi przybliżyć ją nawet zupełnym laikom. Warto przyjść i posłuchać – i słów, i muzyki.
Już po raz dwudziesty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała swoją nagrodę, która uważana jest za najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju. W tym roku laureatami są: prof. dr hab. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. Maciej Lewenstein z Instititut de Ciencies Fotoniques (ICFO) w Castelldefels i Institucio Catalana de Recerca i Estudis Avancats w Barcelonie, prof. dr hab. Tomasz Giaro z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznych Politechniki Poznańskiej. Wręczenie nagród odbędzie się 7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.