Patronaty 2023
Bródnowski Uniwersytet Dzieci
Termin: rok akademicki 2023/2024
Organizator: Bródnowski Uniwersytet Dzieci / Dom Kultury ŚWIT w Warszawie
Strona www: https://www.facebook.com/BrodnowskiUniwersytetDzieci
Opis:
Konkurs dla doktorantów "3 Minute Thesis"
Termin: 24.11.2023
Organizator: Politechnika Śląska
Strona www: https://www.polsl.pl/
Opis:
Cykliczne wydarzenie w formie konkursu z komunikacji naukowej dla doktorantow, realizowane przez Politechnikę Śląską.
Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2023
Termin: 7.10.2023
Organizator: Politechnika Śląska
Strona www: https://nocnaukowcow.com.pl/
Opis:
Cykliczne wydarzenie w formie festiwalu nauki, realizowane przez Politechnikę Śląską.
Błoto, gaz i drut kolczasty. Zapomniana I wojna światowa. Pokaz filmowy
Termin: 30.06.2023
Organizator: Studenci 3 roku na kierunku historia na Uniwersytecie Gdańskim wraz z opiekunem, dr. Wacławem Kulczykowskim
Strona www:
Opis:
Wydarzenie odbędzie się 30 czerwca 2023 r. na terenie Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Przewidywana liczba uczestników - do 200 osób. Zorganizowany zostanie pokaz filmów o tematyce I wojny światowej ("Ścieżki Chwały S. Kubricka oraz "Na zachodzie bez zmian" L. Milestone'a) oraz prelekcje wprowadzające do historii I WŚ, ale również i odnoszące się do przedstawiania historii za pomocą filmu. W trakcie wydarzenia zapewniony będzie poczęstunek dla uczestników oraz quiz z nagrodami (związany z treścią pokazywanych filmów). Wydarzenie organizowane jest w ramach przedmiotu - tworzenie projektów popularyzacyjnych z elementami marketingu pod opieką dr. Wacława Kulczykowskiego. Celem pokazu jest popularyzacja wiedzy historycznej oraz promocja Wydziału Historycznego UG.
Wydarzenie ma na celu promocję Uniwersytetu Gdańskiego, popularyzację wiedzy historycznej w sposób nowoczesny. Wybór filmów nie był przypadkowy, organizatorzy chcą poprzez dwa wyżej wymienione tytuły przekazać nie tylko artyzm tych produkcji, ale również i pokazać, w jaki sposób przedstawiana jest historia w filmach. Szczególnie ważny jest film "Na zachodzie bez zmian" z 1930 r., który jest rzadko dostępny dla widza, do tego również produkcja jednego z najważniejszych reżyserów naszych czasów - Stanleya Kubricka dopełni repertuar, który można uznać za oryginalny. Oprócz filmów, uczestnik również weźmie udział w wykładach dwóch pracowników UG (dr. hab. Krzysztofa Kornackiego, prof. UG oraz dr Jana Daniluka), którzy w interesujący sposób omówią tematykę I wojny światowej. Wybór akurat tego odcinka historii również nie był przypadkowy - jako studenci historii chcemy przybliżyć uczestnikom realia I wojny światowej, która niekiedy jest okresem zapomnianym, "mniej ważnym" niż późniejsza, II wojna światowa.
Free(Ra)dom Festival 2023
Termin: 16-18.06.2023
Organizator: Urząd Miejski w Radomiu
Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury "Amfiteatr" w Radomiu
Strona www: https://oceanofchanges.com/odn/spn2023/
Opis:
Wydarzenie poświęcone idei wolności, które nawiązuje do wydarzeń czerwcowych w Radomiu z 1976 roku. Najbliższa edycja Festiwalu osnuta będzie wokół nauki i kosmosu.
W ramach wydarzenia organizujemy debatę na temat wolności w nauce (goście: prof. Ewa Bartnik, prof. Paweł Golik, dr Maciej Kawecki, prowadzenie Karolina Głowacka), miasteczko nauki, w ramach którego odbędą się działania popularnonaukowe (m.in. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Centrum Nauki Kopernik, spotkania popularnonaukowe z dr Maciejem Kaweckim, Dariuszem Aksamitem, prowadzenie Karolina Głowacka z Radia Naukowego) i wydarzenia kulturalne.
Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian”
Termin: 17.06.2023
Organizator: Instytut Oceanologii PAN
Współorganizatorzy: Sopockie Towarzystwo Naukowe, Today We Have.
Strona www: https://oceanofchanges.com/odn/spn2023/
Opis:
Rodzinny piknik naukowy z prezentacjami instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw związanych z Morzem. Wydarzenie ma na celu upowszechnianie wiedzy naukowej dotyczącej zmian w środowisku morskim. Blisko 30 stanowisk ulokowanych na terenie Instytutu Oceanologii PAN będzie oferować kontakt z fachowcami, naukę przez zabawę oraz proste rozrywki dla najmłodszych. W Sali seminaryjnej IOPAN przewidziano prelekcje popularnonaukowe.
Pandemia i lockdown zaskoczyły nas tak jak wszystkich. Kiedy okazało się, że nie możemy realizować swojej misji edukacyjnej w dotychczasowy sposób, stworzyliśmy wraz z zespołem edukatorów Akwarium Gdyńskiego (MIR-PIB) cykl filmów, w których opowiadamy o zmianach w Oceanie, sposobach prowadzenia badań oceanograficznych, a także o lekkich i bardziej naukowych ciekawostkach dotyczących Oceanu. Zapraszamy przed kamerę badaczy z IO PAN, MIR-PIB oraz innych instytucji naukowych w Polsce. Odcinki w całości realizowane są siłami zespołów z IO PAN i Akwarium Gdyńskiego, bez zaangażowania profesjonalnych studiów filmowych. Mamy ambicje by coraz bardziej ulepszać warsztat i powiększać zasięg, zarówno poprzez dostępność angielskich napisów, jak i docieranie do zagranicznych instytucji badających Ocean.
Międzynarodowa Konferencja Młodzieżowa 2023 pt. “Dokąd Zmierza Świat” (online)
Termin: 15.06.2023
Organizator: Instytut Oceanologii PAN
Współorganizatorzy: Sopockie Towarzystwo Naukowe, Today We Have.
Strona www: https://oceanofchanges.com/odn/km2023/
Opis:
Osoby i grupy, w wieku od 7 do 19 l., realizują i relacjonują autorskie wydarzenie związane z ochroną przyrody. Wydarzenie ma na celu aktywizację młodzieży do podejmowania działań proekologicznych, a przede wszystkim poszerzanie powszechnej świadomości antropogenicznych problemów dotykających środowisko i sposobów radzenia sobie z nimi. Forma projektów dowolna (prezentacja multimedialna, poster, przedstawienie, film, makiety, akcja społeczna itp.), Komitet Naukowy ocenia projekty i prezentacje, przyznając nagrody i wyróżnienia w 4 grupach wiekowych.
Grupy młodzieży, które uczestniczą w konferencji pt. „Where the world is heading”, często zaskakują na swoimi pomysłami. Pośród dziesiątków zgłoszeń które corocznie do nas spływają z niemal całego świata, trafiały się i prace badawcze, i projekty z potencjałem wdrożeniowym, jak również akcje popularyzujące wiedzę o relacjach między ludzkością a Oceanem. Cieszymy się, że możemy wzmacniać zainteresowanie młodych ludzi problematyką środowiska morskiego oraz motywować ich do działania, a choćby i tylko myślenia w kategoriach prośrodowiskowych.
„Niepodręcznik Oceaniczny”
Termin: od kwietnia 2020
Organizator: Instytut Oceanologii PAN, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
Współorganizatorzy: Sopockie Towarzystwo Naukowe, Today We Have.
Strona www: https://oceanliteracy.pl/category/niepodrecznik-oceaniczny/
https://www.facebook.com/watch/357558864805201/2305502936410294/
https://www.youtube.com/playlist?list=PLkobaySTd7ilznqJ01wRLJZaJaaihyTg0
Opis:
Seria krótkich filmów prezentujących rozmaite informacje i ciekawostki związane z badaniami Oceanu. Blisko 170 odcinków o długości od 3 do 11 minut, w których naukowcy reprezentujący różne dziedziny badań oceanograficznych i różne instytucje naukowe, opowiadają w przystępny sposób o swojej pracy. Seria służy pogłębianiu powszechnej wiedzy, a filmy bywają wykorzystywane w zajęciach szkolnych.
Ta impreza jest organizowana dla wszystkich, którzy szukają rozrywki przyprawionej sporą porcją fachowej wiedzy. Wystawcy reprezentujący instytucje naukowe i edukacyjne, jak również przedsiębiorstwa i organizacje pożytku publicznego, gotowi są pokazywać i wyjaśniać o co chodzi w pracy naukowca, pracy na morzu i dla morza. Pokazują na czym ta praca polega i jakie przynosi korzyści dla wszystkich. Trudno o bardziej przyjazny dla odbiorcy sposób komunikacji naukowej, tym bardziej, że oprócz sposobności do rozmów z wysokiej klasy fachowcami jest na pikniku spora przestrzeń do zabawy, podczas której dzieci uczą się najlepiej. Tak w tej akcji, jak i w innych działaniach popularyzatorskich realizowanych przez Pracownię Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach IO PAN, przyświeca nam cel budowania połączeń miedzy naukowcami a społeczeństwem oraz kształtowania społeczeństwa o wysokim poziomie świadomości i wrażliwości na problemy środowiska naturalnego.