W warszawskiej Kawiarni Naukowej 19 grudnia 2011 r. (poniedziałek) o godz. 18 rozpocznie się spotkanie z Łukaszem A. Turskim z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Temat: Fizyka choinkowa i może nie tylko. Miejsce spotkania: Kawiarnia Skwer, filia Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, Krakowskie Przedmieście 60a.
Ekipa Rady Upowszechniania Nauki wraz z gośćmi przebywała 17-18 listopada 2011 roku w Chodzieży, biorąc udział w „Jesieni z nauką". Pierwszego dnia odbyło się spotkanie Kawiarni Naukowej, drugiego zaś dwa wykłady i trzy warsztaty. Imprezy spotkały się z dużym zainteresowaniem, a chodziescy gospodarze okazali się świetnymi organizatorami.
Teatr Polonia zaprosił Kawiarnię Naukową do spotkania z widzami po spektaklu o matematykach i matematyce Davida Auburna „Dowód”. Sztuka odniosła wielki sukces na scenach amerykańskich, zdobywając wiele nagród dla aktorów i reżysera. W Warszawie wystawia ją od 2008 roku, z niesłabnącym powodzeniem, Teatr Polonia. Ta realizacja także została wielokrotnie nagrodzona. "Dowód" jest aktorskim powrotem (po 28 latach) Andrzeja Seweryna na polską scenę teatralną. Do rozmowy z prawdziwym matematykiem, prof. Markiem Kordosem (UW) Kawiarnia i Teatr Polonia zaprosili widzów 23 listopada 2011 roku.

24 listopada 2011 roku (czwartek) o godz. 18:00 w Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) rozpocznie się spotkanie z prof. dr hab. Krzysztofem Liberkiem (Uniwersytet Gdański) zatytułowane: Molekularne przyzwoitki, czyli rzecz o białkach opiekuńczych...

Wstęp wolny.

Podkreślenie osiągnięć naukowców o polskich korzeniach i integracja polskiego środowiska naukowego, a także poważna dyskusja o przyszłości nauki w Polsce to cele niezwykłego spotkania naukowców, które odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji „Multi-Pole Approach To Structural Biology” 16—19 listopada 2011 r. w Warszawie, Nałęcz Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa.
Tematem głównym konferencji jest biologia strukturalna i według tego klucza tematycznego zaproszono 35 wykładowców. Ważnym elementem konferencji jest dyskusja panelowa o przyszłości nauki w Polsce (17 listopada), zorganizowana przez Fundację na rzecz Nauki polskiej.
Po krótkiej chorobie zmarł 12 listopada 2011 r. Profesor Zbigniew JAWOROWSKI. Miał 84 lata. Naukowo zaangażowany w badania skutków promieniowania jonizacyjnego na żywe organizmy, zajmował się także zjawiskami klimatycznymi, głównie w perspektywie sporu o globalne ocieplenie. Piastował liczne funkcje publiczne w Polsce i za granicą, wielu z nas pamięta jak udzielał rzeczowych informacji po katastrofie w Czarnobylu. Budził uznanie dzięki żywemu, aktywnemu reagowaniu na ważne zjawiska w tych zakresach, odwagę i niekonformistyczne zachowania. Chodził po górach, lubił przyrodę, poezję.
W pejzażu intelektualnym Polski powstała dotkliwa luka.
Warszawska Kawiarnia Naukowa (www.kawiarnie-naukowe.pl; www.facebook.pl/KawiarnieNaukowe) należy do Projektu Unijnego „SciCafe", koordynującego i inwentaryzującego" tego typu inicjatywy w Europie. A kiedy i gdzie powstała pierwsza taka kawiarnia? W Wielkiej Brytanii, w Leeds w roku 1998. Pomysłodawcą i założycielem był Ducan Dallan, zainspirowany francuskimi Kawiarniami Filozoficznymi. Informacje te podaje pod hasłem Science Cafe Encyclopedia of Science and Technology Communication. Zamieszczamy, bez tłumaczenia, dość długi tekst z Encyklopedii, świadczący o znaczeniu takich form kontaktu nauki z publicznością - patrz: więcej. Takich kawiarni są już setki na całym świecie. W Ugandzie na przykład powstała w roku 2007 w mieście Entebbe. Można ją obejrzeć zaglądając na : http://www.globalpressinstitute.org/global-news/africa/uganda/international-program-fillls-science-education-voids-uganda. A w Holandii wielkim powodzeniem cieszy się Kawiarnia Naukowa istniejącą od roku 2008 w miasteczku Deventer. Założono ją dla dzieci, a wspierają ją bardzo energicznie – rodzice (www.scicefe.eu/node/99)

I znów jesień przyniosła spotkania z nauką w Raciborzu – gościliśmy na nich w ubiegłym roku i zachowaliśmy bardzo ciepłe wspomnienia. W roku 2011 to były już IV Dni Nauki i Techniki, skierowane do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w Raciborzu i oczywiście do szerokiej publiczności. Aktywny udział wzięli w nich naukowcy z Centrum Geoplanet PAN, z Instytutu Geofizyki PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przedstawiono projekt edukacyjny dla wybranych polskich szkół „Eduscience". Na wykładach była mowa o Madame Curie, tsunami i podobnych klęskach ziemskich, kosmicznej pogodzie, polskim wkładzie w poznawanie Kosmosu, o dobrym i złym ozonie, o przemieszczaniu się piasku w nurcie rzek. Zwiedzano unikatowe Obserwatorium Geofizyczne i nowoczesne Zakłady Wodociągowe, wystawę prac badawczych uczniów.

Do zobaczenia i usłyszenia za rok. Organizatorom – Stowarzyszeniu Skala, Radzie Miasta, szkołom, a przede wszystkim Panu Janowi Kalabińskiemu – gratulujemy!

Kolejne spotkanie warszawskiej Kawiarni Naukowej odbędzie się 21 listopada 2011 r. o godz. 18.00, Kawiarnia Skwer, Krakowskie Przedmieście 60 a. Temat: Czy możliwa jest muzyka bez melodii?, a zaproszony ekspert to Pan Tadeusz Wielecki, dyrektor Festiwalu Warszawska Jesień. Może współczesna muzyka to trudne wyzwanie, ale ten prelegent potrafi przybliżyć ją nawet zupełnym laikom. Warto przyjść i posłuchać – i słów, i muzyki.
Już po raz dwudziesty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała swoją nagrodę, która uważana jest za najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju. W tym roku laureatami są: prof. dr hab. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. Maciej Lewenstein z Instititut de Ciencies Fotoniques (ICFO) w Castelldefels i Institucio Catalana de Recerca i Estudis Avancats w Barcelonie, prof. dr hab. Tomasz Giaro z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznych Politechniki Poznańskiej. Wręczenie nagród odbędzie się 7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
5 listopada 2011 r. Centrum Nauki „Kopernik” obchodziło pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności bardzo pracowicie. Urodzinowych atrakcji przygotowano co niemiara. Był też urodzinowy tort. Centrum odnotowało w ciągu minionego roku ponad milion wizyt, a 170 tys. osób wzięło udział w wydarzeniach poza jego siedzibą. Wykupiono ponad 46 tys. biletów rocznych uprawniających do nieograniczonej liczby wizyt. Warszawiacy stanowią około 40% odwiedzających. Centrum stało się też atrakcją dla turystów zagranicznych. Gościło też polityków, m.in. Angelę Merkel czy Jose Manuela Barroso. W planach centrum jest otwarcie kolejnych laboratoriów ( na razie działa tylko chemiczne) i ogrodu geologicznego na dachu, który będzie miał 8 tys. metrów kw powierzchni. Ma on pokazywać procesy erozyjne zachodzące nad rzeką.
W roku szkolnym 2011/12 Fundusz sprawować będzie opiekę nad 548 uczniami wszystkich poziomów edukacji, ze wszystkich województw, w tym 345 o uzdolnieniach poznawczych, 138 – muzycznych, 23 – baletowych i 33 – plastycznych. Ponad 40% z nich mieszka na wsi i w małych miasteczkach. Zostali wybrani dzięki własnym osiągnięciom z ponad 1300 zgłoszeń. 13 listopada stypendia Funduszu zostaną wręczone na Zamku Królewskim, po raz pierwszy, 54 uczniom. Przez 28 lat Fundusz objął opieką ponad 5tysięcy osób, które swoje zdolności potwierdzały w kolejnych latach, nagradzane za osiągnięcia w pracy badawczej i artystycznej.
Po raz pierwszy zorganizowany w Sierpcu (15 października 2011 r.) Piknik Naukowy - za nami. Program imponujący! Pokazy z zakresu techniki znanego popularyzatora Wiktora Niedzickiego. Dziesięć stanowisk, które przywieźli studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Chemii UW. Osiem stanowisk warszawskiej fundacji BioEdukacji – szukanie własnego DNA i enzymów. Na wszystkich stoiskach ustawionych pracowicie w dużej szkolnej hali sportowej dzieci i młodzież różnych szkół w Sierpcu, a także ich opiekunowie i rodziceprzez kilka godzin wykonywali naukowe, często zadziwiające, doświadczenia. Wiktor Niedzicki czarował pokazem „Kosmos w naszym domu” – o nieoczekiwanych skutkach kosmicznych technologii, od nowych materiałów do przedmiotów codziennego użytku. Był też trochę poważniejszy wykład o genach i ich roli w naszym życiu.

Czwarta już debata z cyklu „Uwolnij myślenie. Spotkania przyrodników z humanistami wokół współczesnej nauki” w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 26 października 2011 r. w środę. Początek o godz. 19.00. Tym razem naukowcy będą się zastanawiać nad tym, czy cierpienie uszlachetnia.

27 października 2011 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Andrzejem Stępniakiem (Uniwersytet Gdański) - Polska Prezydencja - tylko organizacja czy również działanie?

Polska była świetnie przygotowana do objęcia Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Czy po trzech miesiącach możemy powiedzieć, że równie dobrze poradziła sobie z efektywnym zarządzaniem i prowadzeniem spraw europejskich? Pod względem organizacyjnym nie widać zakłóceń. Wiele uznania zdobywa proponowany przez Polskę program kulturalny.
Wstęp wolny.
Szczegóły http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
4 – 6 listopada 2011 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Studentów i Młodych Naukowców „Oblicza Neuronauk”. Konferencję zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii przy Wydziale Biologii UW, patronuje jej Centrum Nauki Kopernik. 5 listopada w godz. 14.15 – 15.15 otwarta będzie wystawa "Neuroobrazowanie: wczoraj i dziś.”
Więcej informacji na stronie: http://www.kopernik.org.pl/aktualnosci/.../konferencja-oblicza-neuronauk/

12 listopada 2011 r. odszedł Profesor Krzysztof J. Jakubowski. Zasługi Profesora dla nauki, muzeów, historii są niepoliczalne, ogromne. Znały go tysiące ludzi – spotykał się z każdym, kogo interesowała Ziemia, na której żyjemy, Polska – jej część . Widywały go tysiące dzieciaków odwiedzających Muzeum Ziemi – Jego chlubę i oczko w głowie. Trudno pomyśleć, że już Go z nami nie ma. Wczoraj próbowaliśmy się do Niego dodzwonić, bo mieliśmy nadzieję, że pojedzie z Radą Upowszechniania Nauki PAN do Chodzieży, dokąd zaprosili nas ciekawi życia uczniowie i pedagodzy, wraz z Radą Miejską. Telefon nie odpowiadał.

25-27 września odbyło się w Warszawie Sympozjum „Nauka: Pasja, Misja, Odpowiedzialność” zorganizowane w ramach polskiej prezydencji przez Krajowy Punkt Kontaktowy w ramach międzynarodowych spotkań stypendystów Funduszu Marii Skłodowskiej-Curie. Zjechało się na to spotkanie 350 badaczy z 47 krajów świata.
Dyskutowali o tym, jak:
• stymulować pasję do kariery naukowej,
• na czym polega badawcza misja,
• a na czym odpowiedzialność badaczy.

Sympozjum już za nami. Bardzo namawiamy do obejrzenia prac nagrodzonych na Sympozjum za innowacyjne pomysły jak upowszechniać naukę: w zakresie historyjek obrazkowych, plastycznym i tekstów publicystycznych. Nagrodzonych znaleźć można na stronie http://www.mariecurie2011.pl/Default.aspx?id=3 w zakładce „Contest” . Z kolei video Tomasza Bagińskiego (autor „Katedry” nominowanej do Oskara 2002) poświęcone Marii Skłodowskiej- Curie i pokazane w trakcie Sympozjum jest dostępne pod adresem www.nauka.gov.pl/finansowanie/fundusze-europejskie/program-operacyjny-kapital-ludzki/kierunki-scisle/

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na serię spotkań naukowych. Będą się odbywać tradycyjnie w ostatnie piątki miesiąca (z wyjątkiem 16 grudnia 2011) o godz. 14.00 w IBB PAN, ul. Pawińskiego 5 a, sala E im. prof. Wacława Gajewskiego. Najbliższe spotkanie - dr Paweł Galiński, Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka -Białko Frühstart; molekularna charakterystyka mitotycznego inhibitora cyklu komórkowego Drosophila melanogaster -odbędzie się 26 października 2011 r

15 października 2011 r. , w sobotę, odbędzie się Sierpecki Piknik Naukowy. W programie m.in. wykład profesor Magdaleny Fikus „Gen nie wyrok” (godz.12.00). Miasto Sierpc zaprasza w godzinach od 10 do 18 do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Wstęp wolny!

Więcej - w załączniku.