University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów z całego świata. Studenckie konstrukcje rywalizowały między 2 a 4 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. W gronie 28 zespołów z całego świata znalazło się siedem drużyn z Polski.

Pierwsze miejsce w zawodach - tak samo jak w 2015 roku - zajął zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Studenci, pokonując pięć konkursowych konkurencji, uzyskali łącznie ponad 450 punktów.

Drużyna Politechniki Rzeszowskiej, która wzięła udział w zawodach, liczy osiem osób (w tym jedna kobieta i siedmiu mężczyzn). Trzon zespołu stanowią studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp w rozmowie z PAP po sukcesie rzeszowskich studentów zażartował, że te zawody stają się powoli polską specjalnością. „To nie jest przypadek, jeżeli to się dzieje drugi raz z rzędu, a konkurencja nie słabnie, wręcz przeciwnie" - mówił.

Podkreślił, że cieszy się niezwykle z tego sukcesu oraz z tego, że tacy studenci trafiają właśnie na Politechnikę Rzeszowską. „Bo to niezwykła radość i duma także dla Politechniki Rzeszowskiej. To właśnie tu powstał ten zespół studentów, tu powstała ta zwycięska koncepcja" - mówił Sęp.

Zaznaczył też, że pracownicy uczelni starają się wspomagać studentów w ich działaniach, „ale bez ich osobistego zaangażowania, bez ich pasji takich sukcesów na pewno by nie było".

Na drugim miejscu - z 368 zdobytymi punktami - znalazła się drużyna WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University. Trzecie miejsce na podium zajął kolejny polski zespół: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, który wywalczył ponad 340 punktów.

Wśród czternastu najlepszych drużyn konkursu, które rywalizowały w finale Ares, znalazły się jeszcze trzy polskie drużyny. Na piątym miejscu znalazł się zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, na siódmym #next team z Politechniki Białostockiej, na dziesiątym PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Prof. PŁ Grzegorz Granosik, opiekun sklasyfikowanego na piątym miejscu zespołu Raptors powiedział PAP, że zawody odbywały się "w ekstremalnych warunkach, temperatury sięgały 100 st. F (ok. 37,7 st. C – PAP), a bezchmurne niebo i skaliste otoczenie nie dawały wytchnienia". Ocenił, że rywalizacja stała na wysokim poziomie, o czym świadczą bardzo małe różnice punktowe pomiędzy drugim a dziesiątym miejscem.

"Zawody sprawdzały nie tylko potencjał techniczny robotów, ale także wiedzę zawodników na temat geologii Marsa. Zaskoczyła nas specjalistyczna rozmowa z sędziami w konkurencji naukowej dotyczącej badania próbek gleby. Jednak nasz końcowy wynik w tej kategorii okazał się całkiem dobry. Z kolei w konkurencji terain traversing trzymaliśmy się przygotowanej strategii przejazdu po pagórkowatym i kamienistym terenie pustyni, co dało nam komplet punktów z najlepszym czasem. Nasz debiut na zawodach tej rangi uważamy za udany, a piąte miejsce traktujemy jako wyzwanie na kolejny rok" – podsumował.

W tegorocznych zawodach University Rover Challenge zespoły - po raz pierwszy w historii zawodów - przypisano do udziału w jednym z dwóch finałów. W finale Ares znalazły się zespoły, które zdobyły najwięcej punktów we wcześniejszym półfinale. W drugim finale Phobos mierzyły się drużyny, które w półfinale uzyskały gorszy wynik i wywalczyły miejsca w drugiej połowie konkursowej tabeli.

W finale Phobos najlepszy okazał się amerykański zespół Mars Rover Design Team z Missouri University of Science & Technology. Drugie miejsce zajęła drużyna Rovata z Chungnam National University, mieszczącego się w Korei Południowej. Trzecie miejsce wywalczył polski zespół: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Na czternastym miejscu uplasowała się drużyna SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach po raz pierwszy zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął wówczas zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

Sukcesy polskich studentów w budowaniu łazików marsjańskich przyczyniły się m.in. do przyznania Polsce prawa organizacji zawodów European Rover Challenge - europejskiej edycji zawodów University Rover Challenge. W 2016 roku odbędą się one między 10 a 13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim.