VI Festiwal Nauki w, który odbył się 7-8 czerwca 2009 r. w Zielonej Górze, był ostatnim tej wiosny festiwalem naukowym w kraju. Na kolejny, IX Zachodniopomorski Festiwal Nauki, trzeba będzie poczekać do jesieni. Głównym organizatorem festiwalu w Zielonej Górze był Uniwersytet Zielonogórski. Myśl przewodnia imprezy to: „Środowisko a cywilizacja”.
W poniedziałki o godz. 20:10 Radio TOK FM nadaje audycje w cyklu "Radiowa Akademia Nauk". Są to rozmowy z naukowcami z różnych dziedzin, a ich nagrania można przesłuchac pod adresem: www.tok.fm.pl zakładka Rozmaitosci.
W dniach 20-21 czerwca odbędzie się w Warszawie Kongres Kobiet Polskich „Kobiety dla Polski - Polska dla kobiet” www.kongreskobiet.pl W bogatym programie, wśród paneli plenarnych i równoległych, znalazła się także debata „Kobiety w nauce – godzenie kariery naukowej z rolą rodzicielską”.
Po raz siódmy pomorskie uczelnie i instytucje naukowe (ponad 3500 osób i 34 instytucje) zorganizowały Bałtycki Festiwal Nauki (BFN). Oficjalnie festiwal trwał od 28 do 31 maja 2009 r., ale pierwsze imprezy odbyły się już 25 maja. Tego dnia w sopockim Instytucie Oceanologii PAN można było poznać mechanizmy tsunami czy tajemnice pozornie dobrze znanych ptaków.
29 maja 2009 r. zakończył się XII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Współtworzą go poznańskie uczelnie wyższe, a także Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowe, Muzeum Archeologiczne i Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego. Odbyło się ponad 350 warsztatów, koncertów, pokazów filmowych, wycieczek, paneli dyskusyjnych i wystaw.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa naukowa impreza plenerowa w Europie. 30 maja 2009 r. 13. piknik zgromadził na warszawskim Rynku Nowego Miasta i Podzamczu 200 tys. osób, które chciały się dowiedzieć co to jest próżnia , czy można utworzyć własną chmurę czy też jak zbadać fakturę powierzchni Księżyca. Tegoroczny piknik odbywał się bowiem pod hasłem „Nauka wśród gwiazd”.
Muzeum Historii Polski zabierze warszawian w wirtualną podróż w lata 80. i 90. podczas III Pikniku Historycznego. Impreza odbędzie się 6 czerwca 2009 r. w Parku im. Rydza- Śmigłego (Ogrody Frascati, ul. Rozbrat). W ten sposób muzeum upamiętni 20 rocznicę czerwcowych wyborów z 1989 r. do Sejmu i Senatu.
16 października 2008 roku, w 40 rocznice powołania Uczelni Wyższej w Siedlcach, w trakcie X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, posadzony został dąb „Popularyzator nauki”. Jak widać dąb przeżył zimę i wypuścił listki. Oby tak dalej…

dab

Organizacja festiwali nauki przestała być specjalnością uczelni wyższych i instytutów naukowych. Coraz częściej tego typu imprezy organizują licea ogólnokształcące, czego przykładem jest niedawno zakończony I Festiwal Nauki i Sztuki w Chełmie, zorganizowany przez I LO im. Stefana Czarnieckiego, a nawet gimnazja. Niektóre tego typu placówki, np. Publiczne Gimnazjum w Cegłowie, mają już kilkuletnią tradycję w organizowaniu naukowego święta. W Cegłowie, 15 maja b.r., festiwal odbył się już po raz siódmy. Naukowy patronat nad tą imprezą sprawował Instytut Biologii Akademii Podlaskiej.
Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW zaprasza na Wszechnicę Żywieniową.
I Festiwal Nauki i Sztuki w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie Lubelskim www.chelm.pl odbył się 16-18 IV pod patronatem Rady Upowszechniania Nauki PAN. Z okazji Festiwalu RUN odbył w Liceum sesje wyjazdową. Festiwal zorganizowała Rada Pedagogiczna liceum, razem z uczniami i rodzicami, (koordynatorki: Lilianna Kostecka i Anna Batiuk), a bardzo bogaty program 3. dniowych spotkań umieszczono na stronie www.1lo.chelm.pl/festiwal/
Warsztaty „DNA – encyklopedia życia” już za nami. We wszystkich spotkaniach warsztatowych w Warszawie wzięło udział łącznie około 2500 osób, a w całej Polsce liczbę uczestników oszacowano na 4000 osób - tak duża frekwencja na imprezie poświęconej tylko jednej dziedzinie nauki daje powody do zadowolenia. Materiały o Warsztatach ukazały się między innymi w TVP: w „Teleexpresie”, w programie „Laboratorium XXI wieku” i w lubelskiej edycji „Panoramy”, w kilku stacjach radiowych, m.in. w Polskim Radiu dla Zagranicy i Antyradiu oraz w licznych pismach popularnonaukowych i młodzieżowych.
Kolejna edycja Warsztatów, planowana jest prawdopodobnie na wiosnę 2011.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że organizatorami Warsztatów są w większości studenci i asystenci, młodzi entuzjaści DNA, a całość imponuje świetną organizacją i kulturą.

Polska Federacja Biotechnologii zaprasza wszystkich biopasjonatów, bioprzeciwników oraz każdego, kto chce poznać tajniki biotechnologii i genetyki na kwietniowe Warsztaty Naukowe „DNA – Encyklopedia Życia”.

Instytut Kultury Polskiej UW
Przegląd Polityczny
Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze, Oddział Warszawski


zapraszają na dyskusję wokół książki Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918
(cz. I: Maciej Janowski, Narodziny inteligencji, cz. II: Jerzy Jedlicki, Błędne koło, cz. III: Magdalena Micińska, Inteligencja na rozdrożach, red. Jerzy Jedlicki, wyd. IH PAN i Wydawnictwo Neriton).

Uniwersytet Dzieci, z ktorym współpracuje RUN został w plebiscycie czytelników wybrany "Fenomenem Roku 2008" . Tytuł nadawany przez Redakcję Przekroju, statuetke wreczono na gali 18 kwietnia 20098. Otrzymali je również Agnieszka Radwańska, Krystian Lupa i serwer "Wykop.pl"

W dniach 14-25 maja 2009 roku przebywać będzie w Polsce wybitny ewolucjonista Francisco J. Ayala.

www.kbet.pan.pl

Od 23 lutego do 15 marca można będzie glosować na „Nieprzeciętnych 2008” , w plebiscycie organizowanym przez Polskie Radio Euro. Plebiscyt promuje młodych ludzi o nietypowych zainteresowaniach i zdolnościach. Kandydat na „Nieprzeciętnego” musi mieć od 15 do 25 lat i wykazać, że w minionym roku dokonał czegoś wyjątkowego, np. miał ciekawy pomysł, rozwinął swoje zainteresowania czy realizował marzenia.
Jak zdobycze nauki i techniki mogą służyć ochronie przyrody w lasach i jednocześnie być skutecznie wdrażane do praktyki leśnej? Czy rozwój nauk leśnych i biologicznych nadąża za potrzebami i wyzwaniami stojącymi przed praktyką leśną? – odpowiedzi na te pytania chcą znaleźć uczestnicy V konferencji „Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie”. Konferencja odbędzie się 30-31 marca 2009 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Wezmą w niej udział nie tylko leśnicy i przedstawiciele środowisk akademickich, ale również organizacji pozarządowych związanych z problematyką aktywnej ochrony przyrody.
Wykład dra Wojciecha Pycha „Ciemna masa” zainaugurował 2 lutego 2009 roku wiosenny cykl wykładów popularnonaukowych z astronomii, organizowany przez Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika w Warszawie i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Seria 17 otwartych wykładów zakończy się 1 czerwca. W pogodne wieczory po wykładach będzie można wziąć udział w teleskopowych pokazach nieba.