XVI Festiwal Nauki odbywa się od 21 do 30 września w Warszawie. Rada Upowszechniania Nauki PAN proponuje wydarzenia w Klubie Akcja – Edukacja.
Podczas wieczorów dyskusyjnych w Auditorium Maximum (Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) będzie można porozmawiać na następujące tematy:
  • „Po co myśleć matematycznie” - J. Bednarczuk, Z. Marciniak, P. Strzelecki, dyskutantów zaprosił i spotkanie poprowadzi  M. Kordos, UW - poniedziałek (24 września), godz. 18
  • „Edukacja humanistyczna: ocalenie, ciężar, hobby?” - S. Falkowski, S. Szatkowski, dyskutantów zaprosił i spotkanie poprowadzi P. Stępień, UW - wtorek (25 września), godz. 18
  • „Idee wychowawcze Korczaka wobec wyzwań współczesności”  - K.  Starczewska - środa (26 września), godz 18.30
Odpowiedzi na pytania „Dlaczego czasem tak trudno dojść do porozumienia, a przedłużające się dyskusje nie prowadzą do niczego?” czy „Co to znaczy precyzyjna komunikacja?” będzie zaś można poszukać w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny filia Skwer (Krakowskie Przedmieście 60a):
  • „Zagraj słowami w Kawiarni Naukowej”  - gra socjologiczna „Symbole” - poniedziałek (24 września) o godz. 18, zapisy: www.pracownia.edu.pl
Więcej informacji na temat wydarzeń Festiwalu Nauki: www.festiwalnauki.edu.pl.
Polecamy kolejne  konwersatorium „Kompleksowe zarządzanie jakością”
30 maja 2012, wyjątkowo w środę, godz. 16:00 – 20:00
Ośrodek Rozwoju Edukacji, Al. Ujazdowskie 28
wstęp wolny
 
Opiekuńcze instynkty w mózgu
prof. Rafał Ohme

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
Renmin University w Pekinie

Czy socjologia wykorzystała doświadczenie Solidarności - to temat konferencji, na którą serdecznie zapraszają Ośrodek Badań nad Solidarnością i Nowymi Ruchami Społecznymi  przy Instytucie Socjologii UW oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Konferencja odbędzie się 18 maja 2012 (piątek),  godz. 10.00-14.00 w Pałacu Potockich w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 15 (Sala Balowa).  

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na prelekcję dr Anny  Łasicy z Zakładu Genetyki Bakterii Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego: „CRISP – sposób na faga”.

27 kwietnia (piątek) godz. 14, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Pawińskiego 5 a.
Wstęp wolny.

Czwarty już Festiwal Nauki i Sztuki zorganizowano 12-14 kwietnia w I LO im. S. Czarnieckiego w Chełmie.  Zorganizowano dzięki uporowi i konsekwencji  nauczycieli, przychylności i pomocy Dyrektora Liceum, pracy uczniów i udziału wychowanków - dziś studentów i dorosłych ludzi pracujących w całej Polsce i w różnych zawodach. Uczestnicy Festiwalu ciepło mówili o Radzie Upowszechniania Nauki, którą reprezentowała jej Przewodnicząca, Prof. dr hab. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Logo Rady widniało na materiałach programowych. W Chełmie pamiętano wizytę RUN podczas pierwszego Festiwalu. Oprócz nauki była też sztuka: w wykonaniu uczniów oraz z doskonałą, inspirującą wystawą malarstwa Jolanty Studzińskiej „Drogą linii” eksponowaną w  Muzeum Ziemi Chełmskiej.
O zaletach, ograniczeniach i niebezpieczeństwach liczbowego opisu rzeczywistości  będzie mówił prof. dr hab. Mirosław Szreder z Uniwersytetu Gdańskiego na spotkaniu 62. Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Profesor Szreder specjalizuje się w rozwoju i upowszechnianiu metod liczbowych w zagadnieniach ekonomicznych i społecznych. Popularyzuje tę wiedzę jako publicysta. Spotkanie odbędzie się  w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)

26 kwietnia 2012 roku (czwartek), godz. 18:00. Wstęp wolny.

25 marca zakończył się trwający 7 dni VIII Festiwal Nauki organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej <www.wsb.edu.pl> oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.  Po raz trzeci w Festiwalu  wzięli udział członkowie RUN. 10 tysięcy uczestników, ponad 60 spotkań festiwalowych oraz imprez towarzyszących, blisko 70 prelegentów. Do tego ciekawego i różnorodnego Programu z naszej strony wnieśliśmy:
•    wykład Prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego „Nano dla megabogaczy, czyli nanotechnologia dla ludzi biznesu,
•    wykład Prof. Ewy Pisuli „Autystyczny umysł”,
•    wykład Prof. Magdaleny Fikus „Nauka w medycynie”,
•    wykłady  dr Weroniki Śliwy „Astronomia XXI wieku” i „Niebo Kopernika”,
•    warsztaty fotograficzne dr Patrycji Dołowy.

13 kwietnia (piątek) 2012 r. w warszawskim  Centrum Edukacyjno-Kulturalnym „Karmelicka” przy ul. Karmelickiej 26  odbędzie się spotkanie Kawiarni Naukowej.  Razem z Anną Kostrzyńską-Miłosz z Instytutu Sztuki PAN będzie się można zastanowić (przy kawie i czymś słodkim) po co nam meble i przedmioty rzemiosła artystycznego. Początek o godz. 18.00.

Szczegóły w  załączniku.

Mediateka Start-Meta, ul. Szegedyńska 13a, Warszawa-Bielany, 28 marca 2012, 16:00 – 18:00

W ramach Projektu Festiwalu Nauki „SciCafe” odbędzie się pierwsza w Polsce Oranżeria Naukowa, czyli rozmowy  o nauce i nie tylko w środowisku młodzieży szkolnej, inspirowane propozycjami tejże młodzieży.

Każdy licealista i gimnazjalista będzie miał szansę razem z prof. Jerzym Tyszkiewiczem (Instytut Informatyki, Uniwersytet Warszawski) wypróbować teorię gier na sobie samym. Będą też gry z nagrodami. Poza tym poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ulice są zaśmiecone? Po co są podatki? Jak powstają korki uliczne? Zgłoszenia do udziału w warsztacie pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc ograniczona.

http://www.facebook.com/KawiarniaFN

Zwracamy uwagę nie tylko na blog  http://copernicanum.blogspot.com/2012/03/w-purdzie-studenci-beda-rozbierac.html , lecz także i przede wszystkim na bardzo ciekawą, kolejną inicjatywę studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z Olsztyna. Oni topią Marzannę ekologicznie i w dodatku pokazują dzieciakom z podstawówki co jeszcze się dzieje w tym czasie w przyrodzie.  Chyba ta akcja ma też coś wspólnego z niestrudzonym tegorocznym laureatem, popularyzatorem nauki w konkursie PAP i  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,   Prof. Stanisławem Czachorowskim Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Gratulacje. Chciałoby się być w Purdzie 21 marca. A może utopić Marzannę jeszcze w innym miejscu, naśladując olsztyńskich studentów ….

Prawie połowę naszych przychodów oddajemy instytucjom naukowym. Kto wydaje je sensowniej: lewica czy prawica? – o tym będzie mówił prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Henryk Ćwikliński na spotkaniu w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Hotelu Rezydent***** w Sopocie ( Plac Konstytucji 3 Maja 3) 29 marca 2012 (czwartek), godz. 18.00. Będzie mowa o dylematach polityki monetarnej, fiskalno-budżetowej i w zakresie relacji gospodarczych z zagranicą, a w ramach polityki mikroekonomicznej o polityce wobec przedsiębiorstw i pracowników. Zaprezentowana zostanie „mapa” podstawowych kierunków w polityce gospodarczej . Wstęp wolny.

Szczegóły: http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia

Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab to pierwsze i na razie jedyne tego rodzaju wydarzenie nie tylko w Polsce, lecz i w Europie. Na specjalistycznej imprezie spotykają się producenci, dystrybutorzy produktów i usług wykorzystywanych w technice kryminalistycznej oraz  naukowcy. W programie targów są wydarzenia promujące osiągnięcia naukowe, nowoczesne technologie i metody badawcze stasowane w technice kryminalistycznej. Najnowocześniejsze metody śledcze i elementy czynności dochodzeniowych zostaną przedstawione podczas konferencji  naukowych  z udziałem prelegentów z zagranicy. I Międzynarodowe Targi  Techniki Kryminalistycznej trwać będą  od 28 do 30 marca w Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa 56 c w Warszawie.

     Szkolne Koło Astronomiczne PULSAR w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II LO we Włodawie obchodziło uroczyście 15-lecie założenia i pracy. Włodawa (16 tys. mieszkańców) leży u zbiegu granic Białorusi, Ukrainy i Polski, na pograniczu trzech kultur. W Polsce wszyscy znają to miasteczko z komunikatów radiowych   - „poziom Bugu we Włodawie podniósł się /obniżył  o …”. Tymczasem mogłoby być sławne ze względu na  Pulsara i rzesze młodych ludzi, którzy wpatrują się tam w niebo od 15 lat. Pulsar powstał z inicjatywy 17-letniego ucznia Konrada Smolińskiego i od początku jest oczkiem w głowie pana mgr Mirosława Trociuka - nauczyciela fizyki i astronomii w obu szkołach. Bogatą historię  koła i sukcesów jego członków  znaleźć można pod  http://pulsar.elbi.pl/historia.php

To już 15 lat astronomicznej pasji młodzieży z włodawskiego Pulsara. Zjadą się nie tylko z Polski, aby wspólnie świętować jubileusz. Rozłożą pompowane planetaria. Zademonstrują własny radioteleskop słoneczny. W kawiarni naukowej debatować będą naukowcy z PAN i UW.

10 marca 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie, spotkają się młodzi miłośnicy astronomii skupieni w Szkolnym Kole Astronomicznym PULSAR, aby świętować piętnastolecie swojej działalności. Udział zapowiedziało kilkudziesięciu absolwentów, którzy przyjadą z całego kraju i z zagranicy oraz dość liczna grupa gości zaproszonych, w tym naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, Rady Upowszechniania Nauki Polskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Akademii Morskiej w Gdyni.

Wydarzeniem wyjątkowym spotkania, będzie interdyscyplinarna otwarta debata, utrzymana w luźnej kawiarnianej atmosferze, z udziałem twórców nauki i jej popularyzatorów z PAN, UW i RUN. Goście podejmą dyskusję nt. "Czy do Życia potrzeba Planety" moderowaną przez Dr Patrycję Dołowy z RUN i Academii, a poprzedzoną wprowadzeniem Bartosza Głogowskiego z Pulsara.
W debacie udział wezmą:
- Dr Stanisław Bajtlik, Centrum Astronomiczne M. Kopernika PAN; - Prof. Magdalena Fikus, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN; - Dr Adam Tarnowski, Wydział Psychologii UW.
Prócz tego gościnny wykład, poświęcony wyjaśnieniu paradoksu stałości składu chemicznego gwiazd ciągu głównego niezależnie od ich wieku, wygłosi prof. Stanisław Hałas z IF UMCS w Lublinie.

Więcej...

Program Jubileuszu

Jak zwykle w ostatni piątek miesiąca Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na spotkanie naukowe. Będzie to prelekcja  Profesora  Zbigniewa Przybeckiego z Katedry Genetyki, Hodowli, i Biotechnologii Roślin SGGW – Charakterystyka oraz adnotacja strukturalna i funkcjonalna roślin na przykładzie ogórka (Cucumis sativus L.).  Pan Profesor pracuje w zespole, w którym ten gatunek badany jest pod wieloma aspektami  od wielu lat. Grupa badaczy z SGGW wniosła istotne dane do publikowanych wersji genomicznych ogórka, a także do badań nad transgenizacją tej grupy roślin. Spotkanie odbędzie się 24 lutego 2012 r. w IBB PAN, ul. Pawińskiego 5a, sala E im. prof. Wacława Gajewskiego. Początek o  godz. 14.00.

Profesora Włodzimierza Kunickiego –Golfingera, wybitnego mikrobiologa i wielce zasłużonego opozycjonistę wspomina Profesor Włodzimierz Zagórski . Tekst ukaże się w nowym piśmie internetowym, wydawanym przez Polską Akademię Umiejętności   tygodniku „PAUza”.

Patrz – załącznik.

Pani Profesor Magdalena Fikus w artykule „Podzielmy się wiedzą”  na łamach kwartalnika „Academia” podzieliła się swoją wiedzą o tym, czy popularyzacja nauki w Polsce rozwija się zgodnie z tendencjami światowymi. Warto poznać opinię Przewodniczącej Rady Upowszechniania Nauki i współtwórczyni Festiwalu Nauki w Warszawie.
Patrz – załącznik.

W międzynarodowym konkursie  „Space-lab” http://www.youtube.com/user/spacelab/spacelab
nominacje do rozgrywek  finałowych uzyskali  polscy licealiści, jako 3. najliczniejsza grupa, po Amerykanach (10) i Hindusach (9) .

Centrum odnotowało w pierwszym roku milion  wizyt, to drugi wynik frekwencyjny w Europie.

Centrum „zgarnęło” większość możliwych nagród i wyróżnień, wśród nich Wdechy publiczności (kulturalne nagrody gazety „Co jest grane”) w dwóch kategoriach – wydarzenie i miejsce roku 2010; MocArt - Nagroda radia RMF Classic w kategorii wydarzenie roku; Quadrans Qltury 2010 – nagroda programu kulturalnego w TVP INFO w kategorii najciekawszych wydarzeń kulturalnych; nagroda Polski Przedsiębiorczej w kategoriach wydarzenie roku oraz najlepsza inicjatywa roku; nagroda główna w IV edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii obiekt turystyczny; nagroda dla budynku Centrum w plebiscycie Polska Architektura XXI w kategorii kultura i nauka; Certyfikat Miejsca Przyjaznego za stworzenie przyjaznej przestrzeni i działanie przeciw wykluczeniu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza; dyplom za najlepszy obiekt turystyczny – nagroda Polish Tourfilm Academy w ramach Film & Tourism Festival 2011; nagroda w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – Budowa Roku 2010; Nagroda Idol w kategorii „firma przyjazna niewidomym 2011” przyznawana przez Fundację Szansa dla Niewidomych; Pozytywista Roku 2010 – wyróżnienie Pozytywista Roku 2010 w kategorii Nauka i Edukacja. Dodatkowo dwie nagrody – polską i międzynarodową – otrzymali twórcy systemu informacji wizualnej w budynku.

Gratulacje. Teraz tylko (?) pozostaje życzyć pracownikom i gościom utrzymania tego uznania.

Wchodzi w życie reforma edukacji ponadgimnazjalnej autorstwa Katarzyny Hall. Licealiści będą musieli wybrać profil kształcenia. W praktyce w wieku 15 lat zdecydują, czy zostaną humanistami, inżynierami czy ekonomistami.