W ramach zorganizowanej przez miesięcznik „Forum Akademickie” III edycji konkursu popularyzatorskiego dla młodych naukowców pt. „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”, w dniu 1 lutego 2008 r. jury wyłoniło laureatów konkursu za najlepszy artykuł popularnonaukowy.


12 marca ogłoszono zwycięzców nagród naukowych i nagród w dziedzinie popularyzacji nauki.
http://eceuropa.eu/research/science-awards/index_eu.htm
W tej drugiej kategorii nagrody zostały przyznane w 3 grupach:
• Popularyzator roku
• Pisarz roku
• Audiowizualny dokument roku



Na XII Festiwalu Nauki przyznano Nagrodę „Złotej Róży”, Festiwalu Nauki, Instytutu Książki i Redakcji „Nowe Książki”, za najlepszą polska książkę popularno-naukową minionego sezonu wydawniczego dla Pana dr Marka Ostrowskiego za książki: „Spojrzenie Warsa”, „Oblicze Sawy”, „Pokolenie Varsovia.pl” z cyklu „Tryptyk Warszawski”, wydawnictwo Sci-Art.

Na XII Festiwalu Nauki Rada Programowa wyróżniła młodego badacza dr Michała Bilewicza z Wydziału Psychologii UW za prezentację „Swoi i obcy. Jak ich widzimy?” przedstawioną w czasie debaty „Polska i świat: wizerunek przez socjologów i psychologów malowany”



W czwartek 25 września 2008 zakończył się w Kopenhadze jubileuszowy XX Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. W uroczystości zakończenia uczestniczyli Komisarz Unii Europejskiej ds. Badań Naukowych Janez Potočnik, Książę Joachim i Księżniczka Maria oraz duński minister nauki i technologii.


Zakończono przyjmowanie zgłoszeń do IV edycji Konkursu "Popularyzator Nauki-2008", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na stronie www.naukawpolsce.pap.pl rozpoczyna się prezentacja sylwetek tegorocznych uczestników konkursu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi podczas uroczystej gali pod koniec roku. Celem konkursu jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej w społeczeństwie.



Museo Egizio di Torino, najstarsze muzeum egiptologiczne świata (Turyn, Włochy), przygotowuje na rok 2010 wielką wystawę poświęconą portretowi w starożytnym Egipcie.


W laboratorium CERN w Genewie na przełomie wiosny i lata rozpocznie się uruchamianie akceleratora LHC - największego urządzenia badawczego fizyki wysokich energii jakie kiedykolwiek zbudowano na Ziemi. Uroczysta inauguracja "polityczna" zapowiedziana została na 21.10.2008 r.


Centrum Nauki Kopernik (w budowie) będzie organizatorem jednego z największych wydarzeń w środowisku centrów nauki i muzeów na świecie - konferencji ECSITE (European Network of Science Centres and Museums) w 2011 roku. W konferencji tej uczestniczy co roku blisko tysiąc osób z całego świata. Obradom towarzyszy wystawa produktów firm wystawienniczych i technologicznych, działających na tym rynku.


Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS) oraz UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych proklamowała rok 2008 Światowym Rokiem Planety Ziemia (International Year of Planet Earth - IYPE).



Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji
zaprasza na prelekcje w semestrze letnim w roku akad. 2007/2008


Zapraszamy na dwie wiosenne sesje "Czwartkowych wykładów popularnych z matematyki" pod wspólnym tytułem "Słynne problemy".

Wykłady adresowane są do licealistów, nauczycieli, studentów nauk ścisłych, pracowników naukowych, osób, które chciałyby studiować matematykę i wszystkich innych miłośników tej nauki.


Pragniemy przedstawić Państwu cykl spotkań dyskusyjnych, zatytułowany "Granice w nauce" organizowany wspólnie przez Collegium Civitas oraz Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. Cyklem tym chcielibyśmy nawiązać do comiesięcznych spotkań członków i sympatyków Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, jak również zainaugurować drugą dekadę działalności Collegium Civitas, tworząc inspirujące i żywe forum wymiany poglądów i wiedzy dla przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych oraz różnych szczebli naukowego wtajemniczenia.

Granice w nauce (757.58 KB)



W dniach 16-19 października odbędzie się w Siedlcach X Festiwal Nauki.


Rozpoczął się kolejny semestr działalności w Warszawie Uniwersytetu Dzieci www.ud.edu.pl, imprezy cieszącej się niezwykłą popularnością. W tym semestrze Rada Upowszechniania Nauki PAN oraz Festiwal Nauki w Warszawie zorganizowały towarzyszącą wykładom dla dzieci Kawiarnię Naukową dla rodziców, na ten sam temat, o którym słuchają dzieci. Pierwsze takie łączone spotkanie, wysoko ocenione przez słuchaczy dużych i małych, odbyło się 4 października na Wydziale Biologii UW. Wykład inauguracyjny poświęcony dinozaurom, poprowadził doc. dr hab. Marcin Machalski, kierownik Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk. Dorosłym o dinozaurach opowiadał dr Grzegorz Niedźwiedzki, UW.
W kolejnych spotkaniach Kawiarni Naukowej mówiono o:
"Tradycja antyku" , Prof Jerzy Styka UJ
"Ile na świecie jest pieniędzy?" dr Piotr Ptak, FOR
" O umyśle zwierząt" Prof Wojciech Pisula, SWPS
" Co jest w tym DNA?" Prof. Magdalena Fikus IBB PAN.
Kolejne spotkanie 4 kwietnia, "Fizyk w kuchni" Prof. Krzysztof Dołowy , SGGW.



Jak to się dzieje na naszych festiwalach, także w tym roku prezentowano imprezy wielu typów i rodzajów, dla publiczności w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach ( w sumie ponad 500 rodzajów imprez właściwego Festiwalu i 200 rodzajów Lekcji).
Rada Upowszechniania Nauki patronowała i częściowo finansowała na XII Festiwalu imprezy związane z Rokiem Ziemi: 3 główne debaty, sesję 6 wykładów „Ziemia Planeta Ludzi”, warsztaty geofizyczne i Lekcje dla młodzieży gimnazjalnej. Szczególne podziękowania za trud wniesiony w organizację i prowadzenie imprez Roku Ziemi, w szczególności debaty „Katastrofy Ziemskie”, należą się członkowi Rady doc.dr hab. Krzysztofowi Jakubowskiemu, dyrektorowi Muzeum Ziemi PAN. Dziękujemy także Prof. Andrzejowi Żelaźniewiczowi, Przewodniczącemu Komitetu „Planeta Ziemia” za organizację, przygotowanie i przeprowadzenie wyżej wymienionego cyklu wykładów i ogólną pomoc merytoryczną.


Rada nie posiada komisji, sekcji i zespołów.