RUN w Kawiarni 1A

8 lutego w Kawiarni 1A redaktor Krzysztof Michalski, (pierwszy Prezes PR w III Rzeczpospolitej) mówił o „Magii radia”. Pan redaktor tak mówi, ze stwarza sam magię, do tego dodając archiwalne, wspaniałe nagrania, których byśmy nigdy nigdzie nie usłyszeli. Więc tylko najważniejsze punkty informacyjne, całość nagrywano dla portalu www. wszechnica org.pl

Historię radia (wtedy pisano: radjo) oczywiście zacząć trzeba od odkryć podstawowych – równań Maxwella. A potem znaleźli się tacy, którzy zobaczyli w maxwellowskich opisach możliwość do zastosowań zjawisk elektromagnetycznych. W 1901 roku Guglielmo Marconi (Nagroda Nobla 1906) nadał pierwszy sygnał, który przewędrował przez Atlantyk – były to trzy kropki alfabetu Morsa, litera „S”. W 1906 roku sygnały łączyły się już też z głosem.. W 1920 w Pittsburghu powstała pierwsza stacja nadawcza, kolejne posypały się w Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, ZSRR i Niemczech. W Polsce pierwsza, nadawana raz na dobę przez jedną godzinę audycja, z Narbutta 29 (peryferie Warszawy) zaistniała 1 lutego 1925 roku. – miała 5 tysięcy potencjalnych odbiorców. 18 kwietnia 1926 roku wysłuchano po raz pierwszy : „ Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa!”.

Już w samych początkach polskiego radia nadawano bardzo dużo audycji edukacyjnych – w 1926 roku było ich 750. W radio swoje programy miały takie sławy jak Witold Doroszewski (posłuchaliśmy nagrania) i Jan Żabiński (też). Od 1927 roku zaczęły nadawać stacje regionalne, a w 1931 wzniesiono maszty w Raszynie, nadajnik ten był wówczas najsilniejszy w Europie.

Słuchaliśmy wzruszających i dramatycznych nagrań historycznych :Piłsudskiego, Starzyńskiego, Becka, Paderewskiego. Lwowskiej fali i opowieści o lotniku Franciszku Żwirko z Wilna.

Dziś radio jest stałym towarzyszem naszego życia – w domu, samochodzie, smartfonie… Zachowało tę urokliwą cechę – pozostawiania pola wyobraźni słuchacza – w zakresie nadawanych dźwięków i obrazu, który musimy sobie sami tworzyć..

Długo rozmawialiśmy z Redaktorem!