Jednym z ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, obecnie instytucja kultury działająca pod nazwą „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.

Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks wschodni EC1 pełni funkcje kulturalno–artystyczne oraz społeczne. Jednocześnie stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi, łącząc tendencje architektoniczne z początku ubiegłego stulecia oraz nowoczesnego nurtu postindustrialnego. W założeniu EC1 to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych, z wymaganą do tego celu infrastrukturą.

Inwestycja za 45,5 mln zł

 

Całkowita wartość brutto projektu "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” wynosi 45.562.576,80 zł. Wartość wydatków kwalifikowanych to 21.635.726,14 zł a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 18.390.375,71 zł.

W założeniu EC1 to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych. EC1 gościło już tak renomowane imprezy, jak m.in. Promised Land Art Festival, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal Szkół Teatralnych, Festiwal Transatlantyk, Animator on Tour czy Light Move Festival.

Wystawy stałe, atrakcje Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należy ścieżka Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii. Zaczyna się na placu węglowym, skąd konwojerem czarne złoto transportowane jest do kotłów. Poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd, a w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją.

Ofertę popularnego Planetarium EC1 uzupełnia strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać.

Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W Kinie Sferycznym Planetarium, wyświetlany jest obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby.

Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, którą poznajemy wędrując ścieżką Rozwój wiedzy i cywilizacji, dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.

Program o Centrum Nauki i Techniki EC1 „Energia wiedzy”: https://youtu.be/YkVCW2C42do