Czwarty już Festiwal Nauki i Sztuki zorganizowano 12-14 kwietnia w I LO im. S. Czarnieckiego w Chełmie.  Zorganizowano dzięki uporowi i konsekwencji  nauczycieli, przychylności i pomocy Dyrektora Liceum, pracy uczniów i udziału wychowanków - dziś studentów i dorosłych ludzi pracujących w całej Polsce i w różnych zawodach. Uczestnicy Festiwalu ciepło mówili o Radzie Upowszechniania Nauki, którą reprezentowała jej Przewodnicząca, Prof. dr hab. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Logo Rady widniało na materiałach programowych. W Chełmie pamiętano wizytę RUN podczas pierwszego Festiwalu. Oprócz nauki była też sztuka: w wykonaniu uczniów oraz z doskonałą, inspirującą wystawą malarstwa Jolanty Studzińskiej „Drogą linii” eksponowaną w  Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Podczas IV Festiwalu Nauki i Sztuki w Chełmie przez  3 dni mówiono m.in. o biologii molekularnej (M. Fikus), archeologii podwodnej (M. Popek), magii miłosnej w starożytnej Grecji (K. Wiśniewska), wzorach  na skrzydłach motyli  (M. Kostecki), retoryce muzycznej (D. Micał), karierze w mediach (T. Jaroszek),  cukrzycy (E. Zabłocka),  kołysankach polskich i rosyjskich (E. Manasterska-Wiącek), umysłach zwierząt (M. Trojan). Dużo uwagi poświęcono nauce języków.

Dość dyskretnie przysłuchiwali się festiwalowym imprezom przedstawiciele władz miasta i regionu. Z Lublina przybyło  i pracowało intensywnie Radio Lublin w postaci miłej i kompetentnej dziennikarki.

Chciałoby się, żeby takie inicjatywy zyskiwały w Polsce na popularności, pozyskiwały sponsorów i wsparcie lokalnych władz. Festiwal kierowany głównie do uczniów miał także swoich odbiorców wśród rodziców i mieszkańców Chełma.  Pełni ważną rolę społeczną, uczy współpracy, samodzielności w myśleniu, umożliwia kontakty z Polską naukową. Jest dobrym wzorcem dla innych inicjatyw: można zbudować świetny program również poza ośrodkami akademickimi. Gratulujemy.