Miesięcznik „Wiedza i Życie” zwyciężył w konkursie Towarzystwa Kultury Technicznej na najlepszy numer czasopisma popularnonaukowego w roku 2008. Nagrodę „Numerus Primus inter Pares „ otrzymał numer 9/2008 „Wiedzy i Życia”. Tematem przewodnim nagrodzonego numeru była bionika – nauka badająca budowę i zasady działania organizmów oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń technicznych. Bionika stara się poznawać i wykorzystywać procesy sterujące działaniem organizmów żywych.
„Studenckiego Nobla 2009” zdobyła Agnieszka Kaszkowiak, studentka V roku Informatyki i Ekonometrii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz III roku Matematyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Studencki Nobel” to konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Uczestnicy muszą się wykazać nie tylko wysoką średnią ocen, ale i wieloma innymi osiągnięciami.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, trzecia co do wielkości uczelnia w kraju (po UW i UJ), obchodzi w tym roku 90-lecie. Jego początkowa nazwa to Wszechnica Piastowska, która po roku działalności została zmieniona na Uniwersytet Poznański. Obecną nazwę uczelnia nosi od roku 1955. Uniwersytet zatrudnia 2800 nauczycieli akademickich, w tym 318 profesorów i kształci 47 tys. studentów na 14 wydziałach (w tym zamiejscowy w Kaliszu). W sumie - 47 kierunków kształcenia i 180 specjalności zawodowych.
Doroczna, dwudziesta Konferencja Europejskich Centrów Nauki ECSITE zakończyła się w Mediolanie. W konferencji wzięli także udział przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – przypominamy, że CNK będzie gościć w swojej obecnie budowanej siedzibie konferencję ECSITE w 2011 roku. www.kopernik.org.pl
Dzięki środkom przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydano dwutomowe dzieło „THE TURBULENT EPOCH. New materials from the Late Roman Period and the Migration Period”, pod redakcją zespołu z Instytutu Archeologii UMCS kierowanego przez Barbarę Niezabitowsą-Wiśniewską, badaczkę słynnych cmentarzysk w okolicach Ulowa.
mumia

 
 
 
 
Przepisy kulinarne w publikacji naukowej? Czemu nie. Hanna i Paweł Lisowie umieścili zbiór oryginalnych przepisów słowiańskich i zachęcają do ich wypróbowania w książce „Kuchnia Słowian – o żywności, potrawach i nie tylko”. Książka jest podsumowaniem kilku lat pracy naukowej w ramach projektu „Muzeum dawnych Słowian- otwarte muzeum tematyczne” realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Częścią tego projektu był program archeologii doświadczalnej „Pożywienie Słowian”.
Informatykę zwykle, niesłusznie zresztą, uważa się za naukę o komputerach. To mniej więcej tak, jakby uznawać, że chirurgia jest nauką o skalpelach – mówił dr inż. Jerzy Mieścicki z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej podczas wykładu „Czego o informatyce powszechnie nie wiadomo”. Spotkanie odbyło się 2 czerwca 2009 r. w ramach Wszechnicy Popularnonaukowej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
„Warszawa jutra – wizja urbanisty” – tym wykładem prof. Jana Chmielewskiego z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zakończył się 4 czerwca 2009 r. cykl wykładów poświęconych Warszawie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej.
VI Festiwal Nauki w, który odbył się 7-8 czerwca 2009 r. w Zielonej Górze, był ostatnim tej wiosny festiwalem naukowym w kraju. Na kolejny, IX Zachodniopomorski Festiwal Nauki, trzeba będzie poczekać do jesieni. Głównym organizatorem festiwalu w Zielonej Górze był Uniwersytet Zielonogórski. Myśl przewodnia imprezy to: „Środowisko a cywilizacja”.
W poniedziałki o godz. 20:10 Radio TOK FM nadaje audycje w cyklu "Radiowa Akademia Nauk". Są to rozmowy z naukowcami z różnych dziedzin, a ich nagrania można przesłuchac pod adresem: www.tok.fm.pl zakładka Rozmaitosci.
W dniach 20-21 czerwca odbędzie się w Warszawie Kongres Kobiet Polskich „Kobiety dla Polski - Polska dla kobiet” www.kongreskobiet.pl W bogatym programie, wśród paneli plenarnych i równoległych, znalazła się także debata „Kobiety w nauce – godzenie kariery naukowej z rolą rodzicielską”.
Po raz siódmy pomorskie uczelnie i instytucje naukowe (ponad 3500 osób i 34 instytucje) zorganizowały Bałtycki Festiwal Nauki (BFN). Oficjalnie festiwal trwał od 28 do 31 maja 2009 r., ale pierwsze imprezy odbyły się już 25 maja. Tego dnia w sopockim Instytucie Oceanologii PAN można było poznać mechanizmy tsunami czy tajemnice pozornie dobrze znanych ptaków.
29 maja 2009 r. zakończył się XII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Współtworzą go poznańskie uczelnie wyższe, a także Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowe, Muzeum Archeologiczne i Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego. Odbyło się ponad 350 warsztatów, koncertów, pokazów filmowych, wycieczek, paneli dyskusyjnych i wystaw.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa naukowa impreza plenerowa w Europie. 30 maja 2009 r. 13. piknik zgromadził na warszawskim Rynku Nowego Miasta i Podzamczu 200 tys. osób, które chciały się dowiedzieć co to jest próżnia , czy można utworzyć własną chmurę czy też jak zbadać fakturę powierzchni Księżyca. Tegoroczny piknik odbywał się bowiem pod hasłem „Nauka wśród gwiazd”.
Muzeum Historii Polski zabierze warszawian w wirtualną podróż w lata 80. i 90. podczas III Pikniku Historycznego. Impreza odbędzie się 6 czerwca 2009 r. w Parku im. Rydza- Śmigłego (Ogrody Frascati, ul. Rozbrat). W ten sposób muzeum upamiętni 20 rocznicę czerwcowych wyborów z 1989 r. do Sejmu i Senatu.
16 października 2008 roku, w 40 rocznice powołania Uczelni Wyższej w Siedlcach, w trakcie X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, posadzony został dąb „Popularyzator nauki”. Jak widać dąb przeżył zimę i wypuścił listki. Oby tak dalej…

dab

Organizacja festiwali nauki przestała być specjalnością uczelni wyższych i instytutów naukowych. Coraz częściej tego typu imprezy organizują licea ogólnokształcące, czego przykładem jest niedawno zakończony I Festiwal Nauki i Sztuki w Chełmie, zorganizowany przez I LO im. Stefana Czarnieckiego, a nawet gimnazja. Niektóre tego typu placówki, np. Publiczne Gimnazjum w Cegłowie, mają już kilkuletnią tradycję w organizowaniu naukowego święta. W Cegłowie, 15 maja b.r., festiwal odbył się już po raz siódmy. Naukowy patronat nad tą imprezą sprawował Instytut Biologii Akademii Podlaskiej.
Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW zaprasza na Wszechnicę Żywieniową.