Centrum Nauki Kopernik zaprasza na III edycję konferencji „Pokazać- Przekazać”. Konferencja odbędzie się 12-14 marca 2009 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 79 w Warszawie. Adresowana jest do osób prowadzących pokazy naukowe, które chcą wymienić się doświadczeniami, podzielić pomysłami i doskonalić swój warsztat. W programie konferencji są targi, na których uczestnicy zaprezentują swoje eksperymenty naukowe. Przewidziane są także zajęcia warsztatowe, wykłady oraz występ gościa z zagranicy.

WYSTAWA "WIELKI ZDERZACZ HADRONOW: JAK TO DZIAŁA?"
po debiucie na XII Festiwalu Nauki w Warszawie rozpoczęła swoje wędrówki po Polsce. W styczniu była prezentowana przez 9 dni w murach Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ocenia się, że wystawę odwiedziło od 6 do 8 tysięcy widzów - to podobna liczba jak podczas inauguracyjnej prezentacji wystawy w 2008 r. na Politechnice Warszawskiej w ramach prezentacji Festiwalu Nauki.

Nasze dzieci, pokolenie Internetu, to istoty z innej planety. Właśnie dorosły i sięgają po władzę.
Edwin Bendyk

Zapalnikiem zazwyczaj jest gniew. Tak jak w Korei Południowej latem ub.r. Lee Myung-bak, nowy proamerykański prezydent, postanowił wznowić import wołowiny ze Stanów Zjednoczonych. Urzędnicy stwierdzili, że jest już bezpieczna, a amerykańskie stada są wolne od choroby wściekłych krów. Koreańczycy nie uwierzyli i organizując się przez Internet tłumnie wylegli na ulice Seulu. Tygodnie wielotysięcznych demonstracji, setki rannych. Każdy ruch policji monitorowali reporterzy-amatorzy, nadając filmowe komunikaty za pomocą podłączonych do Internetu telefonów komórkowych.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Barack Obama powiedział o nauce:

„… Przywrócimy nauce należną jej pozycję i sprawimy, by cuda technologii poprawiły jakość opieki zdrowotnej i obniżyły jej koszty. Zaprzęgniemy słońce, wiatr i ziemię, by napełniły paliwem zbiorniki naszych samochodów i instalacje naszych fabryk. Przekształcimy nasze szkoły i uczelnie wyższe zgodnie z wymaganiami nowej epoki. To wszystko możemy wykonać. To wszystko zrobimy….”


Nagrodzono 9 prac: z astronomii, biochemii, biotechnologii, chemii, ekologii, fizyki, matematyki (2) i medycyny.
W finałach europejskich Polskę będą reprezentować 3 prace: z biochemii, fizyki i medycyny.

W dniach 15-16 stycznia 2009 roku odbyły się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego finały Polskich Eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

W Polskich Eliminacjach uczestniczyć mogą jedynie prace wcześniej nagrodzone w jednym z konkursów ogólnopolskich lub polecone przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora.

Zgodnie z regulaminem ustalonym przez Komisję Europejską w tegorocznym konkursie uczestniczyć mogli uczniowie i studenci (co najwyżej I roku studiów) urodzeni pomiędzy 30 września 1988 a 1 września 1995

Na Polskie Eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w 2009 roku zgłoszono 29 prac 40 autorów: 1 z astronomii, 7 z biologii, 1 z biochemii, 1 z chemii, 7 z ekologii, 3 z fizyki, 4 z matematyki, 1 z medycyny, 3 z techniki.
10 grudnia rozstrzygnięta została czwarta edycja Konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na „Popularyzatora Roku 2008” w trzech kategoriach.
W kategorii „Naukowiec, Instytucja naukowa” laureatami zostali: Prof. Wojciech Nawrocik, fizyk, UAM, prof. Andrzej Kokowski, archeolog, UMCS oraz Instytut Oceanologii PAN.

GMO – zagrożenie czy szansa

Nazwa „Genetycznie Modyfikowane Organizmy” przypisana jest obecnie wszystkim organizmom, do których ludzie wprowadzili w sposób zamierzony obcy/e gen/y i geny te organizm przekazuje w miarę rozmnażania kolejnym pokoleniom. Człowiek stworzył w sposób zamierzony i kontrolowany nową genetyczną odmianę.
Istnieją genetycznie modyfikowane bakterie, grzyby, rośliny, zwierzęta, prowadzi się prace nad genetyczną modyfikacją tkanek ludzkich, za wyjątkiem reprodukcyjnych. Zakazane jest tworzenie jakąkolwiek metodą Genetycznie Modyfikowanych Ludzi.

W dniach 16 – 19 października 2008 r odbył się w Siedlcach X Festiwal Nauki i Sztuki. Przygotowała go Akademia Podlaska przy współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania i innymi instytucjami i organizacjami realizującymi cele z zakresu nauki i edukacji. Były wśród nich: Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie, Fundacja BioEdukacji, Centrum Nauki Kopernik, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Muzeum Regionalne, Zespół Szkół Muzycznych, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego – Oddział Terenowy w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Siedlce, Nadbużański Park Krajobrazowy, Liga Ochrony Przyrody ZO w Siedlcach, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami”, Zakład Utylizacji Odpadów, PROJEKTOR – Wolontariat Studencki, Biblioteka Główna AP, Biblioteka Pedagogiczna, Exclusive Polska i inne organizacje i instytucje. Jak co roku Głównym sponsorem Festiwalu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Od kilku miesiecy ukazuje sie nowe pismo internetowe, tygodnik PAUza, wydawane przez Polska Akademię Umiejetności (Kraków) W 12 numerze prezentowany jest artykuł M. Fikus "Popularyzacja nauki: Dla kogo, przez kogo, jak i dlaczego"
Adres PAUzy www.pauza.krakow.pl
Redakcja zachęca do korespondencji i dyskusji na temat zamieszczanych artykułów.

28 listopada 2008 w SGGW odbędzie się uroczystość nadania Profesorowi Hilaremu Koprowskiemu Doktoratu Honoris causa. Uroczystości towarzyszy dwudniowa Konferencja naukowa. http://k-mikrob.pan.pl

Profesor Koprowski ukończył studia medyczne, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Warszawskim; studiował też w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Św. Cecylii w Rzymie. Od 1939 przebywa poza Polską, od 1944 w USA.
Nauka skorumpowana (39.00 KB)




Stanowisko Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN w sprawie GMO - Genetycznie zmodyfikowane organizmy; szanse i zagrożenia dla Polski.

Genetycznie Zmodyfikowane Organizmy (GMO) i inżynieria genetyczna, będąca podstawą nowoczesnej biotechnologii mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju biogospodarki. W zgodnej opinii ekspertów Komisji Europejskiej, OECD czy też ONZ - FAO nie ma możliwości rezygnacji z innowacyjnych technologii „bio”. Dynamiczny rozwój różnych obszarów biotechnologii (agrobiotechnologia, biotechnologia przemysłowa, biotechnologia medyczna) i powszechność stosowanych produktów inżynierii genetycznej potwierdzają te prognozy. Jak dotąd nie zaproponowano również rozwiązań alternatywnych. Jednocześnie nie zostały przedstawione żadne weryfikowalne dane naukowe wykazujące szkodliwość dla ludzi lub dla środowiska realizowanych programów gospodarczych związanych ze stosowaniem inżynierii genetycznej.