KAWIARNIA Naukowa Festiwalu Nauki Warszawa tworzona jest pod patronatem RUN, prowadzona od 2000 roku przez prof. Magdalenę Fikus (Przewodnicząca RUN) i dr Zuzannę Toeplitz (Dyrektor Festiwalu Nauki).

Kawiarnia odbywa spotkania (wstęp wolny) zawsze w 3. poniedziałek miesiąca, od października do czerwca. Lokal (Pałac Staszica i poczęstunek wyborem napojów finansowane są przez PAN i Festiwal Nauki. Program ustalany jest przez organizatorki z nastawieniem iż obrazuje rozwój nauk humanistycznych i ścisłych w jak najszerszym zakresie. Poi godzinnej prelekcji następują pytania i dyskusje, zazwyczaj także ok. godzinne.

Spotkania ogłaszane są na FB Kawiarni, i FB Festiwalu Nauki. Spotkania rejestrowane są w całości na portalu www.wszechnica.org.pl, sporadyczne omawiane w Radio Campus, RDC.

Można wpisać się na listę e-mailową Kawiarni wysyłając swój adres pod http://festiwalnauki.edu.pl, otrzymuje się zawiadomienie o kolejnych spotkaniach i w pliku kolorowy plakat.

Na spotkania przychodzi średnio 50-100 osób, zarejestrowane spotkania ogląda ponad tysiąc .

Przykłady spotkań w sezonie 2016/7 : Ł. Niesiołowski – Spano „Czy istniało królestwo Dawida?”, J. Chwedeńczuk, T. Stawiszyński „Kwantowa fizyka i metafizyka”, J. Barlińskia, Z. Toeplitz „Oblicza agresji”, N. Dołowy – Rybińska „Czy wszyscy będziemy mówić jednym językiem?” , S. Obirek „Co tracimy zapominając o Reformacji w Polsce?”, M. Różyczka „Spacerkiem przez Wszechświat” (najczęściej odgrywane spotkanie we Wszechnicy).

Nowy sezon Kawiarni   (2017/2018) rozpoczął się spotkaniami: Paweł Góra „Jak nauka może usprawnić transport?”, Szymon Drobniak „O medycynie ewolucyjnej”, Przemysław Tomalski, „O czym myślą dzieci?” Martyna Molak. „Antyczny DNA”.

RUN objął też patronatem Kawiarnię Naukową 1A, w Wawerskim Centrum Kultury, Żegańska 1A Wawer (spotkania w 2. czwartek miesiąca), http://www.wck-wawer.pl/strefakultury/aktualnosci/. Dla przykładu: w styczniu "Homo frajer" prowadził dr. Michał Rauszer, etnograf, a w lutym wystąpi Krzysztof Michalski ”Magia radia”.

zdjecc

bez