17 czerwca 2011 r. w godzinach 11.00-15.00 w ośrodku konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 20 odbędą się prezentacje projektów, atrakcyjny i sprawdzony sposób na podsumowanie i docenienie działań szkół aktywnie współpracujących z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Co informatyka może zaoferować psychologii - i co otrzyma w zamian?
(streszczenie wystąpienia w „Kawiarni Naukowej” w Warszawie)

Jednym z obiecujących obszarów wzajemnej inspiracji jest obecnie pogranicze informatyki i psychologii. Informatyka może dostarczyć psychologii nowych narzędzi do realizacji celów związanych z diagnostyką i terapią, co jest ważną funkcją praktyczną współczesnej psychologii. Z pomocą specjalizowanych stron internetowych i specjalistycznych serwisów komputerowych można dotrzeć z poradą psychologiczną do osób potrzebujących pomocy, ale niedecydujących się na osobistą wizytę u terapeuty.Informatyka wzbogaca także psychologię, ponieważ ułatwia prowadzenie badań i eksperymentów ujawniających nieoczekiwane formy ludzkich zachowań. Można także interpretować zjawiska psychologiczne za pomocą komputerowych modeli.
Psychologia może z kolei wyposażyć informatyków w wiedzę potrzebną do tego, by nowe systemy komputerowe lepiej dopasowywały się do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Psycholog może także usprawnić pracę programistów i projektantów komputerowych systemów, wykorzystując wiedzę o naturze i uwarunkowaniach pracy twórczej.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz, AGH Kraków. Krakowskie Przedmieście 60a, Centrum Artystyczne „Trzciny”, godz. 18.00, 17 czerwca 2011


UWAGA: nietypowy termin, bo piątek.


BARDZO ZACHĘCAMY DO SPOTKANIA Z CIEKAWYM BADACZEM, PRZYJEŻDŻA SPECJALNIE DO NAS Z KRAKOWA!!!

P5260981Dąb „Popularyzator Nauki” posadzony przed rektoratem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach jest już pięknie ulistniony. I w dobrej kondycji.

Będzie jednak wymagał drobnej korekty koronki, ponieważ zrobiła się nieco asymetryczna. Ale dąb da się ładnie wyprostować. Może ta asymetria wynika z tego, że jeszcze nie wszyscy czują potrzebę  włączania się w upowszechnianie osiągnięć naukowych? Ale dębczaka wyprostujemy i wtedy wszyscy będą zwolennikami Festiwali Nauki, Pikników Naukowych, Kawiarni Naukowych i innych, dziś jeszcze nieznanych, form upowszechniania wiedzy. 

Z serdecznym pozdrowieniem z Siedlec – Ryszard Kowalski, Instytut Biologii   

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. W tym roku w 237 stanowiskach na 40 000 m kw zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z kraju i zagranicy. Gościem specjalnym Pikniku są Włochy. Odbędzie się ponad tysiąc pokazów, podczas których można się będzie przekonać, że nauka to przede wszystkim przygoda i wyzwanie. Hasłem przewodnim tegorocznego pikniku jest „Wolność”, dlatego zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy nawiązujące do tego tematu. Muzeum Historii Polski ukaże wolne elekcje jako manifestacje wolności wyboru panującego, a nie anarchii. Szczegółowo przedstawiony zostanie przebieg pierwszej elekcji, która wyniosła na tron Polski Henryka Walezego.

Piknik wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej. W 2005 r. został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Więcej na stronie : www.pikniknaukowy.pl

Już w najbliższą sobotę 28 maja 2011 r. mieszkańcy Warszawy i okolic spotkają się w godz. 11.00-20.00 w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ten wielki naukowy happening popularyzuje naukę poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia. Oprócz instytucji krajowych w Pikniku wezmą udział przedstawiciele wielu krajów świata, w tym – po raz pierwszy - Izraela i Norwegii. Będzie wiele gwiazd - przyjadą wyjątkowi, znani w świecie naukowcy, np. charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany jako dr Bunhead.

Konferencja ECSITE – Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki, odbywająca się w tym roku w Warszawie, zgromadziła blisko 1000 przedstawicieli najważniejszych ośrodków na świecie.

24-29 maja 2011 r. Centrum Nauki „Kopernik” jest gospodarzem prestiżowej międzynarodowej konferencji ECSITE – Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki. To jedno z największych dorocznych wydarzeń w dziedzinie komunikacji naukowej w Europie. Na konferencji spotyka się blisko 1000 przedstawicieli najważniejszych ośrodków z całego świata. Hasłem tegorocznego spotkania jest – z inicjatywy Polaków – „Wolność”.

IX Bałtycki Festiwal Nauki potrwa od 25 do 29 maja 2011 r.

Udział w festiwalu zadeklarowały 42 (40 w roku ubiegłym) instytucje:
uczelnie wyższe, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg) - pełna lista z nazwiskami koordynatorów, telefonami i adresami poczty elektronicznej na stronie
www.festiwal.gda.pl/IXBFN/organizatorzy

IX Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 25 (środa) do 29 (niedziela) maja 2011 roku, ale niektóre imprezy odbędą się wcześniej.
Festiwalowy program (860 różnych wydarzeń!) najwygodniej można przeglądać na stronie www.festiwal.gda.pl/IXBFN.

„Maria Skłodowska-Curie – przykład do naśladowania czy legenda?” – o tym będzie mówiła prof. Barbara Becker z Politechniki Gdańskiej podczas spotkania 26 maja 2011 r. w sopockiej Kawiarni Naukowej.

Nie jest łatwo mówić o kimś, kto już za życia tak bardzo daleko wykraczał poza ogólnie przyjęte ramy swoich czasów, o kimś, kogo uważa się za osobę zupełnie wyjątkową, podziwiając jednocześnie jej skromność. Nie jest
łatwo, ale trzeba, i to najlepiej jak się potrafi.

Wstęp wolny.
Szczegóły http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/

W Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) 26 maja 2011 roku (czwartek) o godz. 18:00 rozpocznie się spotkanie z prof. dr hab. Barbarą Becker (Politechnika Gdańska) zatytułowane „Maria Skłodowska-Curie - przykład do naśladowania czy legenda?”

Centrum Nauki „Kopernik” i Polskie Radio ogłosiły konkurs na krótkie wierszyki o tematyce naukowej składające się z dwóch wersów. Konkurs jest elementem 15. Pikniku Naukowego, który odbędzie się w Warszawie 28 maja 2011 r. „Lepiej” ma wskazać alternatywę dla konkretnej możliwości naukowej. Na autora najlepszego wiersza czeka nagroda główna - kamera.

Bezpłatne badania medyczne, porady specjalistów, pokazy udzielania pierwszej pomocy i wiele atrakcji będzie czekało na mieszkańców Warszawy 15 maja 2011 r. podczas imprezy „Warszawski Uniwersytet Medyczny Społeczeństwu Warszawy”. Będzie można skorzystać z prezentacji i warsztatów Nordic Walking, Gymnastic, poznać zasady stosowania Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED) i nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Specjaliści przedstawią ćwiczenia stosowane w bólach kręgosłupa, prowadzona będzie edukacja chorych na cukrzycę. Dla najmłodszych przygotowano wiele konkursów i zabaw, związanych m.in. z udzielaniem pierwszej pomocy.

Podczas imprezy „Warszawski Uniwersytet Medyczny Społeczeństwu Warszawy” 15 maja 2011 z warszawianami spotka się ponad 400 pracowników WUM z 70 uniwersyteckich katedr, klinik i zakładów oraz studenci tej uczelni. Już od godziny 10.00 będzie można skorzystać z porad specjalistów, uzyskać informacje z wielu dziedzin medycyny, wziąć udział w prezentacjach i warsztatach.

11-14 maja 2011 odbywa się w Krakowie XI Festiwal Nauki. Festiwal otworzył m.in. koncert chórów uczelnianych i pokaz światło i dźwięk na Rynku Głównym. Imprezie patronuje dwoje polskich noblistów: Maria Skłodowska-Curie i Czesław Miłosz. Zaplanowano z tej okazji m.in. czytanie poezji Miłosza, debatę naukową poświęconą pierwiastkom promieniotwórczym – radowi i polonowi – wystawy ukazujące życie i twórczość noblistów i pokaz pięciu filmów o nich w Kinie Pod Baranami. Podczas wykładów popularnonaukowych na Uniwersytecie Rolniczym można będzie poznać historię smaku, tajemnice trufli, a także dowiedzieć się, czy winogrona mogą przedłużać nam życie. W czasie festiwalu można zwiedzać muzea, instytuty i pracownie naukowe, obserwatorium astronomiczne i instytuty kulturalne.

http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/

Trwa XI Festiwal Nauki w Krakowie. W tym roku pod hasłem: ”Materia-Człowiek-Kultura”, które nawiązuje do dwojga polskich noblistów i patronów roku 2011: Marii Skłodowskiej- Curie i Czesława Miłosza. Głównym organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja wspomagany przez ponad 20 małopolskich uczelni i instytucji. Festiwal zakończy się 14 maja 2011 r.

Coroczny majowy obóz stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci odbył się tym razem w Serocku. W obozie uczestniczyło ponad 100 uczniów. Obozy takie Fundusz nazywa „ogólnorozwojowymi, wielodyscyplinarnymi” i zaprasza na nie wybitnych naukowców i własnych „absolwentów”.

W warszawskiej Kawiarni Naukowej „Skwer” (Krakowskie Przedmieście 60a) - 16 maja 2011 r. o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie z doktorem Maciejem Fuszarą z Centrum Badań Ekologicznych PAN „Gacek z gackową, borowiec z borowcową, solniczka z pieprzniczkiem – życie romantyczne nietoperzy wiosną i nie tylko”.

Czy latający ssak może być w ciąży? Czy karmi swoje młode wisząc do góry nogami? Dlaczego nietoperze pojawiają się latem na strychach naszych domów i co tam właściwie robią? – na te i kilka podobnych pytań postarają się znaleźć odpowiedź uczestnicy majowego spotkania w Kawiarni Naukowej.

Kawiarnia Naukowa w filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny „Skwer”, Krakowskie Przedmieście 60 a zaprasza w poniedziałek, 16 maja 2011 r. o godz. 18 na spotkanie z doktorem Maciejem Fuszarą z Centrum Badań Ekologicznych PAN poświęcone życiu romantycznemu nietoperzy.