5 listopada 2011 r. Centrum Nauki „Kopernik” obchodziło pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności bardzo pracowicie. Urodzinowych atrakcji przygotowano co niemiara. Był też urodzinowy tort. Centrum odnotowało w ciągu minionego roku ponad milion wizyt, a 170 tys. osób wzięło udział w wydarzeniach poza jego siedzibą. Wykupiono ponad 46 tys. biletów rocznych uprawniających do nieograniczonej liczby wizyt. Warszawiacy stanowią około 40% odwiedzających. Centrum stało się też atrakcją dla turystów zagranicznych. Gościło też polityków, m.in. Angelę Merkel czy Jose Manuela Barroso. W planach centrum jest otwarcie kolejnych laboratoriów ( na razie działa tylko chemiczne) i ogrodu geologicznego na dachu, który będzie miał 8 tys. metrów kw powierzchni. Ma on pokazywać procesy erozyjne zachodzące nad rzeką.
W roku szkolnym 2011/12 Fundusz sprawować będzie opiekę nad 548 uczniami wszystkich poziomów edukacji, ze wszystkich województw, w tym 345 o uzdolnieniach poznawczych, 138 – muzycznych, 23 – baletowych i 33 – plastycznych. Ponad 40% z nich mieszka na wsi i w małych miasteczkach. Zostali wybrani dzięki własnym osiągnięciom z ponad 1300 zgłoszeń. 13 listopada stypendia Funduszu zostaną wręczone na Zamku Królewskim, po raz pierwszy, 54 uczniom. Przez 28 lat Fundusz objął opieką ponad 5tysięcy osób, które swoje zdolności potwierdzały w kolejnych latach, nagradzane za osiągnięcia w pracy badawczej i artystycznej.
Po raz pierwszy zorganizowany w Sierpcu (15 października 2011 r.) Piknik Naukowy - za nami. Program imponujący! Pokazy z zakresu techniki znanego popularyzatora Wiktora Niedzickiego. Dziesięć stanowisk, które przywieźli studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Chemii UW. Osiem stanowisk warszawskiej fundacji BioEdukacji – szukanie własnego DNA i enzymów. Na wszystkich stoiskach ustawionych pracowicie w dużej szkolnej hali sportowej dzieci i młodzież różnych szkół w Sierpcu, a także ich opiekunowie i rodziceprzez kilka godzin wykonywali naukowe, często zadziwiające, doświadczenia. Wiktor Niedzicki czarował pokazem „Kosmos w naszym domu” – o nieoczekiwanych skutkach kosmicznych technologii, od nowych materiałów do przedmiotów codziennego użytku. Był też trochę poważniejszy wykład o genach i ich roli w naszym życiu.

Czwarta już debata z cyklu „Uwolnij myślenie. Spotkania przyrodników z humanistami wokół współczesnej nauki” w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 26 października 2011 r. w środę. Początek o godz. 19.00. Tym razem naukowcy będą się zastanawiać nad tym, czy cierpienie uszlachetnia.

27 października 2011 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Andrzejem Stępniakiem (Uniwersytet Gdański) - Polska Prezydencja - tylko organizacja czy również działanie?

Polska była świetnie przygotowana do objęcia Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Czy po trzech miesiącach możemy powiedzieć, że równie dobrze poradziła sobie z efektywnym zarządzaniem i prowadzeniem spraw europejskich? Pod względem organizacyjnym nie widać zakłóceń. Wiele uznania zdobywa proponowany przez Polskę program kulturalny.
Wstęp wolny.
Szczegóły http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
4 – 6 listopada 2011 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Studentów i Młodych Naukowców „Oblicza Neuronauk”. Konferencję zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii przy Wydziale Biologii UW, patronuje jej Centrum Nauki Kopernik. 5 listopada w godz. 14.15 – 15.15 otwarta będzie wystawa "Neuroobrazowanie: wczoraj i dziś.”
Więcej informacji na stronie: http://www.kopernik.org.pl/aktualnosci/.../konferencja-oblicza-neuronauk/

12 listopada 2011 r. odszedł Profesor Krzysztof J. Jakubowski. Zasługi Profesora dla nauki, muzeów, historii są niepoliczalne, ogromne. Znały go tysiące ludzi – spotykał się z każdym, kogo interesowała Ziemia, na której żyjemy, Polska – jej część . Widywały go tysiące dzieciaków odwiedzających Muzeum Ziemi – Jego chlubę i oczko w głowie. Trudno pomyśleć, że już Go z nami nie ma. Wczoraj próbowaliśmy się do Niego dodzwonić, bo mieliśmy nadzieję, że pojedzie z Radą Upowszechniania Nauki PAN do Chodzieży, dokąd zaprosili nas ciekawi życia uczniowie i pedagodzy, wraz z Radą Miejską. Telefon nie odpowiadał.

25-27 września odbyło się w Warszawie Sympozjum „Nauka: Pasja, Misja, Odpowiedzialność” zorganizowane w ramach polskiej prezydencji przez Krajowy Punkt Kontaktowy w ramach międzynarodowych spotkań stypendystów Funduszu Marii Skłodowskiej-Curie. Zjechało się na to spotkanie 350 badaczy z 47 krajów świata.
Dyskutowali o tym, jak:
• stymulować pasję do kariery naukowej,
• na czym polega badawcza misja,
• a na czym odpowiedzialność badaczy.

Sympozjum już za nami. Bardzo namawiamy do obejrzenia prac nagrodzonych na Sympozjum za innowacyjne pomysły jak upowszechniać naukę: w zakresie historyjek obrazkowych, plastycznym i tekstów publicystycznych. Nagrodzonych znaleźć można na stronie http://www.mariecurie2011.pl/Default.aspx?id=3 w zakładce „Contest” . Z kolei video Tomasza Bagińskiego (autor „Katedry” nominowanej do Oskara 2002) poświęcone Marii Skłodowskiej- Curie i pokazane w trakcie Sympozjum jest dostępne pod adresem www.nauka.gov.pl/finansowanie/fundusze-europejskie/program-operacyjny-kapital-ludzki/kierunki-scisle/

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Genetycznego zaprasza na serię spotkań naukowych. Będą się odbywać tradycyjnie w ostatnie piątki miesiąca (z wyjątkiem 16 grudnia 2011) o godz. 14.00 w IBB PAN, ul. Pawińskiego 5 a, sala E im. prof. Wacława Gajewskiego. Najbliższe spotkanie - dr Paweł Galiński, Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka -Białko Frühstart; molekularna charakterystyka mitotycznego inhibitora cyklu komórkowego Drosophila melanogaster -odbędzie się 26 października 2011 r

15 października 2011 r. , w sobotę, odbędzie się Sierpecki Piknik Naukowy. W programie m.in. wykład profesor Magdaleny Fikus „Gen nie wyrok” (godz.12.00). Miasto Sierpc zaprasza w godzinach od 10 do 18 do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Wstęp wolny!

Więcej - w załączniku.

Tegoroczną Nagrodę Festiwalu Nauki, Instytutu Książki i Redakcji Nowe Książki za najlepszą książkę polskiego autora popularyzującą naukę otrzymał

Tomasz Rożek za książkę „Rozmowy o nauce – to proste. Rozmowy z wybitnymi”, wydawnictwo Demart.

Książka jest zbiorem wywiadów z wybitnymi polskimi uczonymi . Dominują dwa wątki: dylematy poznawcze stojące przed współczesnymi naukowcami oraz moralna odpowiedzialność badacza za to, co z jego okryciami zrobią ludzie, zwłaszcza politycy.

Laureatowi gratulujemy.

Spotkanie „Botswana - afrykański diament” z Katarzyną Czaplicką i Robertem Łuczakiem.
Botswana, kraj bliski południu Afryki, bez dostępu do Oceanu, za to z dużą śródlądową deltą rzeki Okawango. Obecnie rozwija się dzięki odkrywkowemu wydobyciu diamentów (prawdopodobnie złoża skończą się ok. r. 2020), turystyki i hodowli krów. 70% kraju zamieszkanego przez 2 mln ludzi (powierzchnia 2 razy większa od Polski) zajmuje pustynia Kalahari. Pokazano film poświęcony głównie systemowi kształcenia i edukacji podstawowej. Diamentów nie pokazano, wycieczki do kopalni nie dozwolone! Jeden z urzędowych języków – angielski.

Spotkanie „Biały człowiek w szkole pod równikiem” z Katarzyną Tekień i Martą Fikus-Kryńską.
Pokazano film i wiele przeźroczy ilustrujących sytuację ekonomiczną, a wśród innych problemów – edukacyjną w Kenii, ze szczególnym uwzględnieniem slumsów w Nairobi (2 mln mieszkańców slumsów w mieście). Slumsy to bezrobocie, niewyobrażalne w Polsce złe warunki higieniczne, wysoka zachorowalność (gruźlica, biegunki, AIDS), przestępczość. Fundacja „Partners Polska” prowadzi w Kenii działania edukacyjne oraz wspomaga wybrane szkoły w poprawie warunków higienicznych w tych szkołach. Kropelka w morzu – ale ważna. Usłyszeliśmy ciekawe obserwacje po tygodniowym warsztacie z grupą 18 nauczycieli nauczających „science” w szkołach wykształcenia podstawowego. Jeden z urzędowych języków – angielski.

Spotkanie z filmem „Odpalić pompę, czyli rzecz o Tuaregach” z reżyserem filmu Władysławem Rybińskim.
O Tuaregach większość z nas wie, że są wędrowcami. Tuaregowie rzeczywiście wędrują w pasie płn. Sahary, w kilku krajach (Niger, Nigeria, Algieria, Mali, Libia). Bogaci mają wielbłądy, kozy, owce, marzeniem są krowy. Zakładają ogrody, w których hodują kukurydzę, cebulę. Dzieci nie lubią posyłać do szkół, często robili to pod urzędowym przymusem. Jako urzędowy język pozostał im francuski. Niektórzy zaczynają życie osiadłe w miastach zbudowanych z cegły wypalanej na miejscu. Społeczeństwo jest kastowe, część należy do grupy „niewolników”, dziecko zrodzone z pary, w której tylko jeden rodzic jest niewolnikiem staje się niewolnikiem. Sytuacja społeczna kobiet jest wysoka, coraz częstsze są jednak niemonogamiczne małżeństwa. Obok tradycyjnych wierzeń Tuaregowie wyznają islam.

Wszystkie spotkania zgromadziły „nieprzypadkową” publiczność. Zadawano wiele pytań, dodawano swoje komentarze, długo rozmawiano z wykładowcami. Tytuł wspólny spotkań okazał się prawdziwym, czasami dominowało jednak wrażenie o beznadziejności życia ludzi w różnych krajach Afryki, których pomysłem na przyszłość jest droga, którą idą kraje wysoko rozwinięte. Marzenie o sielskim, pełnym dzikiej przyrody kontynencie chyba ma obecnie małe szanse urzeczywistnienia.
Spotkanie „Botswana - afrykański diament” z Katarzyną Czaplicką i Robertem Łuczakiem.
Botswana, kraj bliski południu Afryki, bez dostępu do Oceanu, za to z dużą śródlądową deltą rzeki Okawango. Obecnie rozwija się dzięki odkrywkowemu wydobyciu diamentów (prawdopodobnie złoża skończą się ok. r. 2020), turystyki i hodowli krów. 70% kraju zamieszkanego przez 2 mln ludzi (powierzchnia 2 razy większa od Polski) zajmuje pustynia Kalahari. Pokazano film poświęcony głównie systemowi kształcenia i edukacji podstawowej. Diamentów nie pokazano, wycieczki do kopalni nie dozwolone! Jeden z urzędowych języków – angielski.

Spotkanie „Biały człowiek w szkole pod równikiem” z Katarzyną Tekień i Martą Fikus-Kryńską.
Pokazano film i wiele przeźroczy ilustrujących sytuację ekonomiczną, a wśród innych problemów – edukacyjną w Kenii, ze szczególnym uwzględnieniem slumsów w Nairobi (2 mln mieszkańców slumsów w mieście). Slumsy to bezrobocie, niewyobrażalne w Polsce złe warunki higieniczne, wysoka zachorowalność (gruźlica, biegunki, AIDS), przestępczość. Fundacja „Partners Polska” prowadzi w Kenii działania edukacyjne oraz wspomaga wybrane szkoły w poprawie warunków higienicznych w tych szkołach. Kropelka w morzu – ale ważna. Usłyszeliśmy ciekawe obserwacje po tygodniowym warsztacie z grupą 18 nauczycieli nauczających „science” w szkołach wykształcenia podstawowego. Jeden z urzędowych języków – angielski.

Spotkanie z filmem „Odpalić pompę, czyli rzecz o Tuaregach” z reżyserem filmu Władysławem Rybińskim.
O Tuaregach większość z nas wie, że są wędrowcami. Tuaregowie rzeczywiście wędrują w pasie płn. Sahary, w kilku krajach (Niger, Nigeria, Algieria, Mali, Libia). Bogaci mają wielbłądy, kozy, owce, marzeniem są krowy. Zakładają ogrody, w których hodują kukurydzę, cebulę. Dzieci nie lubią posyłać do szkół, często robili to pod urzędowym przymusem. Jako urzędowy język pozostał im francuski. Niektórzy zaczynają życie osiadłe w miastach zbudowanych z cegły wypalanej na miejscu. Społeczeństwo jest kastowe, część należy do grupy „niewolników”, dziecko zrodzone z pary, w której tylko jeden rodzic jest niewolnikiem staje się niewolnikiem. Sytuacja społeczna kobiet jest wysoka, coraz częstsze są jednak niemonogamiczne małżeństwa. Obok tradycyjnych wierzeń Tuaregowie wyznają islam.

Wszystkie spotkania zgromadziły „nieprzypadkową” publiczność. Zadawano wiele pytań, dodawano swoje komentarze, długo rozmawiano z wykładowcami. Tytuł wspólny spotkań okazał się prawdziwym, czasami dominowało jednak wrażenie o beznadziejności życia ludzi w różnych krajach Afryki, których pomysłem na przyszłość jest droga, którą idą kraje wysoko rozwinięte. Marzenie o sielskim, pełnym dzikiej przyrody kontynencie chyba ma obecnie małe szanse urzeczywistnienia.

Tegoroczną Nagrodę Festiwalu Nauki, Instytutu Książki i Redakcji Nowe Książki za najlepszą książkę polskiego autora popularyzującą naukę otrzymał

Tomasz Rożek za książkę „Rozmowy o nauce – to proste. Rozmowy z wybitnymi”, wydawnictwo Demart.

Książka jest zbiorem wywiadów z wybitnymi polskimi uczonymi . Dominują dwa wątki: dylematy poznawcze stojące przed współczesnymi naukowcami oraz moralna odpowiedzialność badacza za to, co z jego okryciami zrobią ludzie, zwłaszcza politycy.

Laureatowi gratulujemy.

IV Konkurs im. Karola Sabatha organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych – rozstrzygnięty!

Nagrodę główną im. Karola Sabatha za rok 2011 przyznano Patrycji Dołowy za tekst „Błędy ludzka rzecz” opublikowany w Magazynie Polskiej Akademii Nauk „Academia”.

Nagrodę Corpus Hippocrateum za najlepszy tekst o tematyce medycznej otrzymuje Piotr Kossobudzki za artykuł „Zwierzeta, które leczą” opublikowany w”Kaleidoscope”.

Wyróżnienia przyznano Marcinowi Rotkiewiczowi i Adamowi Zubkowi za teksty w „Polityce”.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w niedzielę 25 września o godz. 13 w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Zapraszamy!

...
Poznawanie i rozumienie muzyki trudniejszej w odbiorze powinno rozpocząć się w dzieciństwie, gdyż wtedy rozwija się wrażliwość ogólna i muzyczna, a dziecko samoistnie wykazuje zaciekawienie światem. Muzyka nie jest oderwana od kultury ogólnej, jest jej częścią i to należy sobie uświadomić. Muzyka towarzyszy nam na co dzień (media, ale także odgłosy natury). Wykorzystywana jest w wielu terapiach. Czy edukacja muzyczna w Polsce jest skuteczna? Czy o wartościach muzyki przypominamy sobie dopiero na poziomie - właśnie - terapii?
Wstęp wolny.
Szczegóły na stronie http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/

29 września 2011 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Ewa Szatan (Uniwersytet Gdański)
„Czym skorupka za młodu nasiąknie... - czyli rozważania o skutecznej
edukacji muzycznej?”

Zapraszamy do klubu dyskusyjnego Afryka, moja miłość

Już dziś we wtorek (20.IX) o godz. 18:00
Impreza nr 172. „Botswana, afrykański diament"
Pałac Kazimierzowski, sala im. Brudzińskiego
Katarzyna Czaplicka, Robert Łuczak

21.IX (środa) godz. 18:00
Impreza nr. 173 „Biały człowiek w szkole pod równikiem"
Katarzyna Tekień, Marta Fikus - Kryńska

A w piątek (23.IX) w ramach Wieczoru z Nauką o godz. 18:00
Impreza 219. „Odpalić pompę, czyli rzecz o Tuaregach"
Spotkanie z Władysławem Rybińskim, reżyserem filmu, pokaz
Stary BUW, sala 205

obrazek

W trakcie XV Festiwalu Nauki w Warszawie odbyła się impreza składana: piknik chemiczny w Centrum Nauki „Kopernik” oraz Masa Krytyczna „Śladami Marii Skłodowskiej Curie”. Na trasę 20- kilometrowego przejazdu stawił się z rodzicami chyba najmłodszy uczestnik Masy – w grudniu kończy 4 lata. Całą trasę przejechał samodzielnie na trójkołowym rowerku, czasami skarżąc się tacie, że wszyscy jadą zbyt wolno!!!