Zespół Analizy Ruchów Społecznych (ZARS) powstał z inicjatywy pracowników naukowych różnych uczelni i środowisk przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności oraz Centre d'Analyse et d'Intervention Sociologiques. Jego zamierzeniem jest budowa  platformy dialogu i badań nad ruchami społecznymi. ZARS nie jest instytucją i nie posiada formalnego statusu.

Najbliższe spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
ul. Pańska 3, 
1 piętro.

1. Czwartek 12.01.2012, godz. 18.00 - 20.00

„Co widzi Minin?” Audiowizualny zapis badania społecznego radykalnej młodzieży w Rosji (Marcin Grabowski, Łukasz Jurczyszyn).
35-minutowy materiał filmowy dotyczy działalności kilku radykalnych ruchów młodzieżowych w Niżnym Nowogrodzie (czwartym co do wielkości mieście Rosji), takich jak: antyrasiści, anarchiści, narodowi bolszewicy, radykalni nacjonaliści, w tym neonaziści. Radykalizacja młodzieży we współczesnej Rosji związana jest z nasileniem się konfrontacji radykalnych antyrasistów i nacjonalistów. „Co widzi Minin?” został wyróżniony w czerwcu 2011 roku nagrodą Sekcji Obrazu Narodowego Centrum Badań Naukowych Francji.

2. Czwartek 26.01.2012, godz. 18.00 – 20.00

„Czy pokolenie Y jest ruchem społecznym?” (Tomasz Jędrkiewicz, Paweł Kuczyński).

Czym się różnią dzisiejsi 20-30-latkowie, nazwani Pokoleniem Y,  od innych generacji? Jest to pierwsze pokolenie, które żyje, i to bez najmniejszej przerwy, naraz w dwóch światach: realnym i  wirtualnym. Steve Jobs miał rację. Całej gamie produktów Apple nie są już potrzebne wyłączniki.
Zaproszeniem do dyskusji  będą  bogato ilustrowane wyniki badania etno-socjologicznego „Świat młodych”. (T. Jędrkiewicz z zespołem) oraz prezentacja  hipotezy ruchu społecznego odpowiadającej na pytanie czy  indywidualiści żyjący w ogólnoświatowej pajęczynie mogą uchodzić dzisiaj lub jutro za ruch społeczny, którego zalążki dostrzegamy w Rosji, Hiszpanii lub w Stanach Zjednoczonych