Pożegnanie

Zmarł Hilary Koprowski, wybitny lekarz, znakomity wirusolog.

Studia medyczne ukończył w Warszawie w1939 roku. W listopadzie jego rodzina wyjechała z Polski, początkowo do Włoch (w Santa Cecilia Academy w Rzymie – o czym nie wszyscy wiedzą – Hilary ukończył także studia pianistyczne). Ostatecznie Koprowcy osiedli w USA, a Hilary – choć miłość do muzyki towarzyszyła mu do końca życia – zdecydował się na karierę lekarza naukowca.  
Świat pamięta o nim jako o wynalazcy pierwszej żywej szczepionki przeciw wirusowej chorobie Heinego-Medina (polio), która uratowała zdrowie i życie wielu tysiącom dzieci w Polsce (w1958 roku chorowało u nas 6090 osób, w 1963 roku, po zakończeniu szczepień 10 milionów osób, zachorowało 7 osób, umarły dwie).  


run koprowskiProf. Koprowski pracował nieomal do ostatniego dnia życia. Przyjmował do swoich laboratoriów licznych uczonych i młodzież naukową ze świata i z Polski. Przyjeżdżał do kraju po 1989 roku i tu również inicjował współpracę naukową. Był entuzjastą pomysłu „jadalnych szczepionek” – roślin z wszczepionymi genami oporności na choroby.

Wspaniały hołd Jego życiu złożyła Agata  Tuszyńska książką „Wygrać każdy dzień” (wyd. DIANA, 1996), w której  spisała  wspomnienia o pracy z Profesorem wielu jego współpracowników. Z opisu wyłania się niezwykle interesujący portret wielkiego człowieka krwi i kości, pełnego różnych intencji, pomysłów, różnorodnego w zachowaniach i decyzjach.

W uznaniu  „wybitnych  zasług w działalności naukowej i charytatywnej dla dobra społeczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej” Hilary Koprowski w 1998 roku uhonorowany został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 roku – Krzyżem Wielkim Orderu
Odrodzenia Polski.

Od 1991 r . był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. Przyznano mu doktoraty  honoris causa m.in. Akademii Medycznej w Poznaniu (1998),  Warszawie (2000) i SGGW (2008). Dzieci uhonorowały go tytułem Kawalera Orderu Uśmiechu.

***
Audycję o Prof. Hilarym Koprowskim poprowadził w Polskim Radio red Krzysztof Michalski. Wspomnienia o wybitnym uczonym zostały w niej wzbogacone obszernymi fragmentami wywiadu, którego Profesor  udzielił w czasie pobytu w Polsce w 2008 r.
Materiału zrealizowanego w cyklu Wieczór Odkrywców można wysłuchać pod adresem

http://www.polskieradio.pl/7/Audycja/8103.


Hilary Koprowski (1916 – 2013)