Prawie połowę naszych przychodów oddajemy instytucjom naukowym. Kto wydaje je sensowniej: lewica czy prawica? – o tym będzie mówił prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Henryk Ćwikliński na spotkaniu w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Hotelu Rezydent***** w Sopocie ( Plac Konstytucji 3 Maja 3) 29 marca 2012 (czwartek), godz. 18.00. Będzie mowa o dylematach polityki monetarnej, fiskalno-budżetowej i w zakresie relacji gospodarczych z zagranicą, a w ramach polityki mikroekonomicznej o polityce wobec przedsiębiorstw i pracowników. Zaprezentowana zostanie „mapa” podstawowych kierunków w polityce gospodarczej . Wstęp wolny.

Szczegóły: http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia

Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab to pierwsze i na razie jedyne tego rodzaju wydarzenie nie tylko w Polsce, lecz i w Europie. Na specjalistycznej imprezie spotykają się producenci, dystrybutorzy produktów i usług wykorzystywanych w technice kryminalistycznej oraz  naukowcy. W programie targów są wydarzenia promujące osiągnięcia naukowe, nowoczesne technologie i metody badawcze stasowane w technice kryminalistycznej. Najnowocześniejsze metody śledcze i elementy czynności dochodzeniowych zostaną przedstawione podczas konferencji  naukowych  z udziałem prelegentów z zagranicy. I Międzynarodowe Targi  Techniki Kryminalistycznej trwać będą  od 28 do 30 marca w Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa 56 c w Warszawie.

     Szkolne Koło Astronomiczne PULSAR w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II LO we Włodawie obchodziło uroczyście 15-lecie założenia i pracy. Włodawa (16 tys. mieszkańców) leży u zbiegu granic Białorusi, Ukrainy i Polski, na pograniczu trzech kultur. W Polsce wszyscy znają to miasteczko z komunikatów radiowych   - „poziom Bugu we Włodawie podniósł się /obniżył  o …”. Tymczasem mogłoby być sławne ze względu na  Pulsara i rzesze młodych ludzi, którzy wpatrują się tam w niebo od 15 lat. Pulsar powstał z inicjatywy 17-letniego ucznia Konrada Smolińskiego i od początku jest oczkiem w głowie pana mgr Mirosława Trociuka - nauczyciela fizyki i astronomii w obu szkołach. Bogatą historię  koła i sukcesów jego członków  znaleźć można pod  http://pulsar.elbi.pl/historia.php

To już 15 lat astronomicznej pasji młodzieży z włodawskiego Pulsara. Zjadą się nie tylko z Polski, aby wspólnie świętować jubileusz. Rozłożą pompowane planetaria. Zademonstrują własny radioteleskop słoneczny. W kawiarni naukowej debatować będą naukowcy z PAN i UW.

10 marca 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie, spotkają się młodzi miłośnicy astronomii skupieni w Szkolnym Kole Astronomicznym PULSAR, aby świętować piętnastolecie swojej działalności. Udział zapowiedziało kilkudziesięciu absolwentów, którzy przyjadą z całego kraju i z zagranicy oraz dość liczna grupa gości zaproszonych, w tym naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, Rady Upowszechniania Nauki Polskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Akademii Morskiej w Gdyni.

Wydarzeniem wyjątkowym spotkania, będzie interdyscyplinarna otwarta debata, utrzymana w luźnej kawiarnianej atmosferze, z udziałem twórców nauki i jej popularyzatorów z PAN, UW i RUN. Goście podejmą dyskusję nt. "Czy do Życia potrzeba Planety" moderowaną przez Dr Patrycję Dołowy z RUN i Academii, a poprzedzoną wprowadzeniem Bartosza Głogowskiego z Pulsara.
W debacie udział wezmą:
- Dr Stanisław Bajtlik, Centrum Astronomiczne M. Kopernika PAN; - Prof. Magdalena Fikus, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN; - Dr Adam Tarnowski, Wydział Psychologii UW.
Prócz tego gościnny wykład, poświęcony wyjaśnieniu paradoksu stałości składu chemicznego gwiazd ciągu głównego niezależnie od ich wieku, wygłosi prof. Stanisław Hałas z IF UMCS w Lublinie.

Więcej...

Program Jubileuszu

Jak zwykle w ostatni piątek miesiąca Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na spotkanie naukowe. Będzie to prelekcja  Profesora  Zbigniewa Przybeckiego z Katedry Genetyki, Hodowli, i Biotechnologii Roślin SGGW – Charakterystyka oraz adnotacja strukturalna i funkcjonalna roślin na przykładzie ogórka (Cucumis sativus L.).  Pan Profesor pracuje w zespole, w którym ten gatunek badany jest pod wieloma aspektami  od wielu lat. Grupa badaczy z SGGW wniosła istotne dane do publikowanych wersji genomicznych ogórka, a także do badań nad transgenizacją tej grupy roślin. Spotkanie odbędzie się 24 lutego 2012 r. w IBB PAN, ul. Pawińskiego 5a, sala E im. prof. Wacława Gajewskiego. Początek o  godz. 14.00.

Profesora Włodzimierza Kunickiego –Golfingera, wybitnego mikrobiologa i wielce zasłużonego opozycjonistę wspomina Profesor Włodzimierz Zagórski . Tekst ukaże się w nowym piśmie internetowym, wydawanym przez Polską Akademię Umiejętności   tygodniku „PAUza”.

Patrz – załącznik.

Pani Profesor Magdalena Fikus w artykule „Podzielmy się wiedzą”  na łamach kwartalnika „Academia” podzieliła się swoją wiedzą o tym, czy popularyzacja nauki w Polsce rozwija się zgodnie z tendencjami światowymi. Warto poznać opinię Przewodniczącej Rady Upowszechniania Nauki i współtwórczyni Festiwalu Nauki w Warszawie.
Patrz – załącznik.

W międzynarodowym konkursie  „Space-lab” http://www.youtube.com/user/spacelab/spacelab
nominacje do rozgrywek  finałowych uzyskali  polscy licealiści, jako 3. najliczniejsza grupa, po Amerykanach (10) i Hindusach (9) .

Centrum odnotowało w pierwszym roku milion  wizyt, to drugi wynik frekwencyjny w Europie.

Centrum „zgarnęło” większość możliwych nagród i wyróżnień, wśród nich Wdechy publiczności (kulturalne nagrody gazety „Co jest grane”) w dwóch kategoriach – wydarzenie i miejsce roku 2010; MocArt - Nagroda radia RMF Classic w kategorii wydarzenie roku; Quadrans Qltury 2010 – nagroda programu kulturalnego w TVP INFO w kategorii najciekawszych wydarzeń kulturalnych; nagroda Polski Przedsiębiorczej w kategoriach wydarzenie roku oraz najlepsza inicjatywa roku; nagroda główna w IV edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii obiekt turystyczny; nagroda dla budynku Centrum w plebiscycie Polska Architektura XXI w kategorii kultura i nauka; Certyfikat Miejsca Przyjaznego za stworzenie przyjaznej przestrzeni i działanie przeciw wykluczeniu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza; dyplom za najlepszy obiekt turystyczny – nagroda Polish Tourfilm Academy w ramach Film & Tourism Festival 2011; nagroda w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – Budowa Roku 2010; Nagroda Idol w kategorii „firma przyjazna niewidomym 2011” przyznawana przez Fundację Szansa dla Niewidomych; Pozytywista Roku 2010 – wyróżnienie Pozytywista Roku 2010 w kategorii Nauka i Edukacja. Dodatkowo dwie nagrody – polską i międzynarodową – otrzymali twórcy systemu informacji wizualnej w budynku.

Gratulacje. Teraz tylko (?) pozostaje życzyć pracownikom i gościom utrzymania tego uznania.

Wchodzi w życie reforma edukacji ponadgimnazjalnej autorstwa Katarzyny Hall. Licealiści będą musieli wybrać profil kształcenia. W praktyce w wieku 15 lat zdecydują, czy zostaną humanistami, inżynierami czy ekonomistami.

Organizowany przez serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkurs „Popularyzator Nauki 2011" rozstrzygnięty! Nagrodę specjalną za całokształt działalności otrzymał fizyk prof. Łukasz Turski (oklaski, http://www.youtube.com/watch?v=xAhfUa1PfKE)

Organizowany przez serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkurs „Popularyzator Nauki 2011" rozstrzygnięty! Nagrodę specjalną za całokształt działalności otrzymał fizyk prof. Łukasz Turski (oklaski, http://www.youtube.com/watch?v=xAhfUa1PfKE)
„Nic na usługach cywilizacji – pożytek z pustki starannie opakowanej” – tak zatytułowany jest pokaz naukowy, który odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego 2012 r., godz. 18.00 w warszawskiej Kawiarni Skwer przy Krakowskim Przedmieściu 60 a. Będzie ciekawie, o czym świadczy zapowiedź na YouTube Zasława Adamaszka, elektronika i Łukasza Badowskiego, fizyka.
Nowy semestr kierunku Mistrz i Uczeń warszawskiego Uniwersytetu Dzieci Fundacji Paideia rozpocznie się seansem filmu dokumentalnego "Argentyńska lekcja" polskiego reżysera Wojciecha Staronia. Film powstał przy okazji dwuletniego pobytu Staronia i jego rodziny w Argentynie. Żona reżysera, Małgorzata, uczyła tam potomków naszych emigrantów języka polskiego, a syn chodził do miejscowej szkoły. Film "Argentyńska lekcja" zdobył  już nagrody we Florencji, Krakowie, Lipsku, Mińsku oraz Kantonie. Po seansie rozmowa z  Wojciechem Staroniem.
W Klubie Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego   „Obrońcy polityczni mają głos”. Poświęcone tej tematyce spotkanie z Ewą Milewską-Celińską i Jackiem Taylorem odbędzie się w czwartek 9 lutego 2012 r., godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN, Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25. Spotkanie poprowadzi Prof. Jerzy Eisler.
Zasław Adamaszek (elektronik) i Łukasz Badowski (fizyk)  mówić będą o pianach.

20 lutego, godz. 18, Centrum Artystyczne Trzciny, Filia Skwer, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 60a.
Pod  nowym, uproszczonym  adresem: www.facebook.com/KawiarniaFN można teraz szukać wideoinformacji o Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.
Zawierają nie tylko relacje ze spotkania. Często także opinie uczestników na temat spotkania i samej idei. Patrz – wideo ze spotkania z Profesorem Rzeżuchowskim  „O szczęściu i myśleniu matematycznym” , które odbyło się 16 stycznia 2012 r.
Jury konkursu „Popularyzator Nauki 2011” -  organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zakończyło obrady. Można je obejrzeć na: http://www.youtube.com/watch?v=6mY1PrZFzhI. Sylwetki nominowanych zaś na stronie www.naukawpolsce.pap.pl  Nazwiska zwycięzców VII już edycji tego konkursu zostaną ogłoszone 1 lutego 2012 podczas uroczystej gali w centrum Prasowym PAP. Ujawniono jedynie nazwisko laureata nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej. Zdobył  ją prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości,  dr Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa ISKRY oraz miesięcznik Stolica zapraszają na spotkanie z profesorem Januszem Tazbirem i jego najnowszą książką Od sasa do lasa w Salonie Książki Historycznej KLIOTEKA, poniedziałek, 30 stycznia 2012 r. , godz. 13.00, Warszawa, Al. Solidarności 62. Od sasa do lasa to nowy tom artykułów i szkiców historycznych profesora Janusza Tazbira obejmujący trzy obszary badań: falsyfikaty historyczno-literackie,  kultura sarmacka, ulubieni autorzy Pana Profesora, m.in. Jan Potocki i Henryk Rzewuski.  Z Autorem rozmawia red. Tadeusz Górny.

Udostępniamy dwa teksty opisujące cechy szkolnictwa w Finlandii, które pomagają zrozumieć skąd biorą się sukcesy i postępy edukacyjne fińskiej młodzieży: posumowanie fińskich zasad edukacyjnych (What makes education in Finland that good? 10 reform priciples behind the success.) i wywiad z Henną Virkkunen, fińską minister edukacji w latach 2008-2011.

Patrz: załącznik 1

              załącznik 2