W dniach 16 – 19 października 2008 r odbył się w Siedlcach X Festiwal Nauki i Sztuki. Przygotowała go Akademia Podlaska przy współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania i innymi instytucjami i organizacjami realizującymi cele z zakresu nauki i edukacji. Były wśród nich: Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie, Fundacja BioEdukacji, Centrum Nauki Kopernik, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Muzeum Regionalne, Zespół Szkół Muzycznych, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego – Oddział Terenowy w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Siedlce, Nadbużański Park Krajobrazowy, Liga Ochrony Przyrody ZO w Siedlcach, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami”, Zakład Utylizacji Odpadów, PROJEKTOR – Wolontariat Studencki, Biblioteka Główna AP, Biblioteka Pedagogiczna, Exclusive Polska i inne organizacje i instytucje. Jak co roku Głównym sponsorem Festiwalu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Od kilku miesiecy ukazuje sie nowe pismo internetowe, tygodnik PAUza, wydawane przez Polska Akademię Umiejetności (Kraków) W 12 numerze prezentowany jest artykuł M. Fikus "Popularyzacja nauki: Dla kogo, przez kogo, jak i dlaczego"
Adres PAUzy www.pauza.krakow.pl
Redakcja zachęca do korespondencji i dyskusji na temat zamieszczanych artykułów.

28 listopada 2008 w SGGW odbędzie się uroczystość nadania Profesorowi Hilaremu Koprowskiemu Doktoratu Honoris causa. Uroczystości towarzyszy dwudniowa Konferencja naukowa. http://k-mikrob.pan.pl

Profesor Koprowski ukończył studia medyczne, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Warszawskim; studiował też w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Św. Cecylii w Rzymie. Od 1939 przebywa poza Polską, od 1944 w USA.
Nauka skorumpowana (39.00 KB)




Stanowisko Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN w sprawie GMO - Genetycznie zmodyfikowane organizmy; szanse i zagrożenia dla Polski.

Genetycznie Zmodyfikowane Organizmy (GMO) i inżynieria genetyczna, będąca podstawą nowoczesnej biotechnologii mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju biogospodarki. W zgodnej opinii ekspertów Komisji Europejskiej, OECD czy też ONZ - FAO nie ma możliwości rezygnacji z innowacyjnych technologii „bio”. Dynamiczny rozwój różnych obszarów biotechnologii (agrobiotechnologia, biotechnologia przemysłowa, biotechnologia medyczna) i powszechność stosowanych produktów inżynierii genetycznej potwierdzają te prognozy. Jak dotąd nie zaproponowano również rozwiązań alternatywnych. Jednocześnie nie zostały przedstawione żadne weryfikowalne dane naukowe wykazujące szkodliwość dla ludzi lub dla środowiska realizowanych programów gospodarczych związanych ze stosowaniem inżynierii genetycznej.

EDWIN BENDYK, JACEK ŻAKOWSKI
15 kwietnia 2008, „Polityka”
Nauka i nauczka

Miała być rewolucja. I będzie. Ale kontrolowana. Ci, którzy uważali, że polska nauka i wyższa edukacja wymagają naprawy – będą zadowoleni. Radykałowie raczej się rozczarują.
Po dziesięciu latach wmawiania nam, że tysiące bezrobotnych studentów psychologii, marketingu i politologii czynią z Polski kraj cudu edukacyjnego. Po dziesięciu tygodniach pracy kilkunastu wybitnych profesorów i kilku urzędników jesteśmy blisko momentu, który na zdrowy rozum powinien był nastąpić w 1990 albo 1991 r. Państwo nareszcie odpowiada sobie na pytanie, po co mu nauka i szkolnictwo wyższe, a nawet wyciąga z tej odpowiedzi organizacyjne wnioski. Teraz my – obywatele – mamy powiedzieć państwu, czy dobrze to sobie wymyśliło.

Poradnik - Promocja w nauce (760.76 KB)


W roku 2007 opublikowano raport dotyczący obecności tematu badań naukowych w mediach. Tekst w języku angielskim.

Report Scientific research in the media.pdf (1.97 MB)


W roku 2007 opublikowano raport Nauka Polska. Autodiagnoza polskiego środowiska naukowego.
Raport Nauka Polska.pdf (755.47 KB)


Milcząca i zapomniana ofiara Czarnobyla

W ogniu czarnobylskiej katastrofy ludzkość spaliła znaczną część swojej wiedzą o tym jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z energii jądrowej. Obraz tej katastrofy przypomina średniowieczne stosy z płonącymi książkami. Gdy zabrakło wiedzy, szczególnie tej powszechnej, to energetyką jądrową zaczął rządzić zabobon i przesąd.

Na posiedzeniu Prezydium PAN (22.I.2008) Prezes PAN, prof. Michał Kleiber wręczył dyplomy zdobywcom nagród naukowo-organizacyjnych Prezesa PAN oraz laureatom konkursu „Złoty Umysł -Mistrz Popularyzacji Wiedzy” za rok 2007.

Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci poinformował o wynikach polskich eliminacji Konkursu prac młodych naukowców Unii Europejskiej w 2008 roku.
Nagrodzono 9 prac: 2 prace z biologii, 2 z biochemii, 1 z fizyki, 3 z matematyki, 1 z medycyny.

W finałach europejskich Polskę będą reprezentować 3 prace: z biochemii, biologii i matematyki.