KARTA POPULARYZATORA NAUKI

W celu nadania jeszcze większej rangi upowszechnianiu nauki i docenienia działalności pracowników naukowych i akademickich w zakresie popularyzowania wiedzy Rada Upowszechniania Nauki PAN i Rada Towarzystw Naukowych PAN opracowały Kartę popularyzatora nauki.

Rada Upowszechniania Nauki PAN i Rada Towarzystw Naukowych PAN dostrzegają konieczność stworzenia na uczelniach i w jednostkach naukowych PAN, przy udziale m.in. towarzystw naukowych, systemów wspierających popularyzację wiedzy. Upowszechnianie wiedzy jest jednym z obszarów stanowiących część tzw. trzeciej misji uczelni, ale powinno odgrywać także istotną rolę w działalności jednostek badawczych i towarzystw naukowych.

Działalność popularyzatorska opiera się zazwyczaj na dobrej woli zapaleńców i hobbystów. Władze niektórych uczelni i instytutów PAN uznają marketingową korzyść z działalności popularyzatorskiej. Brakuje jednak zazwyczaj strukturalnych zachęt dla pracowników podejmujących wysiłek popularyzowania wiedzy na najwyższym poziomie.

Członkowie RUN PAN i RTN PAN są przekonani, że popularyzacja nauki może stanowić jedno z kryteriów oceny okresowej pracowników naukowych i dydaktycznych oraz ich awansowania, a osiągnięcia w zakresie popularyzacji wiedzy mogą być dodatkowym kryterium w procesie rekrutacji nowych pracowników.

Karta popularyzatora nauki została przesłana do uczelni, instytutów naukowych PAN i innych jednostek naukowych oraz towarzystw naukowych z prośbą o jej zaakceptowanie i stosowanie.

KARTA POPULARYZATORA NAUKI