Rada Upowszechniania Nauki

  • English
  • Polski
  • O nas
    • Skład
    • Zakres działania
    • Regulamin przyznawania patronatu honorowego RUN PAN
    • Sprawozdania
  • Aktualności
  • Stanowiska
  • Wydarzenia
  • Archiwum
  • Kontakt
  • Media społecznościowe
  1. Aktualności

WARSZTATY POPULARNONAUKOWE DLA STUDENTÓW KIERUNKÓW PRZYRODNICZYCH

Pod patronatem RUN PAN

 

WARSZTATY POPULARNONAUKOWE DLA STUDENTÓW KIERUNKÓW
PRZYRODNICZYCH

W dniach 29-30.09.2022 w Instytucie Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu odbyły się warsztaty popularnonaukowe dla studentów kierunków przyrodniczych ,,Nowoczesne techniki do diagnostyki wirusów roślin”. Podczas warsztatów odbyły się wykłady oraz zajęcia praktyczne w laboratoriach i kompleksie szklarniowym Zakładu Wirusologii i Bakteriologii IOR-PIB oraz Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych IOR-PIB. Studenci mieli możliwość samodzielnej izolacji RNA z porażonych roślin, analizy ilości i jakości wyizolowanego materiału genetycznego oraz przeprowadzenia izotermicznej amplifikacji kwasów nukleinowych. Uczestnicy wzięli również udział w zajęciach praktycznych dotyczących możliwości stosowania transmisyjnej mikroskopii elektronowej do badań z zakresu wirusologii roślinnej. Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs z nagrodami dotyczący zagadnień poruszanych podczas zajęć. Wykłady podczas warsztatów wygłosili: dr Marcin Hołysz, Uniwersytet Medyczny, Poznań oraz dr Julia Minicka i dr Aleksandra Zarzyńska-Nowak z Zakładu Wirusologii i Bakteriologii IOR-PIB. Główną organizatorką wydarzenia była Pani prof. dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska. Współorganizatorem warsztatów był Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN. Wydarzenie zostało objęte patronatem Rady Upowszechniania Nauki PAN.

HSSW3581

IMG 8241

IMG 8244 

IMG 8260

IMG 8270

IMG 8280

IMG 8284

IMG 8285

 Fot. IOR-PIB Poznań

 

JUBILEUSZOWE LETNIE SPOTKANIA Z NAUKĄ

JUBILEUSZOWE LETNIE SPOTKANIA Z NAUKĄ

2 lipca o godz.20:00  w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN na Kaszubach, we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym ruszają jubileuszowe XX-te Letnie Spotkania z Nauką (https://goo.gl/maps/zDfhAqubAYxAbFVK8). Spotkania rozpoczynają się tradycyjnie wykładem Pani Prof. Magdaleny Fikus.

 Spotkania są współorganizowane przez Instytut Budownictwa Wodnego PAN  w Gdańsku, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, Radę Upowszechniania Nauki PAN  oraz Uniwersytet Gdański reprezentowany przez Wydział Historyczny UG. W ramach Spotkań, pomiędzy 2 lipca a 27 sierpnia w każdą sobotę w godzinach wieczornych na terenie Ośrodka na leśnej polanie nad jeziorem będą odbywały się imprezy składające się z bogato ilustrowanego wykładu popularnonaukowego, dyskusji oraz spotkania z wykładowcą. Spotkania będą miały charakter kawiarenki naukowej, zatem przed wykładem na gości będzie czekał bezpłatny poczęstunek w postaci napojów chłodzących, kawy i herbaty oraz ciastek.

Spotkania odbywają się pod patronatem RUN PAN.

Wszystkie bieżące informacje o wykładowcach i wykładach są na Facebook-u (https://www.facebook.com/LetnieSpotkaniaZNauka/).

plakat321

POSIEDZENIE RADY UPOWSZECHNIANIA NAUKI PAN

POSIEDZENIE  RADY  UPOWSZECHNIANIA  NAUKI PAN

W dniu 19 maja 2022 r. odbyło się kolejne posiedzenie, w trybie hybrydowym, Rady Upowszechniania Nauki PAN. Członkowie Rady przyjęli większością głosów Stanowisko w sprawie sposobu komunikacji naukowej dotyczącej tożsamości płciowej (tekst w zakładce „Stanowiska).

Uczestnicy spotkania przedstawili także informację o swoich działaniach związanych z popularyzacją wyników badań oraz omówili plany działalności RUN PAN w najbliższych miesiącach.

Prof. P. Golik, Przewodniczący RUN PAN przedstawił ocenę działalności Rady w obecnej kadencji dokonaną przez zespół powołany przez Prezydium PAN (skan dokumentu poniżej).  

Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, wiceprzewodnicząca RUN PAN przedstawiła z kolei informację o patronatach udzielonych przez Radę i zaproponowała zorganizowanie wyjazdowego posiedzenia Rady Upowszechniania Nauki PAN w Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Członkowie Rady uznali, że takie spotkanie byłoby też dobrą okazją do rozmowy z Prof. A. Mężykiem, Rektorem Politechniki  Śląskiej, który jest Przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na temat Karty Popularyzatora Nauki.

 PDF Opinia Komisji na temat działalności Rady Upowszechniania Nauki PAN

 

XIX Letnie Spotkania z Nauką


XIX „Letnie Spotkania z Nauką” odbywały się w lipcu i w sierpniu 2021 roku w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN na Kaszubach we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. „Spotkania” były współorganizowane przez Instytut Budownictwa Wodnego PAN (IBW PAN) w Gdańsku, Instytut Oceanologii PAN (IO PAN) w Sopocie, Radę Upowszechniania Nauki PAN w Warszawie oraz Uniwersytet Gdański reprezentowany przez Wydział Historyczny UG. W ramach „Spotkań”, pomiędzy 3 lipca a 28 sierpnia w każdą sobotę w godzinach wieczornych na terenie Ośrodka na leśnej polanie nad jeziorem odbywały się imprezy składające się z bogato ilustrowanego wykładu popularnonaukowego, dyskusji oraz spotkania z wykładowcą. Spotkania miały charakter kawiarenki naukowej, zatem przed wykładem dla gości przygotowano bezpłatny poczęstunek w postaci napojów chłodzących, kawy i herbaty oraz ciastek.

19a

         Tegoroczne Spotkania, z uwagi na pandemię COVID-19, podobnie jak w zeszłym roku odbywały się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym: obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się po terenie Ośrodka, zdezynfekowane krzesła były rozstawione zgodnie z wymaganymi odstępami a goście zostali poproszeni o zachowanie wymaganego dystansu. "Kawiarenka" była obsługiwana przez jedną wyznaczoną osobę. Napoje chłodzące, herbata, kawa oraz ciastka były podawane w zamkniętych, jednorazowych opakowaniach.

         W bieżącym roku w ramach „Spotkań” wygłoszono 9 wykładów. Zróżnicowana tematyka oraz duże zaangażowanie wykładowców w przygotowanie i poprowadzenie wykładu zaowocowało, zdaniem organizatorów i uczestników, wysokim poziomem imprezy.

W 2021 roku program „Spotkań” przedstawiał się następująco:

  1. 3 lipca 2021

Opanować pandemię - prof. dr hab. Magdalena Fikus, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie; dr Marta Fikus – Kryńska, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

  1. 10 lipca 2021

Miłość w powojennej Warszawie ze skandalem szpiegowskim w tle - prof. UG, dr hab. Anna Mazurkiewicz, Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego

  1. 17 lipca 2021

Historie z gdańskich ulic. Czym zajmowali się dawni mieszkańcy miasta? – mgr Dominika Leśniewska, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego

  1. 24 lipca 2021

O gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu ‘Sądu Ostatecznego' - prof. dr hab. Beata Możejko, Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego

  1. 31 lipca 2021

Fizyka drgań a muzyka, czyli dlaczego nie da się nastroić fortepianu - mgr inż. Aleksander Żytko, Instytut Oceanologii PAN

  1. 7 sierpnia 2021

Powodzie w Gdańsku i na Żuławach - wczoraj i dziś - prof. IO PAN, dr hab. Joanna Szczucka, Instytut Oceanologii PAN

  1. 14 sierpnia 2021

Nowe narkotyki-nowe zagrożenia. Jak uratować nasze dzieci? - prof. UG, dr Marcin Szulc, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego

  1. 21 sierpnia 2021

Czy „jaśniej” zawsze oznacza „lepiej”? – czyli rzecz o skażeniu światłem - prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

  1. 28 sierpnia 2021

Awarie budowlane z gruntem zbrojonym w tle - prof. IBW PAN dr hab. Marek Kulczykowski, Instytut Budownictwa Wodnego PAN

 19b

 

16c


Z ostatniej chwili Liczba artykułów:  30

Do góry

Copyright © 2023 .:: Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk ::.