Oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na prelekcję Dr hab. Katarzyny Brzostek z Zakładu Mikrobiologii Stosowanej Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego „Quo vadis Yerisnia pestis? Ewolucja patogennych gatunków z rodzaju Yerisinia.

27 stycznia 2012 (piątek), Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, sala E im. prof. Wacława Gajewskiego, godz. 14.00.

Zapowiedzi spotkań w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki i  relacje z tych spotkań są do obejrzenia na wideo dzięki unijnemu projektowi „SciCafe”.  Między innymi  ciekawy wstęp  prof. Tadeusza Rzeżuchowskiego do jego spotkania  ( 16 stycznia 2012 r.  -matematyka i …szczęście) oraz relacja ze spotkania z Panem Jackiem Bukowskim w Kawiarni Naukowej Rodziców (organizatorzy: Uniwersytet  Dzieci i Festiwal Nauki). Dorośli słuchali o początkach prywatyzacji w Polsce, a dzieci o tym, czym jest przedsiębiorstwo.

Patrz: http://www.facebook.com/pages/Kawiarnia-Naukowa-Festiwalu-Nauki/171280029560658

Zapowiedzi spotkań w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki i  relacje z tych spotkań są do obejrzenia na wideo dzięki unijnemu projektowi „SciCafe”.  Między innymi  ciekawy wstęp  prof. Tadeusza Rzeżuchowskiego do jego spotkania  ( 16 stycznia 2012 r.  -matematyka i …szczęście) oraz relacja ze spotkania z Panem Jackiem Bukowskim w Kawiarni Naukowej Rodziców (organizatorzy: Uniwersytet  Dzieci i Festiwal Nauki). Dorośli słuchali o początkach prywatyzacji w Polsce, a dzieci o tym, czym jest przedsiębiorstwo.
26 stycznia 2012 roku (czwartek), godz. 18:00, w Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) dr hab. Joanna Szczucka, prof. Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie wygłosi wykład „Jak morskie ptaki łączą ocean z arktyczną tundrą w dobie ocieplania klimatu?”

Wykład dotyczyć będzie powiązań zmian klimatycznych ze zmianami środowiska fizycznego arktycznych rejonów Svalbardu, strukturą morskiego zooplanktonu i populacjami morskich ptaków - alczyków. Poza częścią naukową wykład zaprezentuje różne aspekty pracy na statku badawczym r/v  Oceania , będzie bogato ilustrowany fotografiami.

Wstęp wolny.
Szczegóły  http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
W Kawiarni tym razem „O szczęściu i myśleniu matematycznym”. Będzie to spotkanie z Profesorem Tadeuszem Rzeżuchowskim z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Filia Centrum Artystycznego: Fabryka Trzciny – Skwer. Warszawa, Krakowskie Przedmieście 60a, 16 stycznia 2012. godz. 18.00.

Naukę można popularyzować na wiele sposobów. Proponujemy obejrzenie dwóch filmów  o różnych działach nauki. Łączy je osobowość narratorów. Sala wypełniona jest widzami, którzy współdziałają z mówcami i którzy wyraźnie świetnie się bawią. W Polsce na razie ten typ popularyzacji zdarza się bardzo rzadko i takich popularyzatorów prawie nie znamy. Ale na pewno się pojawią, może nawet za chwilę, w pierwszej polskiej edycji FameLabu.

http://www.youtube.com/watch?v=IfxYejzpZ98&feature=share - Biochemia moralności. P. Zak

http://www.youtube.com/watch?v=iCvmsMzlF7o - Stosunki międzyludzkie.  B. Brown
FameLab to konkurs dla młodych naukowców. Ich zadanie:  opowiedzenie w ciągu zaledwie 180 sekund w sposób zabawny, oryginalny  i zrozumiały  o swojej pracy naukowej. Hasło projektu: Rozum prosi o uwagę!  Zgłoszenia do 31 stycznia 2012 r.

Namawiamy do obejrzenia filmu na YouTube, który mówi o tym, skąd się wziął obecny kryzys ekonomiczny i jakie są drogi wyjścia – jeżeli są… Pierwsze 3 minuty – po niemiecku, reszta po angielsku.

http://www.youtube.com/watch?v=-EsA2bYaO6o&feature=related

12 stycznia 2012 - Jerzy Bralczyk (Rada Języka Polskiego PAN) „Czynniki wiarygodności w mówieniu publicznym".

2 lutego 2012 -  Mark Forkun (wybitny trener i doradca firm) „Jak motywować. Cały dzień i codziennie na sposób Toyoty”.

22 marca 2012 -  Andrzej Blikle  „Czy firma musi wyglądać jak armia pruska?”.

26 kwietnia 2012 - Monika Rogozińska, wybitna himalaistka, prezes polskiego oddziału Explorers Club, będzie mówiła o wyzwaniach, jakie stają przed ludźmi i zespołami w ekstremalnych warunkach.

Spotkania o godz. 16. w Ośrodku Rozwoju Edukacji, Aleje Ujazdowskie 28. Wstęp wolny.

Profesor Andrzej Blikle zaprasza na cykl seminariów z zakresu nauk o zarządzaniu.

Pierwsze – „Czynniki wiarygodności w mówieniu publicznym” - poprowadzi Prof. Jerzy Bralczyk 12 stycznia 2012 r. , godz. 16.00, w Ośrodku Rozwoju Edukacji, Warszawa,  Aleje Ujazdowskie 28.

Wstęp wolny. Tematy i terminy pozostałych spotkań  – patrz IMPREZY.

Zespół Analizy Ruchów Społecznych (ZARS) powstał z inicjatywy pracowników naukowych różnych uczelni i środowisk przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności oraz Centre d'Analyse et d'Intervention Sociologiques. Jego zamierzeniem jest budowa  platformy dialogu i badań nad ruchami społecznymi. ZARS nie jest instytucją i nie posiada formalnego statusu.

Najbliższe spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
ul. Pańska 3, 
1 piętro.

Zespół Analizy Ruchów Społecznych (ZASR), który powstał z inicjatywy pracowników naukowych różnych uczelni i środowisk, zaprasza na debaty o ruchach społecznych.

Najbliższa odbędzie się 12 stycznia 2011 r. (czwartek), godz. 18.00-20.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, 1 piętro.

Więcej – patrz Imprezy.

Staraniem Wrocławskiego Centrum Badań EIT 20 grudnia 2011 otworzono w Kampusie Pracze obiekt Humanitarium, pierwszą część większego projektu Ogrody Doświadczeń.
Obiekt dysponuje 30 multimedialnymi, interaktywnymi instalacjami na powierzchni ok. 1200 m kw. W styczniu dojdzie kolejnych 10.
Humanitarium zaprasza do współpracy centra nauki w całej Polsce, a także na stronę http://www.humanitarium.pl/aktualnosci.html    i  do Wrocławia!
Wydawnictwo W.A.B i Wydział Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych zaprasza na spotkanie z Alecosem Papadatosem – współautorem komiksu, który podbił światowe rynki księgarskie.  Wykład otwarty  zatytułowany Logikomix  odbędzie się  10 stycznia (wtorek) 2012 r.,  godz. 18.00, Warszawa, ul. Koszykowa 86, budynek A, aula główna.  Patrz: Logikomix: the making of, Part 1 of 3 – YouTube oraz  załącznik.

Alecos Papadatos weźmie też udział w międzynarodowej konferencji „Badania naukowe w projektowaniu graficznym. Projektowanie graficzne w badaniach naukowych”, która odbędzie się 12-13 stycznia 2012 r. w Katowicach. Patrz: http://conference.aspkat.edu.pl/2012/
Podczas konwersatorium „Kompleksowe zarządzanie jakością”, które poprowadzi Prof. Andrzej Blikle, Prof. Jerzy Bralczyk zajmie się czynnikami wiarygodności w mówieniu publicznym. Konwersatorium odbędzie się 12 stycznia (czwartek) 2012 r. w godz. 16.00-20.00 w Ośrodku Rozwoju Edukacji, Al. Ujazdowskie 28, Warszawa. Wstęp wolny.
Podczas uroczystości odznaczania kobiet badaczek w Pałacu Prezydenckim 14 grudnia 2011 głos zabrał Prof. Krzysztof A. Meissner. Tekst tego godnego uwagi wystąpienia, a właściwie wykładu – w załączniku.

Spotkanie z Profesorem Łukaszem Turskim „Choinkowa fizyka” w warszawskiej Kawiarni Naukowej 19 grudnia 2011 roku zgromadziło liczną publiczność, a prelegenta nagrodzono długimi oklaskami. Święty Mikołaj stał się bliższy, bo jego działania skomentowano zgodnie z prawami fizyki. Z okazji spotkania Pan Profesor napisał felietony do dziennika „Metro”, które zamieszczamy obok – patrz załączniki.

W związku z kończącym się Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką uczestniczyli 14 grudnia 2011 roku w specjalnej uroczystości poświęconej Noblistce. Podczas spotkania prezydent wręczył odznaczenia państwowe wybitnym kobietom nauki polskiej.

Maria Skłodowska-Curie ma swoje następczynie, w dalszym ciągu wpływa na budowanie aspiracji naukowych kobiet w Polsce, jest źródłem inspiracji, jest źródłem natchnienia dla Polski współczesnej - powiedział Bronisław Komorowski. Dziękował i gratulował wszystkim odznaczonym paniom. - To szczególny przywilej prezydenta, aby dziękować w imieniu całego narodu….

Relacja ze spotkania w Pałacu Prezydenckim a także lista odznaczonych uczonych na www.prezydent.pl


Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na prelekcję dra Łukasza Dziewita ”Genomy prokariotyczne w świetle analiz genomicznych”, która odbędzie się 16 grudnia 2011 r. (piątek).

Więcej: patrz załącznik.

Cechą nauki jest to, że publicznie ogłaszane wyniki mogą podlegać weryfikacji przez innych badaczy. Łatwiej to zrobić w naukach ścisłych – trudniej w humanistycznych. O znamiennym przypadku w zakresie psychologii społecznej pisze na portalu www.racjonalista.pl dr Jarosław Klebaniuk „Profesor Stapel na dopingu. O upiększaniu psychologii społecznej”. Autor pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto poczytać.