Kadencja 2019-2022

 golikProf. Paweł GOLIK
Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii

Uniwersytet Warszawski
http://www.igib.uw.edu.pl

Przewodniczący

Genetyk i biolog ewolucyjny, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii. Zajmuje się m.in. badaniem funkcji i ewolucji kodowanych jądrowo białek zaangażowanych w metabolizm RNA w mitochondriach, a także wykorzystaniem drożdży do modelowania ludzkich chorób związanych z zaburzeniami jądrowej kontroli ekspresji genomu mitochondrialnego. (fot.J.Ostałowski)


azb

 Dr hab. Aleksandra ZIEMBIŃSKA-BUCZYŃSKA, Prof. PŚ 

Wiceprzewodnicząca

dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, mikrobiolog, popularyzator nauki; pracuje w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Zawodowo zajmuje się badaniami złożonych zbiorowisk mikroorganizmów w środowisku naturalnym i technologicznym oraz wykorzystaniem ich potencjału produkcyjnego i biodegradacyjnego w szeroko pojętej biotechnologii.

http://kbs.ise.polsl.pl

www.cpn.polsl.pl

 


BHJDr hab. Beata HASIÓW-JAROSZEWSKA, prof. nadzw.

Instytut Ochrony Roślin-Państwowy Instytut Badawczy, Poznań

Wiceprzewodnicząca

 

Moja działalność naukowo-badawcza związana jest z ewolucją wirusów roślin
i oddziaływaniami między patogenem a gospodarzem. Prowadzone przeze mnie badania dotyczące struktury i stopnia zróżnicowania populacji wirusów, adaptacji do różnych gospodarzy oraz mechanizmów ewolucyjnych są niezbędne do zrozumienia ich epidemiologii, projektowania narzędzi diagnostycznych oraz rozwijania skutecznych strategii zwalczania chorób roślin. Nauka jest moją wielką pasją, ale zależy mi również na aplikacyjnych zastosowaniach uzyskiwanych wyników badań. Z moim zespołem badawczym opracowujemy czułe i skuteczne techniki diagnostyczne oraz innowacyjne metody w ochronie roślin przed wirusami. Z kolei w ramach Kliniki Chorób Roślin prowadzimy działalność usługową dla producentów i gospodarstw rolno-ogrodniczych w zakresie diagnostyki patogenów w roślinach uprawnych i ozdobnych. Jestem również bardzo zaangażowana w kształcenia młodej kadry naukowej oraz działalność popularyzującą i upowszechniającą naukę.

 


grabiaMieczysław GRABIANOWSKI

Gabinet Prezesa PAN

Sekretarz

Jestem historykiem z wykształcenia, szczególnie bliska jest mi historia Polski, historia polskiej kultury i edukacji. Nie tylko ze względu na obowiązki zawodowe podejmowałem różne inicjatywy służące upowszechnianiu nauki i dbałości o język polski (Jesień z nauką w Chodzieży, Małe Dyktando Pokutne w Wyszynach).

 


cieslinski

Red. Piotr CIEŚLIŃSKI
Redakcja ”Gazety Wyborczej” Warszawa

Członek Prezydium

Jestem fizykiem z wykształcenia i zamiłowania. Dziennikarzem zostałem przypadkiem, gdy na początku lat 90. w wakacje chciałem dorobić do skromnej pensji asystenta w Instytucie Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim, która wtedy była warta mniej więcej 25 dolarów. Wszedłem do żłobka na ul. Iwickiej, gdzie na początku mieściła się redakcja Gazety Wyborczej i już tam zostałem. W 1995 roku współtworzyłem nowy dział Nauki w „Gazecie Wyborczej”, jeden z pierwszych popularnonaukowych działów w polskiej prasie. Pracuję tam do dziś, od roku 2013 pełnię funkcję kierownika. Nadal szczególnie bliskie są mi nauki ścisłe, zwłaszcza fizyka i astrofizyka, ale często zdradzam je teraz na rzecz nauk o człowieku, biologii, genetyki, a przede wszystkim neurologii. Nasz mózg jest równie fascynujący i zagadkowy, jak ciemna energia i ciemna materia w kosmosie.


pdolowy

Dr Patrycja DOŁOWY

Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych

Członek Prezydium

Mam dwie wielkie pasje: naukę i sztukę. Pracowałam naukowo w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Praca w laboratorium trochę mnie nużyła, chciałam „wyjść do ludzi”. Jeszcze w czasie studiów doktoranckich zajęłam się działalnością społeczną. Marzyłam o upowszechnianiu nauki.

Po obronie doktoratu, w styczniu 2008 r. zostałam zastępczynią redaktora naczelnego magazynu popularnonaukowego "Academia", a następnie kierowałam działem popularnonaukowym w tygodniku "Przekrój". Obecnie publikuję teksty o nauce w kilku różnych magazynach, prowadzę warsztaty dla dorosłych i dzieci.

W 2012 r. stworzyłam Kawiarnię nauki dla rodziców i dzieci w Fundacji MaMa, która działa w warszawskiej MaMa Cafe. Jestem prezeską Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych i  wiceprezeską Fundacji MaMa. Tworzę fotografie inscenizowane, działam artystycznie w przestrzeni miast, piszę sztuki teatralne.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


prof_FikusProf. dr hab Magdalena FIKUS

Członek Prezydium

Interesuje mnie biologia molekularna, która wyrosła z biochemii, w szczególności makrocząsteczki biologiczne: DNA, RNA, białka. Oznacza to także zainteresowania genetyką molekularną (geny w działaniu) i biotechnologią (zastosowania działania genów). Upowszechnianie wiedzy w różnych środowiskach i na różne sposoby jest moją pasją. Kocham polskie góry i czytanie książek. Różnych.

 Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel kom. 602 78 14 56 

 


eb

Prof. dr hab. Ewa BARTNIK

Uniwersytet Warszawski

Genetyk, profesor w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami chorób mitochondrialnych. Popularyzator nauki (nagroda Polskiego Towarzystwa Genetycznego i nagroda Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych). Stypendystka Fundacji Alexander von Humboldt w Kolonii w latach 1986-1988. W latach 2006-2009 Członek Science Expert Grup PISA, 2010-2017 członek Międzynarodowego Komitetu Bioetycznego UNESCO, od 2015 r. Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN. Autorka ponad 100 publikacji naukowych.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Dr hab. Wojciech DRAGAN

Uniwersytet Warszawski


 robert_firmhofer1.jpg

Robert FIRMHOFER
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa

Kontakt: robert.firmhofer@kopernik.org.pl

   

 


Jacek HENNIG

Prof. dr hab. Jacek HENNIG
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie;

Jestem przyrodnikiem, którego pasjonują wzajemne interakcje roślin i mikroorganizmów chorobotwórczych, do których dochodzi w środowisku. Moje badania dotyczą kaskady wydarzeń, począwszy od rozpoznania przez rośliny obecności intruzów poprzez uruchomienie reakcji obronnych do wytworzenia stanu odporności na infekcje. Więcej informacji o tematyce moich badań jest dostępne na http://plantpath.pl/. Moja pasją pozazawodową jest nurkowanie. Pochłania mnie studiowanie biologii morza a w szczególności biologii koralowców.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. służbowy: 22 592 5720

 


kulczykowska ewa

Prof. Ewa KULCZYKOWSKA

Instytut Oceanologii PAN, Sopot

Byłam fizjologiem nerek, byłam radiobiologiem, miałam epizod dydaktyczny, jako fizjolog wśród farmakologów, od 25 lat jestem fizjologiem organizmów morskich…przez przypadek. Obecna pasja to badanie niezwykłych zachowań ryb, które nas ludzi mogą zadziwiać. Lubię być w ruchu, lubię by „działo się”, lubię nowe wyzwania i zadania. Teraz czas na popularyzację nauki, choć badań naukowych nie zamierzam zaniedbywać

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 


Jacek HENNIG

Paulina ŁOPATNIUK

Gdański Uniwersytet Medyczny

Lekarka, specjalistka patomorfologii, pracownica Katedry i Zakładu Fizjopatologii GUMed, prowadzi jednocześnie prywatną praktykę lekarską w zakresie patomorfologii; od 2015 roku autorka bloga popularnonaukowego „Patolodzy na klatce”, ponadto laureatka przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową nagrody „Popularyzator Nauki” w kategorii Media w XIV edycji konkursu oraz autorka popularnonaukowych książek „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?” i „Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie”.

 


 Prof. dr hab. Szymon MALINOWSKI

Uniwersytet Warszawski


  redMichalski1.jpg

Red. Krzysztof MICHALSKI
Polskie Radio, Warszawa

Krzysztof Michalski - Kierownik Redakcji Wiedza i Społeczeństwo w Programie I Polskiego Radia. Przygotowuje w radiowej Jedynce autorskie programy: „Wieczór Odkrywców” i „Ludzie nauki”, a także naukowe debaty w TVP Kultura. Zajmuje się głównie popularyzacją nauk ścisłych i techniki. Prowadzi także dyskusje o znaczeniu wiedzy dla rozwoju cywilizacji i o społecznych konsekwencjach rozwoju nauki i techniki („Zarodkowe komórki macierzyste – szansa, czy zagrożenie?”, „Blaski i cienie Internetu”, „Nauka i gospodarka”, „Czy zastąpią nas roboty?”).  

 


ewew.jpgDr hab. inż. Robert MYSŁAJEK

Uniwersytet Warszawski

Jestem naukowcem, działaczem społecznym i popularyzatorem nauki. Pracuję jako adiunkt w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruję Grupą Genetyki Konserwatorskiej. Jestem także jednym z założycieli i wiceprezesem Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" - organizacji pozarządowej specjalizującej się w ochronie dużych ssaków drapieżnych. Moimi naukowymi pasjami są biologia konserwatorska oraz teriologia. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Popularyzator Nauki, przyznawaną przez Serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


niesio.jpg

 Dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò,

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pracuję w Instytucie Historycznym UW od 2003 r., w którym od 2016 roku pełnię funkcję dyrektora. Zajmuję się historią starożytną, ze szczególnym uwzględnieniem historii starożytnej Palestyny. Opublikował m.in.: Dziedzictwo Goliata. Filistyni i Hebrajczycy w czasach biblijnych (Toruń 2012: Monografie FNP). Byłem profesorem wizytującym m.in. na University of Notre Dame (USA) i Johannes Gutenberg-Universität Mainz (Niemcy). Jestem jednym z inicjatorów ruchu społecznego „Obywatele Nauki”.

 


Rowinski_foto.JPG

Prof. dr hab. Paweł M. ROWIŃSKI
Wiceprezes PAN

Zajmuję się szeroko pojętą hydrologią, a zwłaszcza procesami fizycznymi zachodzącymi w rzekach. Szczególnie pasjonują mnie próby opisu różnorakich zjawisk językiem matematyki, również dużo czasu poświęcam badaniom eksperymentalnym prowadzonym zarówno w laboratoriach wodnych, jak i w naturalnych rzekach. Badania procesów fizycznych zachodzących w powierzchniowych wodach płynących zyskują szczególne znaczenie u progu XXI wieku, kiedy społeczeństwa uświadamiają sobie postępującą degradację tych wód – źródła energii i zdrowia. Coraz częściej należy uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju przy podejmowaniu decyzji szczególnie dotyczących przedsięwzięć inżynierskich w korytach rzek, wykorzystywaniu rzek dla celów komunalnych, rolniczych czy też rekreacyjnych. Podejmowaniu właściwych decyzji musi towarzyszyć zrozumienie niezmiernie złożonych procesów zachodzących w korytach rzecznych oraz umiejętność przewidywania skutków różnorodnych działań antropogenicznych. Środkiem do zrozumienia oraz symulowania interesujących procesów jest ich opis językiem matematyki. 

 


 Dr hab. Tomasz Sulej

 Instytut Paleobiologii PAN